کد خبر: ۳۵۵۳۲۵
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵
معاون وزیر کشور آخرین وضعیت "ایلام" ۴ ماه پس از حادثه سیل را تشریح کرد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایلنا، ذاسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: امیدوارم ملت ایران سالی پربرکت و بدون حوادث تلخ را پیش رو داشته باشند. در سال ۹۴ البته حوادث خیلی تلخ نداشتیم؛ بحث بیشتر بارندگی و سیل بود و مقداری خسارات وارد شد اما برکات و نزولات الهی و آسمانی را باید مدنظر قرار دهیم، چرا که باعث شد؛ بسیاری از کمبودهای آب شرب و کشاورزی تامین شود.

وضعیت بودجه مدیریت بحران در سال ۹۵

رئیس سازمان مدیریت بحران درباره وضعیت بودجه این سازمان در سال ۹۵ گفت: قانونگذار ۵ درصد از بودجه کشور به صورت گلوبال، ۳ درصد برای پیش‌بینی و پیشگیری حوادث و ۲ درصد برای مقابله با حوادث از کل اعتبارات اجازه برداشت داده است. حدود 10 هزار میلیارد تومان بودجه سازمان در سال 95 است.

وی ادامه داد: البته دو نکته وجود دارد که اگر حل شود از مشکلات پیش رو کاسته خواهد شد؛ یکی آنکه همه متقاعد شویم که اعتبارات در محل خودش هزینه شود. نکته دوم این است که فرآیند کار با قانون‌های موجود پیچیدگی دارد و قوانین با حوادث انطباق ندارند؛ بالاخص در زمینه مقابله، چرا که حوادث خبر نمی‌کند و به صورت آنی اتفاق می‌افتد و مستلزم رسیدگی سریع و تزریق امکانات به محل‌های حادثه دیده است تا روند کار پیچیده و طولانی نشود.

درخواست "تنخواه" از رییس جمهور و موافقت وی

نجار از اصلاحاتی در لایحه جدید سازمان مدیریت بحران خبر داد و افزود: در لایحه جدید اصلاحاتی انجام شده و همچنین پیشنهاداتی به رئیس‌جمهور شده تا سال آینده روند کار در حوزه مدیریت بحران راحت‌تر باشد که به طور مثال پیشنهاد شده حداقل با توجه به ماده ۱۰ و ۱۲، مقداری «تنخواه» در اختیار سازمان قرار بگیرد که این پیشنهاد با موافقت رئیس‌جمهور همراه شده است.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: این تنخواه شامل ۲۵ درصد اعتبار ماده ۱۰ و ۱۲ است که البته سازمان مدیریت باید در این زمینه نظر خودش را اعلام کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران درباره جبران خسارات در حوادث توضیح داد و گفت: در بحث خسارات دو مورد پیش‌بینی شده است؛ مورد اول زمانی است که یک واحد مسکونی به طور مثال تخریب می‌شود و ممکن است؛ این واحد ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد، اما آنچه که ما به عنوان خسارت پرداخت می‌کنیم در حوزه شهر ۳۰ میلیون تومان وام با کارمزد بسیار کم و ۶ میلیون تومان بلاعوض، در روستا ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد کم و ۵ میلیون تومان بلاعوض است.

آخرین وضعیت ایلام ۴ ماه پس از سیل

نجار درباره آخرین وضعیت ایلام پس از سیلی که در مردادماه گذشته در این استان به راه افتاد توضیح داد و گفت: حجم خسارات وارده در این استان‌ها بسیار گسترده بود و در حالی که متاسفانه در اثر خشکسالی و تغییر اقلیم آب سد ایلام به انتها رسیده بود و مردم کف‌کش آب را می‌کشیدند و تصفیه می‌کردند، بحمدالله با بارندگی خوبی که انجام شد؛ آب سد ایلام برای دو سال تامین شد.

وی ادامه داد: با زلزله دو سال گذشته در ایلام و همچنین سیلی که حدود 5 ماه گذشته رخ داد؛ واحدهای مسکونی و همچنین واحدهای تجاری و زیرساخت‌ها آسیب‌دیده‌اند، اما در ارتباط با وقوع سیل، بنیاد مسکن از روزهای اول حادثه کار خود را شروع کرد و دولت در‌‌ همان روز‌ها مصوبه‌ای برای واحدهای مسکونی داشت و همچنین واحدهای تجاری را مشمول پرداخت اعتبار برای تعمیرات کرد.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: خوشبختانه بسیاری از اقدامات لازم انجام شده و امیدواریم با گشایشی که پس از برجام، برای دولت و کشور گشایش صورت می‌گیرد، روند کار در سال ۹۵ روند مثبتی باشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران عنوان کرد: علاوه بر بازدیدی که در روزهای اول از ایلام داشتم؛ پس از آن برای بازدید از روند کار به ایلام سفر کردم و از نزدیک در جریان اقدامات صورت گرفته و کارهای بر زمین مانده قرار گرفتم. شرایط در ایلام پس از گذشت 5 ماه بهتر شده و مردم مشارکت خوبی در روان‌سازی و بازسازی داشته‌اند و هم‌اکنون ۵۰ درصد مشکلات ایلام حل شده و ۵۰ درصد مشکلات باقی مانده است.

دستگاه‌های اجرایی ایلام مشکلات کشاورزان را رفع کنند

نجار با اشاره به اینکه سیل وارد تصفیه‌خانه شهر ایلام شده بود و به آن آسیب ‌زده بود؛ گفت: خوشبختانه ظرف حداکثر ۲۴ ساعت وزارت نیرو و آب و فاضلاب مشکل را برطرف کردند. در حال حاضر نیز در مسیر رودخانه‌ها پمپ‌های مزارع آسیب ‌دیده است و امیدواریم باتوجه به فصل کشت دستگاه اجرایی ذی‌ربط هر چه سریع‌تر نسبت به رفع مشکلات کشاورزان اقدامات لازم را انجام دهند.

استحکام ساختمان‌های تهران مناسب نیست

نجار همچنین درباره استحکام ساختمان‌های تهران گفت: استحکام ساختمان‌های تهران مناسب نیست و باتوجه به گسل‌ها و مشکلات در حوزه‌های آبریز و سیلی که ممکن است؛ تهران را تهدید کند باید نسبت به ساخت با کیفیت ساختمان‌ها تجدیدنظر شود. مشارکت مردم و سطح آگاهی آن‌ها در رابطه با حوادث احتمالی کمک می‌کند که آن‌ها به کیفیت و استحکام خانه بیشتر از نمای آن توجه داشته باشند؛ بنابراین باتوجه به گسل‌هایی که داریم و احتمال وقوع حادثه زلزله وضعیت مطلوب نیست.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x