کد خبر: ۳۵۷۳۶۶
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۵
اولین فُک خزری درمان شده در سال جدید با حضور جمعی از هنرمندان برجسته کشوری و اعضای تشکل های حامی حیات وحش، در آبهای ساحلی شمال کشورمان رهاسازی شد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این مراسم میترا حجار، نفیسه روشن و سینا حجازی از بازیگران سینما و تلویزیون با مشارکت اعضای تشکل های علاقه مند به حیات وحش و محیط زیست، فُک بازتوان شده را در زیستگاه طبیعی خود در دریای خزر رها کردند.

نماینده مرکز درمانی و بازتوانی و تحقیقات سگ دریایی در ایران در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: این فُک خزری ماده سه تا چهار ساله که در تورهای صیادی گرفتار شده بود توسط ماهیگیران به مرکز فُک خزری جزیره آشوراده تحویل و پس از تیمار و بازتوانی مجدد امروز در زیستگاه طبیعی خود رها شد.

دکتر امیر شیرازی ادامه داد: ذوق و حسن سلیقه حاضرین در این مراسم باعث شد که این فُک نابالغ ماده بنام ' گوزل' نامگذاری شود که به این ترتیب گوزل اولین فُک رها شده سال 95 نام گرفت.

وی تصریح کرد: ارتقاء سطح دانش عمومی و آگاه سازی جوامع حاشیه نشین زیستگاه های این پستاندار امری ضروری در راستای پیشبرد حمایت از فک است و حمایت و مشارکت ارزشمند گروه های سرشناس و مطرح از قبیل هنرمندان و ورزشکاران و سایر اقشار و گروه ها نیز بدون شک آثار بسیار مطلوبی را به همراه خواهد داشت. 


گروه امداد و نجات فک خزر در سال 1389 با کمک مرکز تحقیقاتی و درمانی سگ دریایی کشور هلند در ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

گوزل هفتاد و چهارمین فک خزری بود که در طول مدت فعالیت این مرکز پس از تیمار و بازدرمانی در زیستگاه های خود رها سازی شد.

آخرین سرشماری فک خزری به هشت سال قبل باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است.

پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون بود اما آخرین سرشماری نشان می دهد این میزان به یکصد هزار عدد کاهش یافته و 900 هزار فک خزری از بین رفته اند.

فک خزر یکی از کوچکترین گونه فک های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می شود، این گونه سگ آبی یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می کند و محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن مواد غذایی و بصورت فصلی متغیر است.

فک خزری زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن می باشد که این حیوان را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد. 

در هر تار از این سبیل ها 100 رشته عصبی وجود دارد که از دست دادن این عضو نقص بزرگی برای فک های خزری محسوب می شود.

فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک اما در آب بسیار فعال است.

بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییر کرده ، میان انگشتان دست و پای آن پرده ای وجود دارد که باعث می شود دست ها و پاها شبیه باله ای برای شنا شود، پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته اند به همین دلیل فک ها نمی توانند به راحتی روی زمین راه بروند.

در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشت شکار می شدند، اکنون هم هر سال تعداد زیادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار و توسط صیادان کشته می شوند.

گرم شدن زمین باعث ذوب یخ های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش زیستگاه های فک خزری شده است، از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه آلودگی های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ سانان به فک منتقل و در سال های گذشته موجب تلفات زیادی شده است.

در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آب های سواحل جنوبی در حوزه کشور ترکمنستان و ایران بسر می برند.

به دلیل اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط اشخاص (ویلاها و شهرک ها) و ارگان های دولتی، فک خزر در زمان حضور در آب های حوزه ایران تنها می تواند در بخش کوچکی از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده که هنوز اشغال نشده، آنهم در صورت حضور نداشتن صیادان و ماهیگیران به استراحت بپردازد.

به گزارش ایرنا، پیش از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک های خزری حتی به ‎ 160هزار فک بالغ در سال می رسید و هم اکنون نیز سالیانه حدود ده هزار فک خزری در فصل زاد و ولد این گونه در روسیه و با مجوز قانونی این کشور کشته می شوند.

بندرترکمن با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان و کرانه شرقی دریای خزر واقع است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین