کد خبر: ۳۴۸۳۰۸
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۸
تحریم‌ها تاثیر داشتند ولی نه یک تاثیر حیاتی «آنها نتوانستند زندگی ما را متوقف سازند.» ناصر با افتخار درباره این که حالا که موانع برداشته شده‌اند چه چیزی باید صادر شود، گفت: «مهربانی ایرانی‌ها».
آفتاب‌‌نیوز :
تحریم هایی که توسط ایالات متحده و اروپا برای مجازات ایران تعیین شده بود و قصد تغییر در سیاست این کشور را داشت، موجب آسیب دیدن مردم عادی ایران هم شد. هم اکنون آن تحریم ها لغو شده اند. سی ان ان در بررسی ای که انجام داده متوجه شرایط خوش بینانه ای میان ایرانی ها شده است که به کشورشان افتخار می کنند و به دنبال روابط بین المللی و فرصت های بیشتر هستند. در ادامه دیدگاه مردم تهران از خیابان، اماکن اداری و حتی پیست اسکی بررسی می شود.

یک مکانیک
ناصر نورزاده از آینده و این که می تواند منجر به ایجاد مشاغل بیشتر برای ایرانی ها شود خوشحال است. «اوضاع در حال بهتر شدن برای جوانان است، همچنین ما دارای فرصت های زیادی هستیم که اروپایی ها و خارجی ها را جذب می کند.» وی معتقد است که تحریم ها تاثیر داشتند ولی نه یک تاثیر حیاتی «آنها نتوانستند زندگی ما را متوقف سازند.» وی با افتخار درباره این که حالا که موانع برداشته شده اند چه چیزی باید صادر شود، گفت: «مهربانی ایرانی ها».

یک دانشجو
شبنم شاه رضایی در حالی که در تعطیلات دانشگاه به یک پیست اسکی در خارج از تهران رفته بود درباره احتمالات جدید صحبت کرد: «زندگی مردم راحت تر می شود، کالاها ارزان تر می شوند و ما به همه چیز دسترسی پیدا می کنیم. زندگی آسان تر می شود.» شاید وی به فرصت های خودش فکر می کند. وقتی از وی درباره این که چه چیز ایالات متحده را دوست دارد پرسیده شد، گفت: «دانشگاه هایش عالی هستند و درس خواندن در آنها آسان است و البته فیلم هایش.»

یک ناشر
صادق سمیعی درباره لغو تحریم ها می گوید: «یک فضای خاصی به وجود آمده است. اما من شک دارم که بتوان این فضا را به واقعیات اقتصادی تبدیل کرد.» سمیعی می گوید تحریم ها تاثیر «خیلی بدی» بر اوضاع مالی، نقدینگی و ارتباطات داشت. وی درباره تاثیر آنها بر خودش هم می گوید: «ما به خاطر تحریم ها فرصت ها و درآمدهای مالی زیادی را از دست دادیم.» وی پیش بینی کرد که اوضاع تغییر می کند اما نه به سرعت «بدون شک ایران به زودی گوهر منطقه می شود. شاید پنج سال زمان ببرد.»

یک نوازنده
علی حیاتی که در بازار گیتار می زند از رفتن تحریم ها استقبال می کند: «تحریم ها بر روی زندگی من تاثیر داشتند اما من همان کارهایی را انجام می دهم که قبل از تحریم ها هم انجام می دادم.» وقتی از وی درباره این که چه چیزی از ایالات متحده را دوست دارد، پرسیده شد گفت: «موسیقی بلوز و سیاهپوست ها». وی کنجکاو بود تا از کری و اوباما بپرسد که شرایط الان چه تغییری کرده است و این که چرا آنها توافق هسته ای را که منجر به لغو تحریم ها شد اجرایی کردند؟

یک مدیر
لغو تحریم ها زندگی را برای رضا عربیان، بنیانگذار شرکت شیپور بسیار راحت کرده است چون در این صورت سیستم پرداخت که برای بازار آنلاین وی حیاتی است، آسان می شود. وی می گوید با آمدن تحریم ها، تبلیغات گوگل هم قطع شد و بسیاری از سایت های بزرگ هم تجارتشان با تهران را متوقف کردند. از دید وی هم اکنون اوضاع تغییر کرده «و آزادی آنلاین بیشتری داریم.» عربیان در پاسخ به ویژگی مورد علاقه اش در ایالات متحده کمی فکر کرد و گفت: «آنها محدودیت ندارند. به دنبال امور بزرگ می روند. اهداف بزرگ دارند.»

یک قناد
فرزانه نظری، فضا را به گونه ای می بیند که می تواند به کالاهای زیادی در سراسر جهان دسترسی داشته باشد، به ویژه ابزار مخصوص کارش که در ایالات متحده وجود دارند و وی می تواند در کارش از آنها استفاده کند. وی خواهان این است که جهان از مهمان نوازی و فرهنگ ایرانی ها لذت ببرد و پایان تحریم ها گامی برای آغاز این راه است. وی می گوید: «من واقعاً خواهان این هستم که روابطی عالی با همه کشورها داشته باشیم. ما می توانیم این قبیل مشکلات را حل کنیم.»

منبع: سی ان ان/ ترجمه/دیپلماسی ایرانی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین