کد خبر: ۳۴۲۷۹۵
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
«مسعود اظهر» سرکرده و بنیانگذار گروه ممنوع الفعالیت «جیش محمد» است که روابط نزدیک با «القاعده» و طالبان افغان دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
او این گروه را از فعالان سابق «حرکت المجاهدین» تشکیل داد و در جنگ افغانستان، «سومالی» و «جامو و کشمیر» نقش مهمی داشت.

رسانه‌های پاکستانی از بازداشت «مسعود اظهر» سرکرده و بنیانگذار گروه ممنوع الفعالیت «جیش محمد» همراه با 13 حامی دیگرش خبر دادند.

رسانه‌های پاکستانی در حالی از بازداشت سرکرده گروه ممنوع الفعالیت جیش محمد خبر می‌دهند که مقامات پلیس و نیروهای امنیتی ایالت «پنجاب» پاکستان از چنین پیشرفتی در تحقیقات حمله به پایگاه نیروی هوایی هند هیچ اطلاعی ندارند.

دولت هند، مسعود اظهر را مغز متفکر حمله به پایگاه نیروی هوایی این کشور می‌داند که در در ماه جاری در «پتهان کوت» منطقه مرزی هند با پاکستان این پایگاه هدف قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، سرکرده جیش محمد، زاده «بهاولپور» منطقه‌ای در جنوب ایالت «پنجاب» است و در مدرسه «جامعه بنوریه» در کراچی آموزش دیده است.


جامعه بنوریه یکی از مدارس افراطی در پاکستان است که در حال حاضر نیز در تولید افراط‌گرایان و تروریست‌ها در صف نخست قرار دارد.

مسعود همزمان با تحصیل در این مدرسه به افغانستان سفر کرد و از آموزش نظامی در این کشور استفاده کرد.

وی پس از فارغ التحصیلی به طور کامل به «حرکت الانصار» در افغانستان پیوست.

سرکرده جیش محمد همچنین چندین کتاب و قانونهایی در مورد چگونگی به اصطلاح جهاد در افغانستان نوشته است.

سفر به سومالی و همکاری با القاعده

مسعود اظهر در سال 1990 میلادی به «سومالی» سفر کرد و علیه نیروهای آمریکایی به عنوان جنگجوی حرکت المجاهدین تحت نظارت «اسامه بن لادن» رهبر سابق القاعده فعالیت خود را آغاز کرد.

وی برای چندین سال در افغانستان جنگید و در برخی موارد زخمی شد و پس از خروج شوروی از افغانستان به کشمیر بازگشت و جنگ علیه هند را ادامه داد.

سرکرده و بنیانگذار جیش محمد یک جنگجوی غیر معروف بود و در سال 1994 میلادی در «سرینگر» در جامو و کشمیر بازداشت شد اما دهلی‌نو وی را همراه با دو حامی دیگرش «عمر شیخ» و «مشتاق زرگر» در عوض ربودن هواپیمای این کشور در سال 1999 میلادی در «کاتمندو» آزاد کرد.

هواپیمای هندی توسط افراط‌گراهای «حرکت المجاهدین» در کاتمندو پایتخت «نپال» ربوده شد و در «قندهار» افغانستان نشست.

مسعود اظهر پس از این حرکت از سوی حامیانش معروف شد.

عمر شیخ به اتهام ربودن «دانیل پرل» خبرنگار «وال استریت ژورنال» در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد و مشتاق زرگر در حال حاضر در منطقه «مظفر آباد» در این کشور بسر می‌برد.

«عبد الرئوف اصغر» برادر مسعود اظهر مغز متفکر ربودن هواپیمای هندی در سال 1999 بود.

مسعود اظهر پس از آزادی از زندان هند، برای چند روز در افغانستان ماند و پس از بازگشت به کشورش، برای گسترش فعالیت‌های حرکت المجاهدین به «فضل الرحمان خلیل» پیوست اما این تلاش او ناکام ماند و سبب اختلاف بین آن‌ها شد.

با این حال، مسعود اظهر در سال 2000 میلادی از گروه حرکت المجاهدین جدا شد و گروه جدیدی با نام جیش محمد را تاسیس کرد.

هدف از تاسیس جیش محمد در واقع جدایی کشمیر از هند بود و تعدادی از حملات تروریستی علیه تاسیسات این کشور توسط این گروه انجام شد.

گروه جیش محمد از خطرناک ترین گروه افراطی در جامو و کشمیر محسوب می‌شود.

انتقال مرکز فعالیت از افغانستان به پاکستان

مرکز فعالیت‌های جیش محمد در ابتدا با حضور مسعود اظهر در کابل بود اما پس از حمله یازده سپتامبر به پاکستان منتقل شد و او فعالیت‌های خود برای استخدام جنگجو را از منطقه پدری خود بهاولپور آغاز کرد تا علیه هند در کشمیر عملیات انجام دهد.

جیش محمد در اکتبر سال 2001 پارلمان جامو و کشمیر تحت نظارت هند و در دسامبر سال 2001 میلادی پارلمان دهلی‌نو را هدف قرار داد.

