کد خبر: ۳۶۰۲۷۷
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱

در حضور روحانی و ماتئو رنتزی: ایران و ایتالیا 7 سند همکاری امضا کردند

ایران و ایتالیا در جریان سفر ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به تهران 7 سند همکاری در زمینه های مختلف امضا کردند.
آفتاب‌‌نیوز : این اسناد در دو بخش دولتی و خصوصی با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به امضا رسید.

از جمله اسناد امضا شده می توان به یادداشت تفاهم همكاری در زمینه گردشگری و فعالیت های فرهنگی، تفاهم نامه همكاری صنعتی، بین وزارت نیروی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین چهارچوب همكاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا اشاره كرد.

یادداشت تفاهم همكاری بین شركت انل و شركت ملی صادرات گاز ایران، یادداشت تفاهم همكاری بین شركت فرودگاه های ایران و شركت فرودگاه های میلان ایتالیا و یادداشت تفاهم همكاری بین شركت، یادداشت تفاهم همكاری بین شركت كارگاز سیستم ایران و شركت دانیلی ایتالیا در زمینه تولید انواع مفتول، میلگرد و تسمه مورد نیاز صنایع خودرو از دیگر اسنادی است كه بین ایران و ایتالیا امضا شد.

نخست وزیر ایتالیا بامداد امروز - سه شنبه- برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد و ساعاتی پیش مورد استقبال رسمی روحانی قرار گرفت.


رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ایتالیا پس از مراسم استقبال رسمی در مذاكرات هیات های عالی رتبه دو كشور شركت كردند.

بر اساس این گزارش، یك هیات بزرگ 250 نفری سیاسی و اقتصادی با دستور كار گسترش و ارتقای روابط دوجانبه در دوران پساتحریم نخست وزیر ایتالیا را در سفر به تهران همراهی می كنند.


علاوه بر دیدار با رییس جمهوری؛ دیدار و گفت و گو با دیگر مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، توسعه همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور در دوران پسا تحریم و حضور فعال شركت ها و سرمایه گذاران ایتالیایی در ایران از اهداف سفر رنتزی بیان شده است.


وزیر آموزش و پرورش و دانشگاه ها، برخی معاونان وزارتخانه ها، روسای موسسه بیمه ضمانت صادرات «ساچه»، شركت نفت «انی» و اتحادیه صنایع «كنفیندوستریا»، موسسه تجارت خارجی «ایچه» ، نمایندگان شركت های كوچك و متوسط، صاحبان صنایع و مدیران ارشد بانك های بزرگ ایتالیا نخست وزیر این كشور را در سفر به تهران همراهی می كنند.

به گزارش ایرنا، تبادل هیات های دولتی و تجاری میان دو كشور نیز در سال 1394 افزایش چشمگیری داشت. آغاز فرآیند برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران در نتیجه مذاكرات هسته ای و توافق نهایی، صاحبان صنایع در ایتالیا را امیدوار كرده است تا به جایگاه پیشین خود به عنوان نخستین شریك تجاری ایران در اروپا بازگشته و آلمان را پشت سر بگذارند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین