کد خبر: ۳۴۳۸۵۴
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
در تماس تلفنی رییس جمهوری بلغارستان:
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در تماس تلفنی رییس جمهوری بلغارستان، تصریح کرد که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، زمینه را برای گسترش بیش از پیش همکاریهای ایران و اتحادیه اروپا و بویژه بلغارستان در حوزه های اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی فراهم کرده است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در این تماس تلفنی که توسط 'روسن پلونلیف' رییس جمهوری بلغارستان انجام شد، با تشکر از تبریک همتای بلغارستانی خود به مناسبت اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران پیوسته به بلغارستان به عنوان یکی از کشورهای دوست خود در اتحادیه اروپا می نگرد.

رییس جمهوری گفت: ایران علاقه مند به توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی با بلغارستان است و از حضور و مشارکت کارآفرینان و سرمایه گذاران بلغارستانی در طرح ها و پروژه های کشورمان استقبال می کند.

روحانی با اشاره به مختومه شدن پرونده هسته ای ایران افزود: این امر نشان داد که برنامه هسته ای ایران همانطور که بارها اعلام کرده بودیم، پیوسته صلح آمیز بوده است.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به اظهارات همتای بلغارستانی خود درباره حضور پرشمار مسلمانان در کشور بلغارستان با بیش از یکهزار مسجد در آن کشور گفت: اینکه ادیان مختلف در کنار یکدیگر با صلح و برادری با هم زندگی کنند افتخاری است و نباید اجازه داد در هیچ جامعه ای مسایل دینی و قومی باعث تفرقه و اختلاف شود.

روحانی افزود: در جمهوری اسلامی ایران پیروان همه ادیان الهی از حقوق مساوی برخوردارند و در انجام فرایض دینی خود آزاد هستند.
رییس جمهوری همچنین با پذیرش دعوت رسمی رییس جمهوری بلغارستان، ابراز امیدواری کرد که این سفر در زمان مناسب انجام پذیرد.

رییس جمهوری بلغارستان نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک اجرای رسمی برجام، این اقدام را موفقیت بزرگ سیاسی برای ایران ، جهان و اتحادیه اروپا دانست و گفت: بلغارستان به عنوان یکی از دوستان جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا است و ما خواهان توسعه بیشتر روابط دو کشور در حوزه های مختلف هستیم.
پلونلیف با اشاره به سابقه دیرینه روابط تهران و صوفیه و با دعوت از رییس جمهوری ایران برای سفر رسمی به صوفیه ، افزود: سال آتی میلادی قرار است به طور رسمی یکصد و بیستمین سالگرد روابط ایران و بلغارستان را جشن بگیریم ؛روابطی که پیوسته بر پایه دوستی و اعتماد متقابل بوده است.

وی اظهارداشت: ما آماده ایم بهترین شرایط و امکانات را برای ایرانیان در بلغارستان فراهم کنیم و بویژه خواهان تقویت روابط تجاری و فرهنگی با تهران هستیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین