کد خبر: ۳۵۵۷۶۴
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
کمپین ملی «نه به تصادفات جاده ای» با شعار «بی گدار به جاده نزنیم و ظریف برانیم» با دعوت از مردم برای پیوستن به آن، در صدد کاهش هرچه بیشتر تصادفات در جاده ها و پیشگیری از تبعات خانوادگی، درمانی، اقتصادی، اجتماعی و ... این معضل است.
آفتاب‌‌نیوز :
طبق آمارِ بالاترین میزان تصادفات و تلفات جاده ای در پیک سفرهای نوروزی اتفاق می افتد. عامل انسانی همیشه سهم بالایی در تصادفات جاده ای داشته است. تصادفاتی که سالانه جان حدود ۱۸ هزار نفر را می گیرد و چند صدهزار نفر را معلول می کند. 

اما برای کاهش تصادفات جاده ای، چندروزی است که کمپین نه به تصادف راه افتاده و اتفاقا مورد اقبال چهره های مختلف قرار گرفته است؛ از هنرمندان و ورزشکاران تا وزرا و اعضای هیات دولت.

بانی این کمپین سازمان جوانان هلال احمر است که طرحی را در 16 سال گذشته به نام طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی برگزار کرده است. در این طرح جوانان هلال احمر در سراسر کشور با برپایی چادرهای ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در مبادی ورود و خروج شهرها به ارائه خدمات به مسافران نوروزی می پردازند.

ایران با آنکه یک درصد جمعیت جهان را دارد، اما سهم جهانی آن از سوانح رانندگی ۲ درصد است. آمارها نشان می دهد؛ تعداد تصادفات جاده ای و کشته های سوانح در نوروز سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. همچنین از سال گذشته کمپین ملی نه به تصادفات جاده ای آغاز به کار کرد تا با دعوت از مردم و انتقال پیام های آگاهی بخش و مهم، با یادآوری یکسری از نکات به فرهنگ سازی برای رانندگی صحیح کمک کند.

پیشگیری از تصادفات و تبعات اقتصادی و اجتماعی

در این رابطه مسعود آسیما، مسؤل اجرایی کمپین ملی تصادفات نوروز به خبرآنلاین می گوید: کمپین ملی نه به تصادفات جاده ای با شعار «بی گدار به جاده نزنیم و ظریف برانیم» و استفاده از ظرفیت رسانه ها، فضای مجازی و ... و با دعوت از مردم برای پیوستن به آن در صدد کاهش هرچه بیشتر تصادفات در جاده ها و پیشگیری از تبعات خانوادگی، درمانی، اقتصادی، اجتماعی و ... این معضل است.

آسیما می گوید: این کمپین با فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، طراحی پیام ها و پوسترهای گرافیکی، تولید پیام های هشدار دهنده، تیزرها و زیرنویس های تلویزیونی و انتشار آن در رسانه ها به خصوص صداوسیما و فضای مجازی تلاش دارد تا با ایجاد حساسیت بیشتر بین مردم، رانندگی بهتر در نوروز را ترویج کند. مراسم آغازین این کمپین نیز با حضور افراد مشارکت کننده در این طرح و دعوت از هنرمندان، ورزشکاران، اصحاب رسانه و شخصیت های فرهنگی و اجتماعی از جمله دکتر محمد شریعتمداری معاون رییس جمهور و حجت الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد.

مسؤل اجرایی کمپین ملی در تصادفات نوروز در ادامه می گوید: همچنین رییس جمهور در مسیربازگشت از گرمسار از چادرهای این کمپین بازدید کردند و در این امر مشوق ما بودند که این قوت قلبی برای اجرای هرچه بهتر این طرح در سال جدید است. همچنین در طول 20 روز اجرای طرح، طوماری در کنار چادرهای سازمان جوانان هلال احمر نصب می شود که از مردم می خواهد در طول سفر سبقت غیر مجاز نگیرند، با سرعت مطمئنه حرکت کنند، کمربند ایمنی خود و سرنشینان خودرو را ببندند، درهنگام عدم تعادل، خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند حتی اگر 10 دقیقه تا مقصد فاصله داشته باشند، از تلفن همراه در حین رانندگی استفاده نکنند، که افرادی که به این کمپین می پیوندند این طومار را امضا خواهند کرد.

او با اشاره به آمار تصادفات جاده ای می گوید: این کمپین با استقرار در مبادی ورودی شهرها و پارک ها نقشه های راهنما، امدادی و ... در اختیار مسافران قرار می دهند. در این طرح 20 هزار جوان هلال احمری در هزار پایگاه ثابت و سیار در کل کشور به مردم خدمات و هشدار می دهند. همچنین یک فضایی را برای استراحت مسافران آماده می کنند که اگر در حین رانندگی خسته شده اند یا مشکلی برایش پیش آمد در آنجا توقف و استراحت کنند و بعد از استراحت به مسافرت خودشان ادامه بدهند. این کمپین سال گذشته هم اجرا شد، اما امسال با کمک رسانه ها، شخصیت های اجتماعی و فضای مجازی با نام جدید، مفصل تر و جامع تر برگزار خواهد شد و در طول سفرهای نوروزی این کمپین هم ادامه دارد. این کمپین که فعالیتش را از مدت ها پیش آغاز کرده است، استقرار پایگاه ها و چادرها را از 26 اسفندماه در سراسر کشور برپا می کند و تا 14 فروردین هم ادامه خواهد داشت.

به گفته آسیما؛ این کمپین کاملا مردمی و ملی است که برای عموم آزاد است و شهروندان هم می توانند به این کمپین بپیوندند. علاوه بر 20 هزار نفری که در طول این طرح همکاری می کنند و از تعطیلات خودشان بدون هیچ چشم داشتی می زنند و به صورت داوطلبانه کمک می کنند تا تصادفات در جاده ها کم شود سایر مردم هم می توانند به این کمپین بپیوندند.

فعالیت ۲۷۰۰ پایگاه برای خدمات رسانی به مردم

علی اصغر احمدی دبیرکل جمعیت هلال احمر در مراسم آغازین کمپین ملی «نه به تصادفات جاده ای» در جمع ۷۵۰ تن از سرتیم های طرح ملی «ایمنی و سلامت مسافران نوروزی» گفت: جمعیت هلال احمر با حضور داوطلبان به عنوان پایه های اصلی خدمت، خدمات ارزنده ای ارائه می کند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر علاوه بر بیان 3 نکته ایمنی در رانندگی همچون خودداری از سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و رانندگی در شرایط خواب آلودگی، گفت: در رانندگی همیشه حق با سلامتی است و حتی اگر به لحاظ قوانین راهنمایی و رانندگی حق با ما باشد وظیفه داریم به سلامتی خود و دیگران توجه کنیم. امیدواریم تا در نوروز ۹۵ شاهد هیچ حادثه ناگواری در جاده های کشور نباشیم.

سوگندنامه جوانان هلال احمر برای ارايه خدمات به مسافران نوروزی

چندی پیش هم در شانزدهمین دوره طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و کمپین ملی نه به تصادفات جاده‌ای که پنج شنبه هفته گذشته با حضور هنرمندان و جمعی از مسئولان برگزار شد، سوگندنامه جوانان هلال احمری برای ارایه خدمت به مسافران نوروزی قرائت شد. مسعود حبیبی، رئیس سازمان جوانان هلال احمر در این مراسم ضمن تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در جهت تسهیل سفرهای نوروزی از تمام ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد، گفت: سازمان جوانان هلال احمر قرار است بیش از 20 هزار جوان داوطلب را در طرحی به نام ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در 1000 پایگاه ثابت و سیار در مبادی ورودی شهرها و پارک‌ها مستقر کند تا برای هموطنان سفری سالم و ایمن رقم بزند.

او ادامه داد: هرچند آمارها کاهش چند درصدی تصادفات را نشان می‌دهد، اما ما هنوز شاهد کشته شدن روزانه 50 نفر در جاده‌ها هستیم و 16 برابر آن نیز مجروح داریم. اضافه شدن روزانه 100 معلول به جمعیت کشور، عدد کمی نیست و لازم است در این باره اقدامات اساسی صورت گیرد.

حبیبی به آمار 1080 نفر کشته در سوانح جاده‌ای در نوروز سال گذشته اشاره و اظهار کرد: 40 درصد علت این آمار بر اثر واژگونی وسیله نقلیه بوده است. ما با همراهی مسئولان، هنرمندان، جوانان و اندیشمندان کمپینی ایجاد کردیم تا به مردم بگوییم بیگدار به جاده نزنند و با احتیاط برانند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر، رعایت سه پیام عدم سرعت و سبقت غیرمجاز و همچنین رانندگی نکردن در حین خستگی و خواب‌آلودگی را باعث کاهش تصادفات دانست و گفت: امیدوارم روزی برسد که دیگر در عید نوروز حوادث تلخ تصادفی را نداشته باشیم.

کرامت انسانی یکی از اهداف اصلی جمعیت هلال احمر

به گزارش آفتاب به نقل از خبر آنلاین، همچنین حجت الاسلام معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر که به این کمپین پیوسته است، جوانان را امید ایران در همه عرصه‌ها خواند و گفت: سازمان جوانان هلال احمر، تابلوی اساسی جمعیت هلال احمر است. یکی از اهداف اصلی این جمعیت کرامت انسانی و به ارمغان آوردن سلامتی است.

او در ادامه تاکید کرد: در ایام نوروز که زمان شادی مردم است، به علل متعدد سفرها تبدیل به غم و مصیبت می‌شود. تعداد کسانی که جان خود را در جاده‌ها از دست می‌دهند، نگران کننده است. رهبر معظم انقلاب نیز بارها به مسئولان تاکید کرده‌اند که این آمارها کاهش یابد. دین به همه ما برنامه‌ریزی و شناخت را می‌آموزد. نگذاریم حتی یک نفر نیز مشکل داشته باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x