کد خبر: ۳۵۵۷۵۵
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
اینکه چرا از میان نامزدهای اصولگرا در سال 84، احمدی‌نژاد پیروز شد، سوالی است که پس از سالها پاسخ‎های مختلفی به آن داده می شود.
آفتاب‌‌نیوز : احمد توکلی يکي از نامزدهاي آن انتخابات بود که به رسم وفاداری به میثاق اصولگرایان از کاندیداتوری انصراف داد. میثاقي که احمدی نژاد به آن پایبند نبود و اگر او هم انصراف می داد قالیباف پیروز انتخابات بود.

به گزارش خبرآنلاين، در آن انتخابات، 6 نامزد اصولگرا که حکميت شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب را پذيرفته بودند - لاريجاني، قالیباف، محسن رضایی، ولايتي، احمدی نژاد و توکلي-  میثاق نامه اي را امضا کردند تا جملگي به نفع نامزد برتر از نگاه نظرسنجي ها، کنار بکشند. ميثاقي که گويا تنها توکلي به آن عمل کرد. هرچند ولايتي هم پس از اعلام نامزي هاشمي رفسنجاني به احترام او که زماني وزيرش بود، کنار رفت. محسن رضايي هم اگرچه کناره گيري کرد اما در فاصله يک روزه تا انتخابات اين تصميم را گرفت، نه به دليل پايبندي به ميثاق و نتيجه نظرسنجي ها.

تصور توکلي ابن بود که اگر کنار برود، رضایی و احمدی نژاد هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و کنار می کشند که نشد اما چنين نشد. به زعم وي اگر اینکار صورت می گرفت، قالیباف حتما برنده می شد. اما آقای احمدی نژاد وفا نکرد.

نماينده اين روزهاي تهران که مي گويد «عدم رعایت میثاق اصولگرایان باعث رییس جمهور شدن آقای احمدی نژاد شد»، تاکيد کرد: اگر عقل امروز را داشته باشم و به انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم بازگردم به احمدی نژاد رای نمی دهم.

توکلی که از مجلس هفتم تا نهم نماينده تهران بود از ریاست حدادعادل و سلوک او در مدیریت دفاع می کند و حتی با وجود نسبت فامیلی که با علی لاریجانی دارد می گوید بین لاریجانی و حدادعادل،او حدادعادل را انتخاب خواهد کرد. به طور کلي از نگاه او حدادعادل بهترين رئيس مجلس در تمامي ادوار گذشته بوده است.

به گفته وي در مجلس هفتم حداد عادل شخصیت آرام بخشی بود و با روحیه مدارایی که داشت به نظر می‌رسید حقوق نمایندگان را خوب رعایت کند. حداد عادل در مدیریت تحکّم نداشت. ولی با همان مدارایی که داشت کار را جلو می برد. او با اين مقدمه به سراغ نقد مديريت لاريجاني مي رود و با اشاره به اينکه «بگومگو»هايي که گاهي با او دارد، مي گويد: من کتبا نوشتم و از آقای لاریجانی و باهنر به همین دلیل به کمیسیون اصل نود شکایت کردم چراکه حقوق نمایندگان را در موارد زیادی رعایت نمی کنند.

در ادامه گزیده ای از مهمترین اظهارات توکلی با ويژه نامه نوروزي اعتماد را بخوانيد:

*غیر از مجلس اول، می‌توانم بگویم که مجلس هفتم از لحاظ اهدافی که دنبال می‌کرد مجلس موفقی بود. مجلس اول را من استثنا کردم به این دلیل که اصلا فضا، مسائل و نمایندگان متفاوتی داشت.

*در انتخابات مجلس هفتم ما شعارهایی دادیم و دعاوی را مطرح کردیم که در انجام آن شعارها بود که توانستیم موفق باشیم. در مجلس هفتم ما «رشد» و «عدالت» هر دو را موضوع سیاستگذاری می‌دانستیم و به آن اهتمام داشتیم.

*برخلاف جهت‌گیری مجلس ششم که به غرب متمایل بود ما به استقلال بیشتر اهمیت می‌دادیم. شاهد آن لغو قرارداد ترک سل، ال90 و تاو فرودگاه امام بود. برخلاف مجلس ششم که بر موضوع آزادی تاکید داشت ما معتقد بودیم که اگر عدالت باشد آزادی دوام خواهد آورد.اگر عدالت نباشد آزادی هم دوام نمی‌آورد و به سمت صاحبان قدرت و ثروت اریب پیدا می‌کند.

* در دولت آقای موسوی به دلیل مخالفتی که با دولتی کردن اقتصاد داشتم از وزارت استعفا دادم.

*در برنامه چهارم می خواستند به صورت دفعی قیمت بنزین و گازوییل را با فوب خلیج فارس یکی کنند. اگر چنین کاری صورت می گرفت کشور کپ می‌کرد چراکه کشش این کار را نداشت.ما جلوی این کار را گرفتیم اما به این کار افتخار می‌کنیم. هو شدیم ولی از جا در نرفتیم.

*قانون هدفمندی یارانه‌ها قانون کم اشکالی بود اما اجرای آن سراسر اشکال بود. اشتباه خیلی بد مجلس و دولت این بود که مبلغ پرداختی به مردم را غیرواقعی در نظر گرفتند. ابتدا گفتند 40 هزار تومان به هر نفر می دهند اما من ضرب و تقسیم کردم و گفتم که این موضوع از طریق چهار عمل اصلی ریاضی قابل فهم است. از افزایش قیمتی که صورت می گرفت آن زمان 23 یا 24 هزار میلیارد تومان به دست می آمد که اگر همه این منبع را فقط صرف پرداخت نقدی می کردیم برای هر نفر 18 هزار تومان پول وجود داشت. پس 40 هزار تومان را از کجا می خواستند پرداخت کنند؟

*احمدی نژاد در نهایت گفت که نه 250 هزار تومان مد نظر من که به عنوان یارانه نقدی باید پرداخت شود و نه آن رقم پایینی که مد نظر شماست. می گفت حداقل 125 هزار تومان به مردم یارانه بدهیم. که اگر آن پیشنهاد خطرناک آقای احمدی نژاد انجام می‌گرفت، کار و کشاورزی در روستاها تعطیل می شد.

*دولت های ما می گویند که باید به حرف صاحب نظران گوش کنیم ولی این کار را کمتر می‌کنند. مثلا همین الان هم من مرتب برای آقای روحانی نامه می‌نویسم ولی کم اثر می کند.

*آقای احمدی نژاد یک سیاستمدار عجول و جسور بود. این دو صفت که کنار یکدیگر قرار بگیرد خطر می آفریند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۳
احسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
2
31
اقای توکلی نحوه رای دادن شما مشخص کرد که صاحب نظر نیستید که از نظر شما استفاده شود. نظر شما هم در خدمت منافع شخصی و گروهکی تان خواهد بود.
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
دقیقا درسته و100% موافقم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
2
17
آرزو بر جوانان عیب نیست انشالله اگر آرزو کنی بش می رسی.
مجید
|
UNITED STATES
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
2
26
شما که به لطف مردم کنار رفتید و بهتر انست که کردار خود را باز خوانی کنی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
1
18
همه عاقلان انروز هم همين را ميگفتند....
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
1
20
آقای توکلی عزیز. الان هم باید به عقل خود شک کنید. و این سئوال رو از خودتون بپرسید که چه عملکردی داشته اید که رإی مردم رو از دست دادید. متأسفانه طی هشت سال دولت احمدی نژاد منافع مردم رو فدای مصالح گروه خود کردید. خیانت کردید آقا خیانت.
محسن
|
-
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
2
14
اگر احمدی نژاد خودخواهی نمیکرد به نفع هرکدام ازاصول گرایان کنارمی رفت خدایی چقدرخوب میشد این همه فجایع ،خسارات و مصیبت وووووو.... برای ما پیش نمی آمد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
2
13
آقای توکلی نظر شما به درد خودت می خور ه
افشين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
1
19
بودند افرادي كه در همان زمان مي گفتند كت و شلوار رياست جمهوري براي ايشان زيادي گشاد است. پس آن تحليلگران و سياسيون از شما عاقل تر بودند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
4
11
همین که این را تشخیص داده اید که دیگر به این آدم رای نمیدادید خودش نشانگر این است که عقل دارید و عاقل هستید.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
0
3
هیچ آدم عاقلی دیگر به احمدی نژاد رای نخواهد داد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
0
0
ولی ما با همین عقل امروز، سالهاست که میفهمیم کارها را و شخص ها را تشخیص میدهیم. چون ساده لوح نیستیم . خیلی از ملت اینگونه هستند آقای توکلی عزیز.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
0
0
پند و عبرت بگیرید ای ملت از مسولانی که دیر عاقل می شوند.تازه این ها فهیم شون هستند.خدا ختم به خیر کنه.خواهشا از روی عقل و منطق رای دهیم.احساساتی عمل نکنیم.به جای اینکه پاسخگوی ندانم کاری خود باشند تازه طلبکار نیز هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین