کد خبر: ۳۴۶۳۸۹
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
قاضی کوین کاستل تنها قاضی فدرال آمریکا است که با رفع اتهام و منع تعقیب متهمان نقض تحریم های ایران مخالفت کرده است.
آفتاب‌‌نیوز : یک قاضی فدرال در آمریکا با رفع اتهام از متهمان ایرانی نقض تحریم های آمریکا در قالب طرح مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا مخالفت کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز قاضی فدرال " کوین کاستل" از نیویورک با رفع اتهام از 13 ایرانی در خارج از آمریکا که پیشتر به اتهام نقض تحریم های ایران تحت تعقیب بودند ، مخالفت کرده و خواستار ارایه دلایل توجیه کننده این اقدام از سوی دادستان ها شده است.

این 13 ایرانی که در قالب مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا از اتهامات مرتبط با نقض تحریم های ایران تبرئه شده اند، علاوه بر 7 ایرانی هستند که در قالب این توافق از زندان های آمریکا آزاد شده اند.

در قالب این توافق 5 زندانی ایرانی – آمریکایی یا آمریکایی نیز از زندان های ایران آزاد شده و 4 تن از آنان به آمریکا بازگشتند. دولت آمریکا نیز 7 زندانی ایرانی را از زندان های آمریکا آزاد کرد و برای 13 تن دیگر نیز قرار منع تعقیب صادر کرد.

این قاضی فدرال خواستار ارایه توضیح از سوی مقامات آمریکا برای رفع اتهام از "علیرضا معظمی گودرزی" یک ایرانی 31 ساله شده است.

معظمی گودرزی در اکتبر سال 2012 از سوی مالزی به اتهام نقض تحریم های ایران و تلاش برای خرید قطعات هواپیما از جمله قطعاتی برای موتور هواپیماهای نظامی دستگیر شده بود، اما مقامات مالزیایی در برابر درخواست آمریکا برای استرداد این متهم به آمریک مقاومت کردند و در نهایت او را آزاد کردند.

"جان کرونان" معاون وزیر دادگستری آمریکا در توضیح مواضع وزارت دادگستری با ارسال نامه ای به این قاضی فدرال نوشته است ، دولت آمریکا پس از آزادی او از زندان مالزی قادر به یافتن محل او نبوده است و هیچ چشم انداز واقع بینانه ای برای استرداد او در آینده وجود نداشته است.

این مقام وزارت دادگستری آمریکا با اشاره به اینکه هیچ یک از 13 ایرانی که در قالب طرح تبادل زندانیان رفع اتهام شده اند سابقه تروریستی و یا جرایم خشن نداشته اند، در توجیه ضرورت تبادل زندانیان نوشته است: این توافق یکباره و در شرایط فوق العاده و به منظور تضمین آزادی زندانیان آمریکایی از زندان های ایران صورت گرفته است.

او تاکید کرده است بیشتر 13 ایرانی که در قالب این توافق رفع اتهام شده و مورد عفو قرار گرفته اند، پیشتر آزاد شده  بودند.

به نوشته رویترز ، دولت آمریکا در توجیه عفو 13 ایرانی از جمله علیرضا معظمی گودرزی گفته است رفع اتهام از این افراد به دلیل منافع قابل توجهی که برای سیاست خارجی آمریکا داشته اند، صورت گرفته است، اما قاضی کاستل این استدلال را کافی ندانسته و خواستار ارایه دلایل قابل توجیه از سوی دادستان ها شده است.

قاضی کاستل تاکید کرده است مادامی که دلایل قابل توجیه برای رفع اتهام از گودرزی و متهمان دیگر آریزونا، کالیفرنیا و واشنگتن دی سی ارایه نشود، او با عفو این متهمان مخالف است.

گفتنی است دادستان های آمریکایی درخواست هایی مشابه  برای دادگاه های فدرال در آریزونا، کالیفرنیا و واشنگتن دی سی ارایه کرده اند که با مخالفت قاضی کاستل مواجه شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین