کد خبر: ۳۵۵۰۰۷
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۳
وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم همت، دقت و نظارت های مضاعف در استفاده از قانون نسبت به گذشته، گفت: بیش از 4500 بازرس در قالب 1700 تیم برای نظارت بر بهداشت غذا و آب آشامیدنی در ایام نوروز حضور دارند.
آفتاب‌‌نیوز :
سید حسن هاشمی در مراسم مانور سلامت نوروزی، یکی از وظایف مهم بازرسان بهداشت محیط را دفاع از حقوق مردم بیان کرد و گفت: لازم است به حقوق شهروندی که در برخی از حوزه ها در کشور مغفول مانده است توجه ویژه شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: لازم است اهتمام مسئولین، مجریان و قانون‌گذاران به حقوق شهروندی بیشتر از گذشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ به گفته وی، در کشور قوانین خوبی داریم اما به دلیل عدم همت، نظارت و دقت کافی از این قوانین به درستی استفاده نمی شود.

دکتر هاشمی با تاکید بر لزوم همت، دقت و نظارت های مضاعف در استفاده از قانون نسبت به گذشته، گفت: آن قسمتی که به دست ما است و مجری آن حوزه ما هستیم باید نظارت ها و دقت مان بیشتر شود. قوانین موجود در حوزه غذا و آشامیدنی خوب و مناسب است، از طرف دیگر باید قوه قضائیه به موقع و سریع با شخصی که مرتکب جرم شده است برخورد کند.

هاشمی گفت: کسانی که در زمینه غذا و آشامیدنی مردم تقلب می‌کنند بدترین ظلم را به مردم می کنند و این مساله از جنایت هم بالاتر است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به ایام نوروز و شروع سفرهای نوروزی گفت: مردم برای این که آرامشی چند روزه داشته باشند سفر می کنند و چنانچه کسی به قصد سودجویی تقلب کند به نوعی مرتکب جنایت شده و آسیب جدی به مردم وارد کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد تا ضمن این که مردم خود مراقب سلامتشان هستند بازرسان بهداشت محیط بتوانند از سلامت مردم مراقبت کنند چرا که این امر باعث ایجاد امنیت شده و مردم به این امر که به حقوق آنها احترام گذاشته شده است واقف می شوند. از آنجا که در برخی موارد قدرت، زیان آور می شود بنابر این لازم است مراقبت شود و همه چیز به صورت منصفانه از طریق قانون اصلاح شود.

هاشمی همچنین، خطاب به بازرسان و کارشناسان نظارت که قرار است در ایام نوروز فعالیت و نظارت داشته باشند، گفت: مراقبت کنید که بی‌جا کسی را متهم نکرده و منصفانه همه چیز دنبال شود.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که بیش از 4500 بازرس در قالب 1700 تیم در ایام نوروز نظارت بر بهداشت غذا و آب آشامیدنی مردم را به عهده دارند، افزود: امیدواریم ارائه کنندگان خدمت به مردم در رستورانها و محیطهای عرضه مواد غذایی و اقامتگاه ها از این فرصت استفاده کرده و با این باور که خداوند به کارشان برکت و روزی می‌دهد موازین بهداشتی را رعایت و از مردم نیز به خوبی پذیرایی کنند.

هاشمی با تاکید بر لزوم برخورد قاطعانه دستگاه قضا با متخلفان ، افزود: لازم است دستگاه قضا هم مثل وزارت بهداشت برای رسیدگی به تخلفات بهداشتی و غذایی تیمی اختصاص دهد و بازرس کشیک بگذارد.

وی در پایان با اشاره به این که مردم هم می توانند در امر نظارت سهیم باشند، افزود: مردم می‌توانند هر گونه تخلفات مشاهده شده در زمینه بهداشتی را از طریق شماره تلفن‌های 1490 و 190 با کارشناسان بهداشتی درمیان گذاشته و همکاران این حوزه به صورت 24 ساعته آماده شنیدن درخواستهاي مردم در این زمینه هستند.

رستوران‌ها در سال 95 رده بندی می‌شوند

وزیر بهداشت ضمن ابراز امیدواری نسبت به انجام رده بندی رستوران‌ها در سال آینده گفت: در ایام نوروز 95 ضابطین قضا نیز تیم‌های بازرسی ما را همراهی می‌کنند و اجازه پلمب نیز دارند.

سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم مانور برنامه سلامت نوروزی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه علاقه‌مندیم که روند رسیدگی به پرونده‌های حوزه غذایی در ایام نوروز از سوی قوه قضائیه تسریع شود، افزود: این موضوع در آموزه‌های دینی‌ ما نیز تاکید شده تا پرونده‌ها به سرعت به نتیجه برسند و تخطی صورت نگیرد، بنابراین امیدواریم قوه قضائیه تمهیداتی را برای پشتیبانی از بازرسین بهداشت محیط و کار ما انجام دهد.

هاشمی افزود: در ایام نوروز ایرانیان به صورت پرتعداد سفر می‌کنند وامیدواریم امسال نیز این سفرها بیشتر باشد. حال جدای از تذکراتی که از سوی پلیس و اورژانس داده شده به همه ارائه کنندگان خدمت توصیه می‌کنیم که شیرینی این ایام را به تلخ کامی تبدیل نکنند. ما نیز باید در حوزه غذا و آشامیدنی نظارت جدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امیدوارم متخلف یا متقلبی در این ایام نباشد گفت: اگر تخلفی را مشاهده کنیم با آن برخورد می‌کنیم چرا که این موضوع حق مردم است. بنابراین امیدواریم همه این موضوع را رعایت کنند.

وی خطاب به ارائه کنندگان غذا و آشامیدنی افزود: برکت را خدا می‌دهد، بنابراین به قصد سودجویی ارائه خدمت نکنید بلکه میزبان مردم باشید. در عین حال امیدواریم چیزی از چشم بازرسان ما مغفول نماند و اگر تقلب و تخلفی مشاهده کردند برخورد جدی انجام دهند. ما نیز تقاضای رسیدگی سریع و جدی از سوی دستگاه قضائی را داریم.

هاشمی همچنین به مردم نیز توصیه‌هایی کرد و گفت: ابتدا خود افراد باید رعایت کنند و می‌توانند از غذاهای ساده‌تری استفاده کرده و زیاد از رستوران‌ها استفاده نکنند.

وی همچنین گفت: امیدواریم بتوانیم در سال آینده کار رده بندی رستوران‌ها را نیز انجام دهیم تا مردم از رتبه رستوران‌ها مطلع باشند.

وی در پاسخ به سوالی درباره همراه بودن ضابطین قضا با بازرسان حوزه بهداشت محیط و کار گفت: ضابطین غذا نیز تیم‌های ما را همراهی می‌کنند و حتی برخی از کارشناسان ما خودشان ضابط غذا نیز هستند؛ بنابراین آنها اجازه پلمب دارند؛ اما نهایتا قاضی تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x