کد خبر: ۳۶۰۴۲۴
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵
وقتی که پابلو لوسیو واسکوئز، "ومپایر تکزاس"، به خاطر قتل و نوشیدن خون پسربچه‌ای 12 ساله، یک پیام برای خویشاندان قربانیش داشت: "عدالتتان اجرا شد."
آفتاب‌‌نیوز :
این شاید یادآوری باشد از اینکه عدالت می‌تواند سختگیرانه و خشن باشد، حال چه شما آن را منصفانه بدانید و چه نه.
 
و گاهی عدالت می‌تواند حتی برای کسانی که اعدام نمی‌شوند نیز بسیار سختگیرانه باشد.
 
در حالیکه گهگاه کوتاه بودن بعضی از احکام زندان برای جرایم خشن باعث نگرانی افکار عمومی می‌شود، در برخی موارد، قضیه کاملاً برعکس است.
 
چاموی تیپیاسو، تایلند، 141078 سال 
طولانی‌ترین حکم زندانی که تاکنون از سوی یک دادگاه صادر شده، ظاهراً متعلق به چاموی تیپیاسو از تایلند است که در سال 1989 به 141078 سال زندان محکوم شد.
 
تیپیاسو که زن یک افسر ارشد نیروی هوایی تایلند بود، در یک شبکۀ هرمی که از 16231 نفر و مجموعاً دو میلیون پوند کلاهبرداری کرده بود، نقش داشت.

صدور طولانی‌ترین حکم زندان/صد و چهل و یک هزار سال حبس+عکس
 
با توجه به اینکه ظاهراً برخی از قربانیان وی از اعضای خاندان سلطنتی بودند، او نمی‌توانست انتظار ملایمت چندانی از دادگاه داشته باشد.
 
البته، تیپیاسو خوش شانس بود، چرا که در سال 1989، قانون تایلند حکم می‌داد که فارغ از حکم صادر شده در مورد فرد، حداکثر زمانی که فرد می‌تواند به جرم کلاهبرداری به پشت میله‌های زندان بیافتد، 20 سال است.
 
عثمان الگنائویی، اسپانیا، 42924 سال 
قانونی مشابه، شامل حال عثمان الگنائویی نیز شد. او تروریستی بود که دادگاهی در اسپانیا به خاطر نقشش در بمبگذاری‌های متروی مادرید در سال 2004 به 42924 سال زندان محکوم کرده بود.
 
جمال زوگام، همدست او، به خاطر مشارکت در این بمبگذاری‌ها که جان 191 نفر را گرفت، به 42922 سال زندان محکوم شد.

اما در اسپانیا نیز همچون تایلند، حداکثر قانون مدت زمانی را که فرد می‌تواند به زندان بیافتد را محدود کرده است. بنابراین این دو عملاً تنها 40 سال در زندان خواهند بود.
 
چارلز اسکات رابینسون، ایالات متحده، 30000 سال 
در واقع این حکم طولانی‌ترین حکم زندان واقعی است. چرا که در آمریکا خبری از محدودیت زمانی زندان نیست. در این میان، احتمالاً طولانی‌ترین حکم متعلق به چارلز اسکات رابینسون است. او مجرمی اوکلاهومایی است که به کودکان تجاوز می‌کرد.
 
در سال 1994، هیئت منصفه به ازای هر یک از شش پروندۀ تجاوز او، درخواست 5000 سال زندان کرد.
 
دن اوونز، قاضی ناحیه، برای اینکه این جنایتکار زودتر از موعدِ احکام 5000 ساله‌اش آزاد نشود، تصمیم گرفت تا همۀ احکام را یک کاسه کرده و به یک حکم 30000 سال زندان تبدیل کند.
 
او به رابینسون گفت: "فکر می‌کنم که می‌توانم مطمئن باشم که باقی عمر طبیعی خود را در زندان خواهی گذراند." رابینسون حداقل تا 108 سالگی، امکان درخواست عفو را ندارد.
 
دارون بنالفورد اندرسون، ایالات متحده، 11250 سال 
اندرسون را می‌توان قربانی فاجعه‌بارترین درخواست تجدیدنظر در تاریخ دانست. او پس از آنکه در سال 1993، به گروگان گرفتن یک زن سالخورده و تجاوز به او و دزدی از او محکوم شد، درخواست تجدید نظر کرد تا شاید یکی دو قرن از حکم اولیۀ 2200 ساله‌اش کم شود.
 
در ابتدا اوضاع بد نبود. او توانست محاکمه را تجدید کند. اما محاکمۀ دوباره نیز به محکومیت انجامید. اما این بار هیئت منصفه تصمیم گرفت که حکم زندان او بایستی 11250 سال باشد و بدین ترتیب حکم او 9050 سال بیشتر شد.
 
اندرسون بناست تا در 1 آگوست سال 9746 آزاد شود. او در این مدت می‌تواند به این موضوع که نامش در کتاب رکوردهای گینس در کنار عنوان "بیشترین مدت زندانی که در نتیجۀ تجدیدنظر خواهی به حکم افزوده شده" آمده، افتخار کند.
 
البته همدست اندرسون، آلن مک لارین، در تجدید نظرخواهی از او خوش شانس‌تر بود و توانست 500 سال از حکمش کم کند. او حالا تنها بایستی 21250 سال در زندان باشد.
 
دادلی وین کایزر، ایالات متحده، 10000 سال 
برای یافتن طولانی‌ترین حکم زندان برای یک فقره جرم، باید به آلاباما بروید. جایی که دادلی وین کایزر ملقب به "قاتل هالووین"، به جرم کشتن همسرش به 10000 سال زندان محکوم شده است.
 
او که از سوی یکی از دادستانان با عنوان "قاتل بالفطره" توصیف شده، در شب هالووین 1976، دایان کایزر، همسرش، یونیس بارینگر، مادر زنش، و ریک پایرون، دانشجویی که اتفاقاً آن جا بود، را کشت.
 
او در سال 1977 به مرگ محکوم شد، اما در سال 1980، دادگاه عالی آمریکا حکم مرگ آلاباما را مغایر با قانون اساسی دانست و در نتیجه کایزر دوباره مورد محاکمه قرر گرفت. نتیجه این شد که در سال 1981، وی برای کشتن خانم بارینگر و آقای پایرون به دو حکم حبس ابد گرفت و به خاطر کشتن همسرش نیز به 10000 سال زندان محکوم شد.
 
دوستان کایزر که اکنون 74 سال دارد، می‌گویند که او در زندان به یک مسیحی معتقد تبدیل شده و احساس پشیمانی می‌کند. درخواست عفو او ماه گذشته برای دهمین بار رد شد.
 
آلبرت وودفاکس، ایالات متحده، 43 سال در حبس انفرادی 
شاید از این میان، دوران حبس هیچکس به اندازۀ آلبرت وودفاکس دردناک نبوده باشد. او در ماه فوریه، پس از گذراندن 43 سال در زندان انفرادی، آزاد شد. او همواره اصرار داشت که بی‌گناه است.
 
او بیشترین دوران انفرادی را در ایالات متحده گذرانده است. او به مدت 43 سال هر روز 23 ساعت را در یک سلول 1.5 متر در 2.5 متر گذراند و هر روز یک ساعت اجازه داشت تا در یک حیاط محصور سیمانی، در حالی که در زنجیر و تنها بود، هواخوری کند.
 
او هنگامی که در حال گذراندن دورۀ محکومیت اصلی خود بود، در سال 1972 به همراه دو نفر دیگر به قتل یکی از نگهبانان زندان محکوم شد.
 
آقای وودفاکس و هوادارانش مدعی هستند که هر سه متهم به اشتباه محکوم شده بودند و این حکم، انتقامی بوده که از آنان به خاطر اعتصاب غذایشان در اعتراض به "شرایط غیرانسانی زندان" و عضویتشان در گروه "پلنگهای سیاه" گرفته شده است.
 
پائول گیدل جونیور، آمریکا، 68 سال و 245 روز 
به گزارش فرادید به نقل از ایندیپندنت، افتخار طولانی‌ترین مدت زمانی که فردی پیش از آزاد شدن در زندان گذرانده، متعلق پائول گیدل جونیور است.
 
گیدل در سال 1911، یک چمدان‌بر 17 ساله در هتلی در نیویورک بود. او پنهانی وارد اتاق ویلیام اچ جکسون، که در هتل مهمان بود شد. پیرمرد 73 سالۀ ثروتمند از خواب بیدار شد و میان آن دو درگیری رخ داد که تصادفاً به کشته‌ شدن جکسون منجر شد.
 
جنایت گیدل تنها چند دلار برایش عایدی داشت. او دو روز بعد دستگیر شد و به جرم قتل درجۀ دوم محکوم شد و در سال 1911 به زندان افتاد.
 
او 68 سال و 245 روز بعد در 86 سالگی از زندان آزاد شد و با اختلافی چند ماهه، توانست رکود جانسون ون دایک گریگزبی را شکست. گریگسبی پیش از آنکه در سال 1976 از زندان ایالتی ایندیانا آزاد شود، 68 سال و سه ماه را در زندان گذرانده بود.
 
گیدل که در زندان گهگاه دچار جنون می‌شد، در سال 1974 مورد عفو قرار گرفته بود، اما با توجه به اینکه همۀ عمر بزرگسالیش را در زندان گذرانده بود و می‌ترسید که نتواند با محیط بیرون از زندان کنار بیاید، به انتخاب خودش 6 سال دیگر هم در زندان ماند.
 
او 7 سال طعم آزادی را چشید تا اینکه در 93 سالگی در آسایشگاه سالمندان چشم از جهان فرو بست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین