کد خبر: ۳۵۹۴۴۹
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نتایج به دست آمده از انتخابات هفتم اسفند را دورنمایی از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می‌داند و معتقد است که نظر مردم در آن انتخابات تفاوتی با انتخابات اخیر نمی‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :
حجت‌الاسلام محسن رهامی در گفت‌وگو با خبرآنلاین به تشریح سیاست‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات مرحله دوم مجلس دهم و وضعیت فراکسیون امید در این مجلس پرداخت و گفت: افرادی که از طریق لیست امید به مجلس راه یافته‌اند تعهد اخلاقی داده‌اند که در مسائل اصلی با اصلاح‌طلبان هماهنگ باشند.

وقتی از او در مورد فعالیت‌های انتخاباتی برخی از رقبای رییس جمهور سوال می‌شود، می‌گوید که انتخاب مردم در هفتم اسفند دورنمایی از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در کشور است و مردم همچنان به گفتمان اصلاحات و اعتدال اعتماد خواهند کرد. 

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها همچنین در مورد احتمال نامزدی احمدی‌نژاد برای انتخابات سال آینده می‌گوید که باتوجه به آنچه که در دولت قبل رخ داده و پرونده‌هایی که در قوه قضاییه تشکیل شده بعید می داند که شورای نگهبان مهر تائید بر عملکرد وی بزند. متن گفت‌وگو خبرآنلاین با این عضو شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به این شرح است:

باتوجه به در پیش بودن مرحله دوم انتخابات مجلس، شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نامزدهای مورد حمایت خود در این مرحله را معرفی کرده است. در برخی از حوزه‌ها اصلاح‌طلبان نامزدی را معرفی نکرده‌اند، آیا در مدت باقی مانده این احتمال وجود دارد که در آن حوزه‌ها از افراد مستقل حمایت کند؟

از 69 حوزه مرحله دوم، ما در مورد 56 حوزه با فعالان سیاسی شهرستان‌ها و حامیان دولت به توافق رسیدیم و در 13 حوزه از جمله کرمانشاه با توجه به اینکه هر دو نامزد، اصلاح‌طلب هستند، ما نتوانستیم فردی را بر دیگری ترجیح بدهیم. در مازندران هم که هر دو نامزد اصولگرا هستند و برای ما تفاوتی نمی‌کند که کدامیک به مجلس راه یابند از این رو اگر دوستان ما در شهرستان‌ بخواهند از آنها حمایت کنند، ما نیز از آنها حمایت خواهیم کرد.

در 12 کرسی باقی مانده دوستان حامیان دولت و حزب اعتدال و توسعه نامزد داشته‌اند و اگر آنها این افراد را معرفی کنند احتمالا ما نیز از آنها حمایت خواهیم کرد. در این هفته نیز برای تعیین تکلیف این 12 حوزه باقی مانده جلسه برگزار می‌کنیم و قرار است دوستان ما به شهرستان‌ها سفر کرده و در آنجا نظر شورای سیاست‌گذاری استان‌ها را جویا شوند که پس از آن نیز می‌توانیم از برخی افراد در حوزه‌های باقی مانده اعلام حمایت کنیم.

از طرف دیگر باید به این مسئله نیز توجه کرد که پیش از این در حوزه انتخابیه شهریار ما از آقای محمودی اعلام حمایت کردیم ولی بعد از آن نوارهایی منتشر و در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گرفت که در مورد آقای هاشمی و برجام صحبت‌هایی را مطرح کرده است از این رو دوستان ما در شهرستان حمایت از ایشان را متوقف کرده‌اند و ما هم چون نمی‌خواهیم برخلاف موضع دوستانمان در شهرستان موضعی از مرکز بگیریم تا احساس برخورد قیم مآبانه ایجاد نشود، فعلا دست نگه‌داشتیم. در دور اول دوستان حامیان دولت از آقای گروسی حمایت کردند و ما از آقای محمودی. اما اکنون باید منتظر ماند و صحت و سقم حرف‌های منتسب به محمودی مشخص شود.

در ابهر نیز دوستان از آقای خانمحمدی حمایت کردند اما ایشان تاکنون میثاق اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم را امضا نکرده است و حمایت دوستان نیز متوقف شده است. البته متوقف شدن به این معنا نیست که ترجیحی برای حمایت وجود ندارد بلکه ایشان هم باید این میثاق نامه را امضا کند.

بخشی از افرادی که توانسته‌اند از طریق لیست امید وارد مجلس دهم شوند، در مجلس فعلی عضو فراکسیون اصولگرايان رهروان ولايت هستند. باتوجه به تشکیل فراکسیون امید در مجلس دهم، آیا این افراد نیز وارد این فراکسیون خواهند شد؟

اکثر قریب به اتفاق افرادی که وارد لیست امید شده و مورد حمایت ما قرار گرفتند، میثاق نامه‌ای را امضا کرده‌اند که تعهد اخلاقی دارد و هیچ الزام قانونی ندارد. بنای ما در مجلس دهم این است که با مجموعه دوستانی که تعهدنامه را امضا کرده‌اند، فراکسیون امید تشکیل شود. اما ممکن است این افراد در فراکسیون رهروان نیز حضور داشته باشند و این حضور هیچ منافاتی ندارد. منتهی در مورد مواضع اصولی همچون برجام و حمایت از دولت، مکلف هستند که با اصلاح‌طلبان هماهنگ باشند.

آیا در انتخاب رییس مجلس نیز مکلف به تبعیت از نظر فراکسیون امید هستند؟

انتخاب رئیس مجلس از عمده مسائل مورد توجه ما است. از اعضای فراکسیون رهروان سه نفر در تهران و چند نفر دیگر در شهرستان هستند که از طریق لیست امید وارد مجلس شده‌اند اما سایرین از طریق حامیان دولت و حزب اعتدال و توسعه معرفی شده‌اند که به ما نزدیک‌تر هستند. آرایش سیاسی مجلس دهم متفاوت از مجلس نهم است و افراد بسیاری در آن تغییر کرده و چهره‌های جدیدی همچون آقای عارف وارد آن شده‌اند و ما هم باید بنشینیم و با دوستان به یک توافق کلی برسیم. باید منتظر ماند و دید نتیجه انتخابات در مرحله دوم چه می‌شود تا براساس آن بتوان به نتیجه و تصمیم‌گیری رسید.

اصولگرایان خود را پیروز انتخابات مجلس دهم معرفی می‌کنند حال آنکه با اختلاف کمی تعدادشان از اصلاح‌طلبان بیشتر است. باتوجه به ورود چهره‌های مستقل، آیا اصلاح‌طلبان با آنها برای ورود به فراکسیون امید و جذب آنها گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند؟

گفت‌وگو با آنها آغاز شده و جلساتی نیز برگزار شده است. همانطور که عرض کردم در مجلس دهم شاهد آرایش سیاسی جدیدی خواهیم بود و طبیعی است که فضای انتخابات تهران در این مجلس تاثیرگذار خواهد بود. فضای کلی کشور گرایش به اعتدال، اصلاحات و حل معضلاتی دارد که در طول سال های اخیر شاهد افراط و تفریط بوده و به دنبال فاصله گرفتن از این روش ها است.

برخی از منتقدان دولت و رقبای انتخاباتی رییس جمهور از اکنون فعالیت‌های خود را آغاز کرده و به دنبال این هستند که دولت اعتدال یک دوره‌ای شود. در این میان نیز یکی از انتقاداتی که نسبت به دولت از سوی حامیانش مطرح می‌شود، بی‌توجهی به مسائل داخلی و معیشت مردم است. دولت و مجلس دهم در این فرصت یکساله پیش از انتخابات سال 96 چه مسائلی را باید در اولویت قرار دهند؟

اینکه رقیب بخواهد طرف مقابل خود را از عرصه قدرت بیرون کند، طبیعی است. اصلاح‌طلبان نیز در سال 88 می‌خواستند با معرفی نامزد، ریاست جمهوری احمدی‌نژاد را یک دوره‌ای کنند. از این رو فعالیت رقابتی رقبا امری طبیعی است و در فضای سیاسی کشور باید آن را بپذیریم. اینکه شرایط آقای روحانی در این یکسال پیش‌رو چگونه خواهد بود به اجرایی شدن برجام دو بستگی دارد. اولویت دولت در این‌سال‌ها حل پرونده‌ هسته‌ای بود که خوشبختانه با بستن آن پرونده، اکنون باید به مسائل داخلی، اقتصادی و معیشیتی مردم توجه کند که ان‌شاءالله با همکاری و حمایت مجلس دهم نیز این مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.

از سوی دیگر آنچه که در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در قیاس با مجالس هشتم و نهم رخ داد، می‌توان فضای عمومی کشور ‌در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را نیز پیش بینی کرد. از این جهت ما امیدواریم با حمایت و اعتمادی که مردم از لیست امید در سراسر کشور داشتند، در سال 96 نیز شاهد همان اعتماد باشیم و از این حیث نگرانی از فعالیت تبلیغاتی آقای احمدی‌نژاد و یا سایر رقبا نخواهیم داشت و قرار نیست که ما در میدان رقابت دست خالی حاضر شویم. ما اگر به میدان می رویم از اعتماد مردم به عقبه اصلاحات و گفتمان آن برخورداریم که به این زودی در جامعه ما قابل تغییر نیست و ما ترسی نداریم.

یکی از رقبای احتمالی رییس جمهور در سال آینده، آقای احمدی نژاد خواهد بود که حتی پرداخت یارانه 250 هزار تومانی نیز به او نسبت داده شده است. با این وجود برخی معتقدند که با توجه به عملکرد ایشان و پرونده‌هایی که در قوه‌قضاییه مفتوح است، شورای نگهبان ایشان را رد صلاحیت خواهد کرد.نظر شما در اين باره چيست؟

اینکه شورای نگهبان ایشان را تائید خواهد کرد یا خیر را نباید ما پاسخ دهیم. اگر ایشان ثبت‌نام کرد و پرونده‌اش در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت، نسبت به صلاحیتش تصمیم‌گیری خواهد شد. هیچ کسی فکر نمی‌کند که رد صلاحیت شود. به هرحال باتوجه به آنچه که در دولت قبل رخ داده و پرونده‌هایی که در قوه قضاییه تشکیل شده من بعید می دانم شورای نگهبان مهر تائید بر عملکرد ایشان بزند. حالا اگر تائید کردند، مردم عملکرد ایشان، هشت سال دولت اصلاحات و چهارسال عملکرد دولت اعتدال را تا تابستان 96 دیده‌اند و می‌دانند که چه بحران هایی را پشت سر و خطر شدید جنگ که سایه افکنده بود را کنار زدیم و توانستیم با اعتدال با دنیا درچارچوب مقررات بین المللی ارتباط برقرار کنیم. تا ‌آن موقع هم مردم قضاوت خواهند کرد و ما هم تسلیم آرای عمومی مردم هستیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۰
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
4
2
سلام. حتما تایید نمیشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
0
2
منتظر تصمیم نظر شورای نگهبان هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
4
3
ما ملت دیگر به احمدینژاد رای نمیدهیم.
پاسخ ها
حسین
| Germany |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۷
لطفا از طرف مردم حرف نزن. تو فقط مسول خودت هستی نه و وکیل مردم.
akbar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
1
1
بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد صبح دلار 1400 تومن بود عصرش میشد 1500 تومن هفته بعدش میشد 1600 تومن سال بعدش شد 2600 تومن دوباره سال بعدش شد 3600 تومن تا 4000 تومن هم بالا رفت. بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد سکه تا نزدیک 2 میلیون تومن هم گرون شد و ساعت به ساعت هم گرون تر میشد. بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد ساعت به ساعت قیمت ماست و شیر و لنیات و میوه و گوشت و مرغ و سایر مواد غذایی گران میشد و بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی اصلا خالی شده بود و مواد غذایی کمیاب شده بود. بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد بسیاری از داروها برای بیماران صعب العلاج و سرطانی در داروخانه یا اصلا موجود نبود یا اینکه بیماران باید با قیمت های نجومی در بازار آزاد اونها رو میخریدند. بعضی ها انگار یادشون رفته اگر سیاست های احمدی نزاد و جلیلی ادامه پیدا میکرد الان دلار قطعا بالای 10 هزار تومن شده بود و الان قطعا قحطی و گزسنگی کل مملکت رو گرفته بود. بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد حتی نخ بخیه هم در بیمارستان ها برای جراحی و بخیه زخم بیماران و مصدومان وجود نداشت یا کمیاب شده بود . بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد تعدادی از مردم بخاطر تزریق امپول های تقلبی چینی و هندی انتی بیوتیک سکته کردند و مردند بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد ماهی یک هواپیمای مسافربری سقوط میکرد یا دچار حادثه میشد و چندین نفر کشته یا مصدوم میشدند بعضی ها انگار یادشون رفته زمان احمدی نزاد تولید نفت ایران به 400 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود و تازه همون 400 هزار بشکه نفت رو هم چین و هند که اونموقع دیگه تنها خریداران نفت ایران بودند ناز میکردند و نمیخریدند و میگفتند اگر ازتون نفت بخریم بهتون دلار و ارز نمیدیم باید بیاین بجاش از ما جنس های بنجل و آشغال برداریدو.......خیلی چیزهای دیگه. حالا هی بعضی ها بگن برچام هیچ فایده ای نداشته و روحانی هم هیچ کاری نکرده. خجالت هم خوب چیزیه والله.
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
1
3
احمدی نژادمیادکه ماهی250تومن یارانه بده.اون فکرفقیروبیچاره مملکته.رای مااحمدی نژاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
1
2
خاک ..... به خاطر یارانه رای به احمدی نژآد بدهیم و کشور را به نابودی بکشانیم همان هشت سال برای کل تارخ ایران کفایت می کرد به فراموشی سپرده.شود حتی نامشش
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
1
2
انشاء ا... تائید میشود آفرین براین همه شهامت وشجاعت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
1
0
ملت عزیز ایران سلام لطفا در انتخابات شرکت کنید
شاپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
1
0
ملت عزیز ایران سلام لطفا در انتخابات شرکت کنید ولی عاقلانه به کسی رای بدهید که لیاقت ایران را داشته باشد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x