کد خبر: ۳۵۸۷۵۲
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
غرب کشور آماده دور دوم؛
میرعلی اصغر الموسوی، شهاب الدین بیمقدار، زهرا ساعی و عباس عباس‌زاده در مقابل سه اصولگرا قرار خواهند گرفت که ظاهرا آنها در ائتلافی به نام لیست انصار حزب‌الله تبریز قرار می‌گیرند.
آفتاب‌‌نیوز :
در انتخابات مجلس دهم اصلاح‌طلبان آذربایجان شرقی تلاش زیادی کردند با وجود بی‌مهری‌ها و رد صلاحیت‌ها در انتخابات تاثیرگذار باشند.

راهبرداصلاح‌طلبان؛ تاثیرگذاری با وجود ردصلاحیت

چهره‌های شاخص ردصلاحیت شده در استان فراوان بودند. از «شکور اکبرنژاد» که سابقه نمایندگی داشت تا «مصطفی مولوی» همرزم شهید باکری و «صونیا اندیش» که نماینده بانوان بود و «محمد پورحسن» که نماینده دانشجویان بود و «اکبر اعلمی» و بسیاری دیگر از فعالان و شخصیت‌های سیاسی.

با این حال تیغ رد صلاحیت بر گردن اصلاح‌طلبان نشست اما مسعود پزشکیان در صحنه باقی ماند تا در کنار برخی چهره‌های کمتر شناخته شده، لیست اصلاح‌طلبان برای رقابت با اصولگرایانی که عموما مدیران عزل شده دولت احمدی‌نژاد بودند، تکمیل شود.

حذف اصولگرایان معتدل در آذربایجان شرقی از لیست انتخاباتی

اکثریت لیست اصولگرایان طیف احمدی‌نژاد و چهره‌های نزدیک به او بودند چنانچه علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی در دولت قبل و محمدرضا تاج‌الدینی معاون پارلمانی احمدی‌نژاد علمداران آن لیست بودند و چهره‌های معتدل و موجه اصولگرایان مثل علیرضا نوین در لیست قرار نگرفته بودند.

در دور اول از تبریز ۲ نفر به مجلس رفتند و کرسی‌ها بین مسعود پزشکیان وزیر بهداشت خاتمی و علیرضا بیگی استاندار سابق محمود احمدی‌نژاد تقسیم شد و ۸ نفر به دور دوم رفتند.

صف‌آرایی دو جناح در آذربایجان

چهار نفر از اصلاح طلبان، میرعلی اصغر الموسوی، شهاب الدین بیمقدار، زهرا ساعی و عباس عباس‌زاده در مقابل سه اصولگرا به نام‌های محمداسماعیل سعیدی، محمدحسین فرهنگی و محمدرضا میرتاج الدینی و یک گزینه معتدل به نام علیرضا منادی سفیدان قرار خواهند گرفت که ظاهرا در ائتلافی به نام لیست انصار حزب‌الله تبریز قرار می‌گیرند.

فرماندهان نظامی اصولگرا مقابل دیپلمات‌ها و حقوقدانان اصلاح طلب

نکته جالب اینجاست که از جمع اصولگرایان تبریز علیرضا بیگی که در دور اول رای آورد از فرماندهان نیروی انتظامی بوده و محمداسماعیل سعیدی و محمدحسین فرهنگی فرمانده سپاه بوده‌اند، ولی کاندیداهای لیست امید متشکل از یک دیپلمات، یک صنعتگر، یک فعال حقوق زنان، یک پزشک و یک روحانی و استاد دانشگاه است و با توجه به نتیجه انتخابات تهران، امید پیروزی اصلاح‌طلبان در این حوزه بسیار بالاست.

وضعیت حوزه‌های انتخابیه

در حوزه انتخابیه میانه نیز فردین فرمند اصلاح طلب و یعقوب شیویاری اصولگرا وارد مجلس شدند و به این ترتیب در دو حوزه بزرگ استان آذربایجان شرقی همه چیز به مساوی بین دو گرایش سیاسی بزرگ کشور تقسیم شده است.

در حوزه اهر و هریس یک اصلاح‌طلب، بیت الله عبدالهیان و یک اصولگرا، مهدی حسینیان به دور دوم انتخابات رفتند و مهم‌ترین رقابت را در شهرستان‌های استان بین دو جریان سیاسی کشور رقم خواهند زد.

در حوزه انتخابیه ملکان سلمان خدادی نامزد معتدل و حامی دولت وارد مجلس شد. در حوزه انتخابیه بستان‌آباد محمد وحدتی نامزد مستقل انتخابات به مجلس رفت. در حوزه هشترود و چاراویماق نیز حمزه امینی با گرایش سیاسی مستقل به عنوان نماینده مجلس دهم انتخاب شد.

در حوزه انتخابیه بناب ضیاالله اعزازی نامزد اصولگرا وارد مجلس شد که البته روز یکشنبه، باقری بناب نماینده فعلی بناب با لفظ «جمعه سیاه» در مورد خرید رای مسائلی را مطرح کرد.

در حوره کلیبر هوراند و خداآفرین قلی الله قلی‌زاده اصولگرا به مجلس رفت. نماینده فعلی کلیبر در مجلس ردصلاحیت شده بود. در حوزه انتخابیه ورزقان نیز رضا علیزاده اصولگرا پیروز شد.

رقابت اصلاح‌طلبان با مستقل‌ها در سراب

در حوزه انتخابیه سراب نیز مجید نصیرپور از لیست اصلاح طلبان و یوسف داوودی با گرایش مستقل به دور دوم انتخابات رفتند.

در حوزه مرند و جلفا نیز کریم شافعی با گرایش اصلاح طلبی و محمد حسن‌نژاد با گرایش مستقل به دور دوم انتخابات راه یافتند.

رقابت اصولگرایان با مستقل‌ها در شبستر

در حوزه انتخابیه شبستر معصومه آقاپور با گرایش سیاسی متمایل به اصلاح طلبان و علی علیلو اصولگرا به دور دوم رفتند.

به گزارش ایلنا، در حوزه مراغه و عجبشیر نیز مهدی دواتگری مستقل متمایل به اصلاح‌طلبان و محمدعلی حسین‌زاده اصولگرا به دور دوم رفتند. در دور دوم احتمالا اصلاح طلبان از دواتگری حمایت کنند؛ چنانچه وی روز دوشنبه در نطقی در مجلس حمایت همه جانبه خود را از برجام نشان داد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین