کد خبر: ۳۴۶۸۸۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
زخمی بر پیکر جامعه نزنیم که عده‌ای روی آن نمک بپاشند
وزیر کشور گفت: از شروع انتخابات، مقدمات کارهای اداری، جاری و هماهنگی‌ها انجام شد و بنا این بود که با شورای نگهبان، روی محور قانون و تعامل کارها پیش رود. شورای نگهبان با ما خیلی همکاری کرد و ما هم با شورای نگهبان هماهنگی کردیم و نتیجه این تعامل خوب بود.
آفتاب‌‌نیوز :
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز پنجشنبه در همایش فصلی خانه احزاب در سالن الغدیر وزارت کشور با بیان اینکه "وزارت کشور از نظر قانونی دخالتی در امور شورای نگهبان ندارد اما در عین حال تعاملات خود را با این نهاد انجام می دهد"، افزود: با رابطه رفاقتی و به احترام رئیس‌جمهوری با شورای نگهبان تعامل کرده و تا جاییکه می‌توانیم کمک می کنیم.

به گزارش آفتاب، وزیر کشور با اشاره به مذاکرات و دیدارهای خود با دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: با آقای جنتی توافق کردیم که اگر به جایی رسیدیم که دیدیم حقی ضایع می شود، نماینده‌ای گذاشته و مساله را پیگیری کنیم و مقیدم قانون باید پیگیری شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: هر قدر خداوند را در تسلیم سرنوشت کشور به دست مردم شکر کنیم، کم گذاشته‌ایم و باید تلاش کنیم تا در مقابل شهدا پاسخگو باشیم.از شروع انتخابات، مقدمات کارهای اداری، جاری و هماهنگی ها انجام شد و بنا این بود که با شورای نگهبان، روی محور قانون و تعامل کارها پیش رود. شورای نگهبان با ما خیلی همکاری کرد و ما هم با شورای نگهبان هماهنگی کردیم و نتیجه این تعامل خوب بود.

تشکیل یکهزار و 63 هیات اجرایی در کشور 

رحمانی فضلی با اشاره به تشکیل یکهزار و 63 هیات اجرایی در کشور افزود: همیشه تشکیل هیات های اجرایی از مراحل سخت کار است زیرا باید 30 نفر را معرفی کنیم و از بین اینها هیات نظارت باید هشت نفر را انتخاب کند.

وی ادامه داد: همیشه این معرفی کردن و عدم انتخاب اینها به یک سری اختلاف هایی منجر می شد که در سطح تهران همیشه به وزرا و شورای نگهبان و بالاتر از اینها حتی رئیس جمهوری ارجاع می شد، اما این بار با هماهنگی که داشتیم این تعداد هیات تشکیل شد و اختلافی ایجاد نشد و انرژی در رفع نقاط اختلاف صرف نشد. ترکیب بگونه ای بود که اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین اعتراضی به این ترکیب نداشتند و حداقل من ندیدم، هم شورای نگهبان و هم ما راضی بودیم و نتیجه آن نتیجه خوبی بود.

وزیر کشور گفت: از اول هم گفتیم، مر قانون را در مورد صلاحیت‌ها داریم، عدم احراز در هیات‌های اجرایی نیست و نمی‌توانیم عدم احراز بزنیم و قانون به ما این اجازه را نمی دهد.

وی ادامه داد: البته قانون به ما این اجازه را داده که تحقیقات محلی انجام دهیم و وزارت کشور باید ساز و کاری برای این کار ایجاد و نهادینه می کرد تا هم اینک که قانون این اجازه را داده درست انجام شود. این ظرفیت در وزارت کشور نبود و در هفت، هشت روز نمی توانستیم تحقیقات محلی انجام دهیم و نتیجه این شد که 10 هزار نفر فاقد سابقه از بین 12 هزار نفر به ما ابلاغ کردند.از بقیه افراد 300 نفر انصراف دادند و حدود 800 نفر با دلایل و اسناد متقنی که از دستگاه های استعلام شونده به ما داده بودند، تایید صلاحیت نشدند.

وزیر کشور گفت: وظیفه خود را در هیات های اجرایی انجام دادیم و در حوزه ثبت نام ها ایرادی که به ما وارد شد این بود که وزارت کشور تلاش می کند زیاد بیایند ثبت نام کنند که بعد اینها رد صلاحیت شوند یا نرسند اینها را بررسی کنند و فله ای تایید صلاحیت کنند یا اگر رد شدند برای شورای نگهبان هزینه درست کنند؛ ما روحمان از چنین چیزی خبر نداشته است.اگر به جای یک هفته ثبت نام زمان آن دو هفته می شد عدد ثبت نامی ها به 24 هزار نفر می رسید.

رحمانی فضلی ادامه داد: هیات های نظارت نظر خود را دادند و در جریان رد و یا تایید صلاحیت ها بودیم؛ از نظر قانونی هیچ ارتباطی با شورای نگهبان در تایید و رد نهایی صلاحیت ها نداریم و نمی‌توانیم امر، نظارت و شکایت کنیم و قانون به ما چنین اجازه ای نداده است.

وی گفت: شورای نگهبان بطور مستقیم مسئول ناظر است اما به دلیل احساس مسئولیتی که داشتیم و احساس می کردیم، برخی افراد و اشخاص شاید در زمان کوتاه واقعا بررسی و دقت نشده و اقدامات لازم است پیگیری شود.هم رئیس جمهوری دستور پیگیری به من دادند و هم خود رئیس جمهوری پیگیر مساله بودند و توقع عمومی از اعضا و گروه ها بود که به ما مراجعه می کردند.

رحمانی فضلی افزود: با شورای نگهبان از بعد مشورتی و همراهی وارد صحبت شدیم و تلاش کردیم نظرات خود را به آنها منتقل کنیم. تعاملات ما با شورای نگهبان وجود دارد و بدنبال این هستیم که قانون اجرا شود و حق هیچکس ضایع نشود و حداقل رقابت در جامعه شکل گیرد.

وزیر کشور افزود: نگاه ما در داخل کشور و مسائل منطقه ای هم این است؛ فرمولی که برای حل مسائل بحرانی منطقه داریم به آنها پیشنهاد می کنیم که دعوا نکنید، بیایید اینجا دور هم بنشینید، به هر حال مسائل داخلی کشور را در نظام دمکراسی حل و فصل کنید، رای دهید و بر اساس رای تصمیم بگیرید. هر چقدر شور و شوق بیشتر شود از نظر اقتدار ملی برای ما خوب است و این یکی دیگر از اهداف ما است.

رحمانی فضلی گفت: با نتایجی که تاکنون به من گفتند و تا زمانیکه شورای نگهبان اعلام نکند اجازه ندارم عدد آن را اعلام کنم و بر اساس اطلاعاتی که دارم عدد امیدوار کننده ای است و امیدوارم حداقل رقابت شکل گیرد و حجم قبول شدگان هم بگونه ای باشد که حداقل حقوق ضایع شود.

 نتایج نهایی فردا شب رسما اعلام می‌شود 

وزیر کشور همچنین با بیان اینکه نتایج نهایی رد و تایید صلاحیت ها فردا شب(جمعه) اعلام می‌شود به برگزاری الکترونیکی انتخابات هم اشاره کرد و گفت: در بحث سخت افزار به طرح افق رسیدیم و سفارش تولید دادیم و چند شرکت کننده آمدند و شرکت های وزارت دفاع برنده شد و از نظر ما هم اطمینان قلبی به وجود آمد که وزارت دفاع که از دستگاه های نظامی امنیتی است کار را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در بحث نرم افزاری هم ایراد و اشکالاتی از نرم افزارهای ما که همان نرم افزارها تکامل یافته و رفع ایراد شده بود و در انتخابات قبلی مجلس در 14 شهرستان انجام شد و نتیجه آن قابل قبول بود، گرفتند که رفع شد و شورای نگهبان دوباره ایرادهای جدید گرفت. آخرین باری که رفع ایراد شد از نظر شورای نگهبان همچنان ایرادها باقی بود؛ بحث، فنی است و شورای نگهبان هم ناظر فنی دارد که گفتند از نظر آنها ایراد باقی است.

وی ادامه داد: چند ایراد همچنان باقی است و مصر هستیم هر گونه پیگیری که لازم باشد انجام، دادیم و جایی نیست که پیگیری نکرده باشیم و امروز از نظر ما روز آخر است و بعد از آن نمی توانیم دستگاه ها را آماده کنیم، دستگاه ها باید پلمب شوند و تلاش خود را انجام می دهیم.

وزیر کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه احزاب بازیگران اصلی صحنه انتخابات هستند، افزود: از نظر شرایط اجتماعی در داخل کشور فضاهایی داریم که دقت بیشتری در نوع تبلیغات و نوع رقابت ها می طلبد؛ فضاهایی هستند که در آنها اختلاف و درگیری پیش آمده و با تنش هایی مواجه بودیم.اینک هم بسیاری از مناطق هستند که به شورای تامین اعلام کردیم و آمادگی لازم را دارند و اینها از باب پیشگیری است تا صیانت خوبی انجام دهیم و باعث نگرانی نشود.

رحمانی فضلی افزود: بگونه ای باشد که اصول اولیه و اصلی رقابت سالم را با رعایت ادبیات، اخلاق، قانون، مناسبات و تعاملات و عدم دخالت دستگاه ها رعایت کنیم که در غیر این صورت تحریک پذیری انتخابات بالاست و مقداری بی توجهی باعث تنش می شود.

وزیر کشور در عین حال با بیان اینکه انتخابات باید محل گره خوردن همه سلایق، افکار و نظرات در جهت اتحاد، انسجام و کار آمدی کشور باشد، گفت: باید تلاش کنیم انتخابات مظهر رقابت منطقی و قابل قبول باشد.این انتخابات با این نحو قانون اشکالات بسیاری دارد و باید رفع شود؛ 12 هزار نفر ثبت نامی داشتیم باید کاری کنیم که این تعداد مراجعه نکنند، نه به این معنا که مانع شویم بلکه شرایطی بگذاریم که غربالگری اولیه انجام شود؛ کاری کنیم که در همان مرحله اول، ورودی کاملا کنترل و غربالگری شده بوسیله مکانیزم های غیر دولتی و غیرنهادی انجام شود.

