کد خبر: ۳۵۳۳۰۶
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
بررسی فرضیه اثرات احتمالی سفرهای بلند‌مدت فضایی روی انسان
دانشمندان سازمان هوا و فضا آمریکا ' ناسا ' پس از مطالعات روی دو فضانورد دوقولو که یکی از آنها بمدت یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر بود، افزایش قد یکی نسبت به برادر دیگر در زمین را ثبت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :
دانشمندان ناسا در جریان مطالعات روی دو فضانورد دوقولو، با فرستادن یکی از آنها به ایستگاه فضایی بین المللی، به بررسی فرضیه اثرات احتمالی سفرهای بلند‌مدت فضایی روی بدن انسان پرداختند.

به گزارش آفتاب به نقل از ایرنا، دانشمندان با انتخاب مارک و اسکات کلی دو برادر فضانورد دوقولو و فرستادن اسکات به ایستگاه فضایی بین‌المللی بمدت 342 روز و نگه داری مارک بعنوان نمونه کنترل به آزمایشات روی تغییرات بر بدن این دو فضانورد پرداختند.

آزمایش فوق که در حدود یک سال بطول انجامید با ارسال نمونه های خونی از فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی و مقایسه آن با نمونه های خونی برادر وی در زمین ادامه یافت.

در جریان این مطالعات، 10 آزمایش رسمی روی این دو فضانورد انجام گرفت که 6 مورد آن در خصوص تغییرات سلولی در اثر نیروی جاذبه پایین در فضا، مواجه با سطح بالای تشعشعات و دیگر فرایندهای مرتبط با محیط فضا و همچنین اثرات فضا در پیر شدن بدن، تغییرات ژنتیکی و ایمنی بدن در سفرهای بلند مدت فضایی بوده است.

طبق مقایسات انجام گرفته، یکی از اولین تغییرات بوجود آمده در فضانورد در بازگشت به زمین رشد 5 سانتیمتری قد وی نسبت به برادر دوقولوی خود در طول 342 روز اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی بوده است.

اندرو فینبرگ، دانشمند دانشگاه پزشکی جان هاپکینز پیش از سفر بلند‌مدت این فضانورد اذعان داشته است با توجه به اینکه این آزمایشات تنها روی یک نمونه انجام گرفته است تمام تغییرات صورت گرفته نمی‌تواند مستقیما به سفر بلند‌مدت این فضانورد مرتبط باشد و به این خاطر این آزمایشات نمی‌تواند بعنوان سند علمی تلقی شود. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
اصغر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
0
1
من کوتوله ام
دوست دارم برم فضا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x