کد خبر: ۳۴۳۸۹۴
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۶
ستاد انتخابات کشور
با وجود اینکه یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از مخالفت این شورا با برگزاری انتخابات الکترونیک خبر داده است، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد شرایط برای اخذ رأی و شمارش آراء الکترونیک در برخی حوزه های انتخابیه فراهم است.
آفتاب‌‌نیوز :
در این اطلاعیه آمده است: نظر به انتشار خبری در خروجی یکی از خبرگزاری ها با تیتر؛ "شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت کرد" نکات ذیل از سوی ستاد انتخابات کشور جهت آگاهی عموم مردم شریف و اصحاب محترم رسانه منتشر می شود:

1. به استناد بند 7 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی( الحاقی 26/1/86) ؛ وزارت کشور موظف است، نسبت به نوین سازی شیوه های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در اخذ رأی، شمارش آراء و اعلام نتایج و همینطور استاندارد سازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب و پس از تأیید شورای نگهبان اقدام نماید. در نتیجه در این زمینه با کمبود قانون روبرو نیستیم.

2. با استفاده از ظرفیت های قانونی مذکور در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 14 حوزه انتخابیه، انتخابات کاملاً الکترونیکی برگزار شده است که حدود 3.5 درصد انتخابات را شامل می شده است و در این مرحله برابر برنامه ریزی انجام شده، این رقم حداقل حدود 20 درصد و حداکثر یک سوم رأی گیری را شامل خواهد شد. به این منظور سخت افزار و نرم افزاری که با تأیید شورای محترم نگهبان، در سال 90 مورد استفاده قرار گرفته بود، بهینه سازی و ارتقاءداده شد و برای تأیید نهائی تقدیم شورای نگهبان شد.

3. بر این اساس در جلسه مشترک با شورای نگهبان مقرر شد سه مجموعه معتبر تخصصی (که بر اساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان انتخاب شده اند) آخرین بررسی های فنی را به منظور کنترل نهائی تجهیزات و نرم افزار انجام دهند و نظر خود را طی 10 روز اعلام نمایند که این سه مرجع نظر خود را اعلام نمودند. از این مجموعه؛ دو مرجع نظرات خود را به وزارت کشور ارائه و کل روند را کاملاً تأیید نموده اند و مرجع سوم هم نظر خود را به شورای نگهبان ارائه و با رفع اشکالات جزئی شرایط را برای اجرای قانون فوق با سخت افزار و نرم افزار تهیه شده، فراهم دانسته است. در نتیجه مراتب به شورای محترم نگهبان منعکس گردید و از این شورا درخواست شد، حوزه های انتخاباتی پیشنهادی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات کاملاً الکترونیک را بررسی و نظر خود را اعلام نمایند.

4. ضمناً آموزش در 15 استان کشور در حال اجرا و شرایط برای اجرا نمودن قانون ان شا ا... فراهم و اجرائی خواهد بود.

5. بر اساس مجموعه نکات فوق الذکر و با عنایت به اینکه؛ سخت افزار قبلاً مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرارگرفته است، هم اکنون صندوق های اخذ رأی الکترونیک با اعتباری نزدیک به 100 میلیارد تومان در حال تولید انبوه است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین