کد خبر: ۳۵۳۳۰۷
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶
احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی عصر جمعه عازم تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران شد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این سفر وزرای اقتصاد، گمرک و تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و توسعه، کارشناسان و مسئولان دولتی و شماری از نمایندگان رسانه های مهم ترکیه، داوداوغلو را همراهی می کنند. 

داوداوغلو پیش از سفر در فرودگاه آنکارا گفت: ایران کشور دوست و همسایه ترکیه است و بیش از سه قرن است که مرزهای دو کشور دستخوش تغییراتی نشده و روابط آنکارا – تهران نیز در 13 سال اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

داود اوغلو گفت: این اولین سفرش به ایران در مقام نخست وزیری و اولین سفر در سطح نخست وزیر از ترکیه به تهران در دو سال اخیر است و با مقامات ارشد ایران دیدار خواهد داشت.

او گفت: در گفت و گو با مقامات بلندپایه ایرانی، راه های توسعه و تعمیق همکاریهای اقتصادی و تجاری به بالاترین سطح را برای یک دوره میان مدت و بلند مدت ترسیم کرده و در خصوص تحولات منطقه ای و در راس آن بحران سوریه و تحولات عراق بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

داوداوغلو وجود اختلاف نظر ها در خصوص برخی مسائل بین المللی بین کشورها را طبیعی دانست و گفت: مهم آن است که راه دیالوگ و گفت و گو بین کشورها قطع نشود که با ایران هیچ گاه چنین چیزی مطرح نبوده است.

او با ابراز خرسندی دوباره از رفع تحریم های بین المللی علیه ایران، گفت: پیوستن ایران به اقتصاد جهانی با توجه به این که تهران و آنکارا مکمل یکدیگر هستند، فرصتهای طلایی را پیش روی همکاری های همه جانبه اقتصادی و تجاری گشوده است دو کشور بنا دارند از آن به نحو احسن استفاده کنند.

برنامه این سفر با هدف توسعه و تحکیم مناسبات و همکاری های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و درپی رایزنی و توافق انجام یافته از سوی مقامات عالیرتبه وزارت امور خارجه دو کشور تنظیم گردیده است. 

سفر نخست وزیر ترکیه به ایران، به دنبال اجرایی شدن برجام و استقبال گسترده بخش خصوصی و دولتی این کشور از توافق هسته ای ایران با غرب، صورت می گیرد.

این سفر در حالی انجام می شود که یک هیات بلندپایه اقتصادی و تجاری ترکیه به ریاست رفعت حصارجیکلی اوغلو به تازگی از ایران دیدن کرده است.

به گزارش ایرنا، هدف ترکیه، تحرک جدید به مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران در دوران پسا تحریم و حضور فعالانه بخش خصوصی این کشور در بازار کشورمان است. 

به دنبال سفر داوداوغلو به ایران، موضوع سفر دکتر جواد ظریف و حسن روحانی به ترکیه نیز مطرح است. 

قرار است بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه امسال در ترکیه برگزار شود. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x