مقامات دهلی‌نو با متهم کردن جیش محمد و «لشکر طیبه» به این حملات اعلام کردند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) پشتیبان حملات علیه هند است اما این دو گروه اتهامات دهلی‌نو را رد کردند.

سرکرده جیش محمد در سال 2001 میلادی حبس خانگی شد اما پس از مدتی توسط دادگاه عالی لاهور پاکستان آزاد شد.

«استرالیا»، «کانادا»، «هند»، «انگلیس»، «آمریکا» و سازمان ملل، جیش محمد را در سال 2001 میلادی به عنوان گروه تروریستی بین‌المللی اعلام کردند.

ژنرال «پرویز مشرف» رئیس جمهور و رئیس سابق ستاد ارتش پاکستان به دلیل فشارهای خارجی، فعالیت جیش محمد را در سال 2002 میلادی ممنوع اعلام کرد. 

فشارهای بین‌المللی، تغییر نام  و انشعاب در جیش محمد

مسعود، نام جیش محمد را به دلیل تامین امنیت حامیانش و ادامه فعالیت این گروه، به «تحریک الفرقان» تغییر داد.

وی در سال 2003 میلادی، 12 نفر از اعضای این گروه را به دلیل مخالفت با سرکردگی‌اش اخراج کرد.

 این گروه در نتیجه به دو قسمت «خدام الاسلام» به سرکردگی مسعود اظهر و «جماعت الفرقان» به سرکردگی مولانا «عبدالجبار» تقسیم شد.

برخی منابع از نقش فعال جیش محمد در عملیات نظامی پرویز مشرف علیه «لال مسجد» اسلام‌آباد در سال 2007 میلادی نیز خبر دادند.

نمایندگان جیش محمد با برگزاری نشستی با گروه‌های افراطی در پاکستان، تصمیم گرفتند که با تلاش‌های جمعی خود نگاه جنگجویان را بجای کشمیر باردیگر به اخراج بازیگران خارجی از افغانستان متمرکز کنند.

پس از آن، جیش محمد حملات خود علیه هند را کاهش داد و هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی و متحدین آن در افغانستان را افزایش داد.

مسعود اظهر پس از حملات «بمبئی» در سال 2008 میلادی پنهان شد و در راهپیمایی ضد هندی جیش محمد در ژانویه سال 2014 میلادی در «روز دموکراسی» هند در مظفر آباد پاکستان باردیگر این گروه را آشکار کرد.

بیش از 60 هزار حامی گروه‌های تجزیه طلب کشمیر در این راهپیمایی شرکت کردند و همچنین علمای برجسته این گروه‌ها در این راهپیمایی به سخنرانی پرداختند.

مسعود اظهر در این راهپیمایی تلفنی سخنرانی کرد.

گفته می‌شد که مسعود اظهر پس از حملات بمبئی، تحت حافظت پاکستان قرار گرفت و به همین دلیل در آن زمان تنش‌های دهلی‌نو- اسلام‌آباد افزایش یافت با این حال وی در سال 2010 میلادی دوباره آزاد شد.

جیش محمد ده‌ها حامی مسلح در پاکستان و مناطق کشمیر دارد. اکثریت حامیان جیش محمد پاکستانی و کشمیری هستند اما برخی افغان و عرب که مخالف شوروی هستند نیز از حامیان این گروه به شمار می‌روند.

همکاری جیش محمد به احزاب پاکستانی

ویب سایت «گلوبل ایشو» فاش کرد که جیش محمد متحد سیاسی حزب «جمعیت علمای اسلام» شاخه «فضل الرحمان» است و اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده  تامین کننده منابع مالی این گروه بوده است.

جیش محمد از سلاحهای سبک، مسلسل، خمپاره، بمب‌های دست‌ساز، آر پی جی و نارنجک در عملیاتهای تروریستی خود استفاده می‌کند.

با این حال، حملات تروریستی در افغانستان در حال حاضر نسبت به گذشته مشکل‌تر شده است بنابراین، سطح عملیاتهای فعلی جیش محمد نامشخص است.

دولت پاکستان روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تیم تحقیقاتی را برای بررسی حمله به پایگاه نیروی هوایی هند در «پتهان کوت» منطقه مرزی این کشور با پاکستان اعزام خواهد کرد.

مقامات دولتی و نظامی پاکستان در نشستی بازداشت تعدادی از حامیان جیش محمد گروه ممنوع الفعالیت پاکستان را تایید کرده‌اند.

گفتنی است که رئیس ستاد ارتش، مدیر کل سازمان اطلاعات ارتش (آی اس آی)، وزیر کشور، وزیر خزانه‌داری، مشاور نخست‌وزیر در امور بین‌الملل، دستیار ویژه نخست‌وزیر در امور خارجی و سروزیر ایالت «پنجاب» پاکستان در این نشست حضور داشتند.

بر اثر حمله افراد ناشناس به پایگاه نیروی هوایی هند در «پتهان کوت» منطقه مرزی این کشور با پاکستان در هفته گذشته 7 نظامی هندی و 6 تروریست کشته شدند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x