کد خبر: ۳۴۳۰۸۴
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۵
مدیر واحد پایش و پیش‌بینی شرکت کیفیت هوا گفت: بیشینه میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از 10 و 2.5 میکرون طی روزهای هفته گذشته به ترتیب به 167 و 84 میکروگرم بر متر مکعب رسید.
آفتاب‌‌نیوز :
مریم نادری، اظهار کرد: کیفیت هوای تهران از امروز بعدازظهر با کاهش وزش باد وارد شرایط پایداری می‌شود و به همین دلیل پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش غلظت آلاینده‌ها و احتمال ورود به شرایط ناسالم است، بر همین اساس کمیته اضطرار آلودگی هوا صبح امروز با تشکیل جلسه‌ای تصمیم گرفت برای جلوگیری از ورود به شرایط ناسالم فردا و پس فردا (دوشنبه و سه‌شنبه) مدارس ابتدایی و مهدهای کودک را تعطیل کند.

به گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، وی افزود: همچنین ساعت کار سازمان‌ها و اداره‌ها در تهران و ری به جزمراکزدرمانی و بانک‌ها در روز سه‌شنبه نیز با دو ساعت تأخیر آغاز و طرح زوج و فرد نیز در روز دوشنبه از در منازل اعمال می‌شود. در زمان بازگشایی مدارس، ورزش در فضای باز نیز ممنوع است.

نادری در ادامه درباره کیفیت هوای تهران در هفته گذشته هم گفت: کیفیت هوای تهران در هفته گذشته (19 تا 25 دی) پس از اینکه سه روز در شرایط سالم قرار داشت به شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس رسید و غلظت آلاینده‌ها در روز چهارشنبه تا مرز هشدار نیز افزایش یافت.

او ادامه داد: از شبانگاه جمعه،18 دی دامنه‌های جنوبی البرز تحت تأثیر سامانه بارشی ورودی از سمت شمال غرب کشور قرار گرفت،به همین دلیل در تهران در اوایل هفته شاهد بارش باران و وزش باد شدید بودیم. یکشنبه بارش باران و وزش تندباد در تهران سبب کاهش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق شد اما پس از آن وزش باد از جهت غرب (متغیر بین شمال غرب تا جنوب غرب) ذرات معلق را پراکنده کرد و موجب بهبود نسبی کیفیت هوا شد.

به گفته نادری، اوایل هفته گذشته افزایش رطوبت نسبی به همراه مه در منطقه سبب کاهش عمق میدان دید را موجب شده و در برخی ساعات عمق میدان دید تا حد دو کیلومتر کاهش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییرات شرایط جوی حاکم بر منطقه در نوسانات کیفیت هوای پایتخت نقش به سزایی داشته است.

وی ادامه داد: از روز دوشنبه با گذر این موج ناپایدار و استقرار جو آرام و پایدار در منطقه شاهد تجمع تدریجی آلاینده‌ها و مهیا شدن شرایط نامساعد کیفی هوا در تهران بودیم اما سکون نسبی هوا و عدم وزش باد قوی منجر به تشدید پدیده وارونگی دما و افزایش غلظت آلاینده‌ها در سطح شهر شده و پایتخت پایان هفته هوایی غبارآلود را پشت سر گذاشت.به گونه‌ای که بیشینه میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از 10 و 2.5 میکرون طی این روزهابه ترتیب به 167 و 84 میکروگرم بر متر مکعب رسید. غلظت بالای این دو آلاینده به همراه رطوبت نسبی بالا باعث شد قدرت دید در برخی ساعات به چهار کیلومتر برسد.

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا ادامه داد: در روزهای پایانی هفته نیز با وجود کاهش تردد خودروها، به دلیل تداوم شرایط پایدار موجود تغییر محسوسی در غلظت آلاینده‌ها ایجاد نشد و کماکان شاهد جوی غبارآلود و شرایط کیفی هوای نامطلوب در منطقه بودیم. همین امر به همراه افزایش رطوبت نسبی (در برخی ساعات 70 درصد ) موجود در هوا باعث کاهش عمق میدان دید شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا، اطلاعات غلظت آلاینده‌ها بر اساس داده ایستگاه‌های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه‌گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

میانگین تغییرات ساعتی غلظت آلاینده‌های 2.5PM و10PM در ایستگاه‌های سنجش آلودگی شهر تهران طی تاریخ 19 الی 25 دی ماه سال 1394 همراه با پارامترهای هواشناسی (سرعت باد، دما،عمق میدان دید و رطوبت نسبی) در روزهای شنبه 19 دی 100، یکشنبه 20 دی 53، دوشنبه 21 دی 70، سه‌شنبه 22 دی 110، چهارشنبه 23 دی 149، پنجشنبه 24 دی 127 و جمعه 25 دی 130 بوده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین