کد خبر: ۳۴۲۳۱۷
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۲
می گویند جمعه تحریم های اقتصادی علیه ایران لغو می شود. این خبری است که این روزها دهان به دهان می چرخد،اما هیچ مقام رسمی چه از طرف ایران و چه گروه 1+5 زمان اجرا را نه تایید و نه تکذیب می کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
 بنا به توافق انجام شده بین ایران و اعضای 1+5 آخر ژانویه زمان لغو تحریم ها علیه ایران است.مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه روز دوشنبه به اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران گفته بود: در آستانه اجرایی شدن برجام هستیم و امیدواریم روزهای آینده به سرانجام برسد.

دولت می گوید، همه چیز آماده است؛اما اینکه اقتصاد ایران چقدر آمادگی شرایط جدید را داشته باشد،موضوعی است که برخی ها نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند.مثلا برخی کارشناسان گفته اند،برداشته شدن تحریم ها نباید مترادف با بازشدن درهای ایران به روی واردات باشد.در کنار آن برخی بخش های تحقیقاتی هم برای دوران پساتحریم ها ابراز نگرانی کرده اند.

آنچه مهم است اینکه چرخ برخی بخش ها در اقتصاد با برداشته شدن تحریم ها  روان تر می شود،مثل برداشته شدن سوئیفت و گشایش اعتبار اسنادی برای تجار (LC). صادرات هم روان تر می شود و امکان جابجایی پول کم هزینه تر.از سویی امکان حضور سرمایه گذاران خارجی هم تسهیل می شود و تنوع سرمایه گذاری بیشتر. تردیدی نیست که هر محدودیتی زیان های خاص خود را دارد.زیانی که اقتصاد ایران در سالهای تحریم دیده،شاید به سرعت قابل جبران نباشد،اما قطعا تحریم ها فرصتی برای  لبخند ایران به اقتصاد دنیاست که از محدودیت ها رها می شود.

بزرگترین اقتصاد بیرون مانده از wto  به تعبیر محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت  حالا خود را برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عنوان گام دوم ارتباط با دنیا آماده می کند.این اتفاق هم به نوبه خود می تواند ایران را از بن بست کنونی در اقتصاد برهاند.بن بستی که رهاورد سیاست های ماجراجویانه دولت نهم و دهم بود و با اهتمام دولت یازدهم سرانجام حل و فصل شد.

تحریم ها از کی شروع شد؟

به‌دنبال شدت گرفتن اختلافات بین ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، پرونده ایران در تاریخ هجدهم اسفند ۱۳۸۴مطابق با هشتم مارس ۲۰۰۶ از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت ارجاع شد. به دنبال آن شورای امنیت شش قطعنامه علیه پرونده اتمی ایران تصویب کرد که چهار قطعنامه آن حاوی تحریم‌های تازه بود. قطعنامه‌هایی که شورای امنیت دربارهٔ برنامه اتمی ایران صادر کرد، ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد بود.

شاهین شایان آرانی کارشناس اقتصادی و بازار سرمایه در گفت وگو با خبرآنلاین می گوید:« مهم‌ترین اثر این لغوتحریم ها  ایجاد فضای روانی در اقتصاد است. البته می توان پیش بینی کرد که با برقراری مجدد سوئیفت فضای کسب و کار کشور بهبود یابد.»

به گزارش خبرآنلاین،سعید لیلاز کارشناس اقتصاد سیاسی هم می گوید:«مهمترین پیامد برداشته شدن تحریم ها،جلوگیری از رکود بیشتر در اقتصاد است و خروج اقتصاد از بن بستی که در آن گرفتار شده است.»

موسی غنی نژاد کارشناس اقتصادی هم به خبرآنلاین می گوید:«قطعا شرایط بهتر می شود اما نه به آن اندازه که مردم انتظار دارند.مهمترین اثر آن تسهیل شرایط بانکی است.البته رونق اقتصادی و تسهیل در جذب سرمایه گذاری خارجی هم در مراحل بعدی می تواند به بسیار سودمند باشد.»

تحریم هایی که برداشته می شود:

تحریم صادرات بنزین (تحریم امریکا)

تحریم شرکت‌هایی که با ایران مبادله تجاری داشته باشند (تحریم امریکا)

تحریم پست بانک، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت‌های بیمه‌ای، نفتی و انرژی دولتی در ایران (تحریم امریکا)

تحریم کشتیرانی جمهوری اسلامی (تحریم اتحادیه اروپا و کانادا)

تحریم شرکت‌های مختلف کشتیرانی بین‌المللی به علت ارتباط با ایران (تحریم اتحادیه اروپا و امریکا)

تحریم شرکت‌ هواپیمایی ایران ایر (تحریم امریکا)

تحریم بیش از 180 موسسه، شرکت و افراد مربتط با فعالیت‌های هسته‌ای (تحریم اتحادیه اروپا)

تحریم بانک مرکزی (تحزیم امریکا)

تحریم خرید نفت از ایران (تحریم اتحادیه اروپا)

تحریم شرکت ملی نفتکش، کشتی‌ها و موسسات وابسته به این شرکت (تحریم امریکا)

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین