کد خبر: ۳۵۶۱۹۹
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
رییس اتحادیه املاک تهران خبر داد؛
رییس اتحادیه مشاوران املاک، علت افت معاملات در اسفندماه را طبیعی دانست و گفت: هر ساله در ماه‌های اسفند و فروردین به دلیل سفرهای نوروزی و تعطیلات، قراردادهای مسکن کاهش می‌یابد. با این حال پیش‌بینی می‌کنیم در سال آینده یخ رکود مسکن بشکند و شاهد افزایش معاملات باشیم.
آفتاب‌‌نیوز : رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: تعداد معاملات خرید و فروش مسکن کل کشور در اسفندماه نسبت به بهمن ماه تقریبا نصف شد و در تهران نیز افت کرد.

به گزارش ایسنا، حسام عقبایی اظهار کرد: از ابتدای اسفند تا روز بیست و پنجم این ماه 57 هزار و 94 قرارداد خرید و فروش در کل کشور به ثبت رسید و این در حالی است که در بهمن ماه 107 هزار مورد قرارداد داشتیم.

وی افزود: در شهر تهران نیز از ابتدای اسفند تا روز بیست و پنجم 13 هزار و 618 قرارداد خرید و فروش امضا شد که نسبت به بهمن ماه کاهش محسوسی داشت؛ چرا که در بهمن ماه 18 هزار و 229 قرارداد امضا شده بود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، علت افت معاملات در اسفندماه را طبیعی دانست و گفت: هر ساله در ماه‌های اسفند و فروردین به دلیل سفرهای نوروزی و تعطیلات، قراردادهای مسکن کاهش می‌یابد. با این حال پیش‌بینی می‌کنیم در سال آینده یخ رکود مسکن بشکند و شاهد افزایش معاملات باشیم.

عقبایی درباره وضعیت بخش مسکن در سالی که گذشت تصریح کرد: امسال معاملات مسکن از مهرماه به بعد سیر صعودی به خود گرفت. تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و 25 روز ابتدایی اسفند به ترتیب 77 هزار و 453 مورد، 81 هزار و 210 مورد، 85 هزار و 118 مورد، 107 هزار و 738 مورد، 107 هزار مورد و 57 هزار و 94 مورد بود.

وی به آمار تهران نیز اشاره کرد و گفت: در مهرماه امسال در تهران 13 هزار و 132 قرارداد خرید وفروش داشتیم که در آبان ماه این رقم به 13 هزار 446 مورد رسید. در آذرماه تعداد قراردادها 13 هزار و 984 مورد شد، در دی ماه به 18 هزار و 101 قرارداد رسید، در بهمن ماه 18 هزار و 229 قرارداد داشتیم و در 25 روز ابتدای اسفند 13 هزار و 618 قراداد خرید و فروش در تهران به ثبت رسید.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم‌چنین تعداد قراردادهای اجاره در کل کشور را و 45 هزار و 754 مورد و در شهر تهران 14 هزار و 753 مورد از ابتدای اسفند تا روز بیست و پنجم عنوان کرد.

به گفته عقبایی، بخش مسکن در سال 1394 با رکود همراه بود. البته در شش ماه دوم با افزایش حجم معاملات مواجه بودیم اما میزان این افزایش به نحوی نبود که بتوان گفت بخش مسکن از رکود خارج شده است.

با این حال او پیش‌بینی کرد که مسکن در شش ماهه اول سال 1395 خیز خروج از رکود را تجربه خواهد کرد و بازار شاهد افزایش حجم معاملات در شش ماهه اول خواهد بود. البته به دلیل این‌که سرمایه‌گذاری و تاثیرگذاری در بخش مسکن کوتاه مدت نیست، این تحرک با افزایش قیمت همراه نمی‌شود؛ ‌چون ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران افزود: ان‌شاءالله در شش ماهه دوم سال آینده وضعیت بخش مسکن بهتر می‌شود و تفسیر ما این است که به مفهوم واقعی رونق به این بازار برمی‌گردد. البته در فرهنگ ما رونق مترادف با گرانی است ولی من این نوید را می‌دهم که در شش ماهه دوم هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

عقبایی درباره‌ی نگرانی از عرضه مسکن در پی افزایش تقاضا یادآور شد: سال‌هاست که بخش مسکن با مشکل عرضه مواجه است. سالیانه بین 800 هزار تا یک میلیون ازدواج در کشور صورت می‌گیرد و تولید مسکن بسیار کمتر از این رقم است. بخصوص در سال‌های 1393 و 1394 شاهد افت شدید صدور پروانه‌های ساختمانی بودیم. لذا باید فرصت، انگیزه و رویکرد سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم تا توازن بین عرضه و تقاضا برقرار شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x