رحمانی فضلی افزود: در مرحله تبلیغات می توانیم بگونه ای عمل کنیم که انتخابات ناسالم را کم کنیم؛ هنوز انتخابات شروع نشده تعداد زیادی نامه و شکایت داریم که نامزدها و طرفداران آنها از هم دارند که فلانی پول، روغن و کت و شلوار توزیع می کند. ما نمی گوییم که این سخنان درست است اما برای اینکه شبه ایجاد نشود قانون های ما باید سفت باشد.

پول‌های کثیف در انتخابات

وزیر کشور ادامه داد: سال قبل صحبتی در مورد پول های کثیف در تمام حوزه ها و حوزه قدرت و سیاست کردیم؛ هشت کشور را مطالعه و لایحه بسیار جامع و قوی ای تهیه کردیم و دولت به صورت لایحه دو فوریتی به مجلس ارایه کرد و در مجلس گفتند فرصت زیادی برای بررسی لازم دارد.تحقیقات محلی را باید استاندارد کنیم؛ چهار یا شش ماه زمان تحقیق بگذاریم و این تحقیق قابل دفاع و اعتراض باشد. زمان را فشرده کرده و همه انتظار داریم زود اجرا شود.

رحمانی فضلی گفت: همه اینها در سیاست های کلانی که مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و خدمت رهبری ارسال کرده تقریبا دیده شده و منتظریم رهبر معظم انقلاب آن را نهایی و سیاست های کلان انتخاباتی را به ما ابلاغ کنند. اگر امروز این سیاست ها به ما ابلاغ شود فردا یک تیم بسیار قوی که حتما نمایندگان احزاب، گروه ها، کارشناسان و کسانی که سابقه اجرایی دارند باید در آن باشند و قانونی باشد به این منظور تشکیل می دهیم؛ باید انتخابات محل گره خوردن سلایق، همه افکار و نظرها در جهت اعتلای کشور باشد.

وزیر کشور همچنین با تاکید بر همکاری و همراهی احزاب با وزارت کشور در مسیر انتخابات گفت: همه افرادی که فکر می کنید صلاحیت گذاشتن بر سر صندوق ها را دارند و یا در قالب بازرس در وزارت کشور می تواند موثر باشند به ما معرفی کنید. فضای جامعه را در رسانه ها، روزنامه و مصاحبه ها به طرف معیارهایی ببریم که اگر کسی کار غلطی می کند مردم آن را تشخیص دهند و در ذهن مردم ترسیم کنیم کسی که پول زیاد هزینه می کند، رانت می دهد و تبلیغات دروغین می کند در خارج از حیطه وظیفه خود عمل می کند.

وزیر کشور در عین حال یادآوری کرد: بنده خدمت رهبری رسیدم و گزارش های سالانه را تقدیم کردم که یکی از بحث ها انتخابات بود؛ گفتم خانه احزاب تشکیل شده و کارها را پیش می برند و در کنار هم راضی هستیم، تعداد روزنامه ها این همه زیاد شده و منشاء اختلاف ها در جامعه نیستند و سلایق مختلف مطرح می شود، نقد و انتقاد هم است و رهبر معظم انقلاب هم اظهار خرسندی کردند.

وی افزود: یک هفته زمان تبلیغات است؛ زخم و خراشی بر پیکر جامعه ایجاد نکنیم که عده ای روی آن نمک بپاشند؛ 37 سال است که انتخابات حزبی می کنیم و با این روش جلو رفته ایم و ادامه دارد امید است نسل های آتی شاهد انتخاباتی باشکوهتر باشند.

وزیر کشور در پاسخ به انتقادهای برخی نمایندگان احزاب که نسبت به بی مکان بودن اعضای خانه احزاب و مکان پیشنهادی که گفته می شود خانه شعبان بی مخ بوده، گفت: شاه فکر می کرد این کشور مال خودش است اما بیرونش کردیم، بروید و در آنجا بنشینید و گرنه آن را هم از دست می دهید، شعبان بی مخ های درون خود را بکشیم. وزارت کشور از نظر قانونی هیچ مدخلیتی در امور شورای نگهبان ندارد و تا جاییکه می توانیم کمک می کنیم.

براساس گزارش ایرنا، وزیر کشور همچنین در پاسخ به خواسته یکی از نمایندگان حزبی حاضر در نشست در خصوص تقویت تشکل های زنان گفت: در این خصوص کارهای خوبی صورت می گیرد و نسبت به هر تقاضایی بوده با وسع نظر برخورد می کنیم، همه باید کمک کنیم محقق شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به خواسته تدوین منشور اخلاقی انتخاباتی افزود: منشور اخلاقی خوب است؛ رفتار حزبی، سیاسی و جناحی واقعا خوب بوده و امید است ادامه یابد و این بدان معنا نیست که حرف خود را نزنیم، نقد نکنیم و حق خود را نگیریم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ایرانی آگاه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
0
0
به مرگ گرفتن که به تب راضبی بشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین