کد خبر: ۳۴۳۲۱۶
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۴
مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه شیشه بدترین نوع از مواد اعتیاد آور است و بسیاری از جرایم خشن تحت تاثیرمصرف آن اتفاق می افتد، گفت: شروع اوج سوء مصرف متانفتامین (شیشه) در ایران مربوط به سال 1387 و همزمان با تولید این ماده در کشور است.
آفتاب‌‌نیوز : کامبیز سلطانی نژاد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در این باره افزود: این در حالیست که تا سال 87 مصرف شیشه در ایران بسیار محدود بود.

وی با اشاره با آخرین آمارها از وضعیت سوءمصرف مواد در کشور خاطر نشان کزد: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1391 و در مقیاس سنی 15 تا 64 سال است.

سلطانی نژاد تصریح کرد:، مصرف شیشه 26 درصد سهم مواد را به خود اختصاص می دهد و بر این اساس بعد از تریاک و مشتقات آن شیشه دومین ماده مورد سوءمصرف در کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: بر اساس این آمارها 45 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر و محرک زیر 29 سال هستند و سن آغاز اعتیاد در آنها 21 سال است.

وی افزود:53 درصد این افراد شاغل، 64 درصد زیر دیپلم و 63 درصد نیز متاهل هستند.

**مرگ 40هزار نفر در10سال بر اثر مصرف مواد مخدر


سلطانی نژاد با اشاره به آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر و محرک در فاصله سال های 1384 تا 1393 را حدود 40 هزار نفر عنوان کرد و از افزایش مرگ و میر براثر مصرف ماده شیشه در کشور خبر داد.

این متخصص سم شناسی با اشاره به هزینه های کشوری در بحث کنترل ورود مواد مخدر و مسدود کردن مرزها تصریح کرد:از دهه 60 تا امروز نزدیک به چهار هزار نفر از کارکنان نیروی انتظامی در راه مبارزه با مواد مخدر شهید و 12 هزار نفر نیز جانباز شده اند.

وی اضافه کرد :در نتیجه این تلاش ها موجب شده مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان و پاکستان به سمت کشورهای غربی تا حد زیادی تغییر کند و مسیر ایران برای قاچاقچیان پرهزینه شود به نحوی که میزان ترانزیت مواد مخدر از ایران از 80 درصد به 60 درصد کاهش یافته است.

سلطانی نژاد با اشاره به آخرین گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در خصوص مصرف مواد مخدر در جهان گفت: این گزارش در سال 2015 منتشر شده و اعداد و ارقام آن مربوط به سال 2013 است که بر اساس آن در جهان 246 میلیون نفر مبتلا به سوءمصرف مواد هستند یعنی از هر 20 نفر فرد 15 تا 64 سال یک نفر زمینه مصرف مواد را دارد.

وی افزود: بر اساس این گزارش آمار سوءمصرف کنندگان مواد در جهان در سال 2013 نسبت به سال قبل از آن سه میلیون نفر رشد داشته است.

**27میلیون نفر از مصرف کنندگان مواد مخدر درجهان به بیماری عفونی مبتلا هستند

سلطانی نژاد گفت :از کل سوءمصرف کنندگان مواد در جهان 27 میلیون نفر به یکی از مشکلات ناشی از سوءمصرف مانند وابستگی و یا بیماری های عفونی مبتلا هستند.

وی خاطر نشان کرد: 12 میلیون نفر از آنان نیز مصرف کننده تزریقی موادند که یک میلیون نفر از آنان به ویروس ایدز مبتلا هستند.

وی تزریق مواد مخدر را مهمترین عامل ابتلا به ایدز عنوان کرد و اظهار داشت: در کشور ما بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت 80 درصد مبتلایان به ایدز از طریق تزریق مواد به این بیماری مبتلا شده اند هر چند شیوه ابتلا به این بیماری در حال تغییر به شیوه های دیگر است.

سلطانی نژاد افزود: در سال 2013 حدود 200 هزار مرگ در جهان تحت تاثیر سوءمصرف مواد اتفاق افتاد که رقم قابل توجهی است.

**تریاک یکی از مهمترین مخدرها در جهان است

سلطانی نژاد با اشاره به چهار دسته مواد شامل مخدرها، آمفتامین ها، حشیش و روانگردان های جدید، گفت: تریاک یکی از مهمترین مخدرها در جهان است که 86 درصد آن در افغانستان تولید می شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه در سال های اخیر شاهد افزایش سطح زیر کشت آن بوده ایم، بر اساس آمارها 50 میلیون نفر در جهان سوءمصرف کننده انواع مواد مخدر هستند.

**از نظر میزان سوء مصرف مواد مخدر در ایران، حشیش در جایگاه اول قرار دارد


سلطانی نژاد گفت : از نظر میزان مصرف حشیش در جایگاه اول قرار دارد و متاسفانه 180 میلیون نفردر جهان حشیش مصرف می کنند در سال های اخیر با دستکاری های ژنتیکی گیاه حشیش و نیز پرورش گلخانه ای آن شاهد ایجاد معضلات بیشتری ناشی از سوءمصرف این ماده بوده ایم.
وی با اشاره به خطرات مصرف آمفتامین ها و در راس آن شیشه گفت:در سال های اخیر مصرف شیشه در جهان رو به افزایش است و با کاهش مصرف اکستازی شاهد افزایش مصرف شیشه بوده ایم که به تبع آن جرایم خشن و حوادث ناگواری در پی مصرف آن به وقوع پیوسته است و متاسفانه مصرف آن در ایران هم رو به افزایش است که امیدواریم برای کننترل مصرف آن چاره اندیشی شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین