کد خبر: ۳۵۳۹۰۶
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
« سعدالحریری» رئیس حزب جریان المستقبل لبنان که شامگاه شنبه برای آنچه « دیدار با خانواده اش» خواند شد، به ریاض رفته بود، بار دیگر به بیروت بازگشت.
آفتاب‌‌نیوز : خبرگزاری ملی لبنان نوشت که الحریری بعداز دیدار با خانواده خود در ریاض به سرعت به لبنان بازگشت.

به گزارش ایرنا، ناظران این سئوال را مطرح کرده اند که آیا الحریری با تصمیم خود به سرعت به بیروت بازگشته و یا این که تحت فشار آل سعود بوده است به ویژه این که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در سخنرانی دیروز (یکشنبه) خود از مواضع قدرتمندانه و مقتدرانه خود در قبال هجمه های سیاسی و رسانه ای و حتی تروریست خواندن حزب الله توسط شورای همکاری خلیج فارس و شورای وزیران کشور عرب ( بدون اجماع) کوتاه نیامده است.

رئیس حزب جریان المستقبل در مدت دو هفته ای که در لبنان به سر برد و این کشور شاهد هجمه های سیاسی و رسانه ای آل سعود علیه حزب الله بود هر بار از او سئوال می شد که می ماند و یا می رود، می گفت که آمده ام تا باقی بمانم و اگر بروم زود برمی گردم.
روزنامه لبنانی البناء هم به نقل از منابعی پارلمانی نزدیک به جریان المستقبل نوشته بود که علت سفر الحریری به ریاض مسائل امنیتی نبوده است و برای ملاقات های برنامه ریزی شده از قبل باید به سرعت به بیروت بازگردد.
یک روزنامه لبنانی از الحریری سئوال کرده است که آیا بهتر می دانی برای همیشه به بیروت بازگردی و یا این که همچنان بین ریاض و پاریس در تردد باشی؟
اکنون سئوال این است که آیا الحریری 23 ماه مارس ( 4 فروردین ماه 95) زمان برگزاری سی و هفتمین نشست پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور در بیروت خواهد بود؟
الحریری نخست وزیر اسبق لبنان که 12 ژوئن سال 2010 حکومتش حدود یک سال بعد از تشکیل آن، سقوط کرد، گزینه تبعید خودخواسته را انتخاب و زندگی در کاخ هایش در ریاض و پاریس بر ماندن در بیروت ترجیح داد و البته همین انتخاب موجب از دست رفتن پایگاه او در میان هوادارانش شد.
وی در این چند سال تنها دو سه بار آن هم به مدتی کوتاه به بیروت آمده بود.
در این مدت سعودی ها که متهم اصلی حمایت از گروه های تروریستی تکفیری در منطقه و جهان هستند در حرکتی تبلیغاتی و نمایشی ادعا کردند که دو هبه سه و یک میلیارد دلاری را برای تجهیز ارتش و نیروهای امنیتی اختصاص داده اند.
هبه سه میلیارد دلار را « میشل سلیمان» رئیس جمهور سابق لبنان اعلام کرد.

ناظران خاطر نشان کردند که هدف از اعلام این هبه، تنها فراهم ساختن زمینه تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان بود که این تیر به هدف نخورد و سلیمان مجبور شد در زمان مقرر کاخ ریاست جمهوری « بعبدا» را ترک کند و الان با کارشکنی های سعودی و وتوی نام ژنرال « میشل عون» حدود 22 ماه است که لبنان رئیس جمهور ندارد.
سعدالحریری در سفر قبلی خود به لبنان هبه یک میلیارد دلاری برای کمک به نیروهای ارتش و امنیتی لبنان را اعلام و تاکید کرد که این هبه تحت نظارت خودش هزینه خواهد شد.

سال ها گذشت و خبری از این دو هبه نشد ، از یک سو بیشتررسانه ها و شخصیت های سیاسی لبنان اعلام می کردند که این هبه ها هرگز به دست ارتش و نیروهای امنیتی لبنان نمی رسد و از سوی دیگر همپیمانان سعودی وعده امروز و فردا می دانند.
اما همزمان با سفر اخیر الحریری به لبنان ، سعودی ها به طور رسمی و در چارچوب یک هجمه سیاسی و رسانه ای گسترده علیه محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری به ویژه حزب الله لبنان اعلام کردند که این دو هبه کاملا متوقف شده است.
و سرانجام « عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی آب پاکی را روی دست لبنانی هائی که همچنان مدعی بودند این هبه ها پرداخت می شود و تسلیحات خریداری شده به ویژه از فرانسه به دست نیروهای ارتش و امنیتی لبنان می رسد، ریخت و اعلام کرد سلاح های خریداری شده با این هبه ها در اختیار ارتش سعودی قرار می گیرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x