کد خبر: ۳۵۵۹۱۱
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۳
گمرک ایران اعلام کرد: حجم تجارت خارجی کشور تا 20 اسفندماه امسال به 81 میلیارد و 380 میلیون دلار رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی گمرک ایران، واردات کشورمان تا مدت یاد شده به 40 میلیارد و 134 میلیون دلار رسید که این میزان واردات 22.77 درصد کمتر از مدت مشابه پارسال بوده است.

همچنین تا بیستم اسفند ماه امسال، میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به 41 میلیارد و 246میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 16.3 درصد کاهش داشت.
عمده دلیل کاهش صادرات غیرنفتی در این مدت، به کاهش 52.88 درصدی صادرات میعانات گازی مربوط می شود. کاهش قیمت نفت تاثیر قابل توجهی در کاهش صادرات غیرنفتی کشورمان داشته است.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده نیز شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل، پروپان مایع شده و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان نیز به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.
براساس این آمار، تا 20 اسفندماه میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به چین 23 درصد و عراق چهار درصد رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته اما صادرات غیرنقتی کشورمان به امارات متحده عربی 21 درصد، افغانستان چهار درصد و هند یک درصد افزایش داشته است.

این گزارش حاکی است، عمده واردات کشورمان نیز به ترتیب به ذرت دامی با سهم 3.36 درصدی از کل ارزش واردات، گندم با 2.3 درصد، لوبیای سویا با 1.79 درصد، برنج با 1.66 درصد و کنجاله سویا با 1.65 درصد اختصاص دارد؛ عمده ترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران نیز در مدت یاد شده به ترتیب چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس بوده اند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x