کد خبر: ۳۶۰۹۰۸
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷

پیش‌بینی بالاآمدن 6 متری آب كارون

عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان پنجشنبه شب در ستاد كمیته بحران استان آخرین راهكارهای مبارزه با سیل در استان خوزستان را تشریح كرد.
آفتاب‌‌نیوز :
وی در این نشست كه با حضور اعضای ستاد بحران استان خوزستان در محل استانداری خوزستان برگزار شد تشكیل ستادهای معین در فرمانداری ها، تعیین راههای جایگزین، استفاده از تمامی ماشین آلات و تجهیزات موجود، اطلاع رسانی از طریق پیام كوتاه به شهروندان، تعیین خسارت های احتمالی، امداد رسانی به موقع و پشتیبانی ارزاق مناطق روستایی، تمهیدهای لازم برای آب رسانی به برخی از محله های مركز استان در صورت شكستگی لوله ها، جلوگیری از تجمع شهروندان در حاشیه رودخانه كارون از جمله وظایف فرمانداری های استان برای پیشگیری از حوادث احتمالی دانست. 

استاندار خوزستان بر لزوم پیشگیری از اتفاق های احتمالی ناشی از بارندگی و سیلاب در سطح استان تاكید كرد و گفت: باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده در 24 ساعت گذشته و هوشیاری سازمان آب و برق استان و اطلاع رسانی صدا و سیمای مركز استان در ساعات ابتدایی بارندگی و سیلاب از اتفاق احتمالی در برخی نقاط استان بخصوص در سد دز خوشبختانه شاهد حادثه ای نبودیم. 

وی افزود: باحضور به موقع نیروهای امدادی، انتظامی، ارتش و سپاه و سایر دستگاه های مربوطه در حاشیه های سد دز نیز حادثه ای رخ نداده و مسیر بسته شده حمید آباد نیز به همت این نیروها باز شد. 

استاندار خوزستان ادامه داد: یكی از نكاتی كه باید از سوی مسئولان شهرهای استان بخصوص بخش روستایی به آن توجه شود بحث راه ها است چرا كه نباید بسته شدن مسیری باعث تجمع جمعیت در نقطه ای شود كه همین تجمع ممكن است باعث اتفاق های ناگواری شود پس لزوم انتخاب مسیرهای اضطراری یكی از ضرورت ها است. 

وی بیان كرد: فرمانداران شهرستان ها بخصوص شهرهای در معرض خطر آب گرفتگی باید با تشكیل یك ستاد به تمامی وضعیت نقاط شهر خود مسلط باشند و همه دستگاه های اجرایی خود را برای مقالبه با حوادث احتمالی بسیج كنند. 

مقتدایی اظهار كرد: ظرفیت استان برای فاز نخست بارندگی خوب بود اما در فاز دوم بارندگی كه بامداد جمعه پیش بینی شده است ممكن است باعث بالا آمدن سطح رودخانه كارون شود و نیاز است روستاهایی كه در مسیر رودخانه قرار دارند تخلیه شوند و اگر با مقاومت خانواده ای مواجه شدند با دستور قضایی وارد منزل شده و آن ها را وادار به تخلیه كنند.

وی ادامه داد: فرمانداری ها باید تمام دستگاه های خود را در حالت آماده باش قرار دهند و از تمامی امكانات مناسب در جهت خدمت رسانی به مناطق حاشیه ای و روستایی استفاده كنند و همچنین مكانی را برای استقرار تجهیزات و ماشین آلات در نظر گرفته تا بتوان در سریعترین زمان از این امكانات استفاده كرد. 

مقتدایی بیان كرد: از آن جا كه در این شرایط پرواز بالگرد امكان پذیر نیست بحث ارزاق و رساندن علوفه به برخی مناطق به صورت زمینی در دستور كار قرار گیرد.

وی گفت: از آن جا كه امكان آب گرفتگی در مركز استان نیز وجود دارد برای پشتیبانی ارزاق در این شهرستان نیز تمهیدهای لازم اندیشیده شود. 

وی گفت: تجمع مردم در كنار رودخانه و سد دز ممكن است مشكلاتی را به دنبال داشته باشد كه مسئولان مربوطه در این زمینه نیز هشدارهای لازم را به مردم بدهند.

مقتدایی گفت: با توجه به اینكه پیش بینی شده آب كارون 6 متر بالا بیاید، نیاز است تا از حضور مردم در كنار رودخانه جلوگیری شود.

استاندار خوزستان گفت: در چنین شرایطی ممكن است لوله های فاضلاب و گاز شهری نیز دچار آسیب دیدگی شوند كه در این خصوص نیز نیاز است برای آب رسانی به برخی مناطق تمهیدهای لازم در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینكه بحران در حال شهری شدن است گفت: شركت های بزرگی نظیر فولاد، نفت، حفاری، پتروشیمی و لوله سازی در چنین شرایطی نیاز است از تمامی امكانات خود برای همكاری با دستگاه های استان برای مقابله با این بحران استفاده كنند.

وی افزود: در حاشیه رودخانه ها تمامی دهیاری ها و دستگاه هایی كه حضور دارند باید در جهت رسیدگی به نقاط آسیب دیده اقدام كنند. 

مقتدایی به تماس های مكرر مقام های عالی دولت در خصوص این بحران اشاره كرد و گفت: در 24 ساعت گذشته تاكنون وزیر كشور، سخنگوی دولت، معاون اول رئیس جمهوری، وزیر نیرو برخی دیگر از مسئولان با ما در تماس بوده اند امابه آنها گفته ایم كه مدیران استان قابلیت پیشگیری از حوادث احتمالی و خروج از این بحران را دارند پس نیاز است كه هر یك از متولیان كار به بهترین شكل وظایف خود را انجام دهند.

*ارائه راهكارهای مدیران استان خوزستان برای مقابله با سیل 

برخی مدیران دستگاههای مختلف استان خوزستان ضمن اعلام آمادگی كامل برای مقابله با سیلاب های ناشی از باران های اخیر در استان راهكارهایی برای این منظور اعلام كردند. 

مدیر كل صدا و سیمای خوزستان پنجشنبه شب در نشست ستاد بحران استان به ریاست استاندار خوزستان گفت: خوشبختانه با اطلاع رسانی های به موقع به مردم شهروندان نسبت به وقوع سیل آگاه شده اند. 

رحیمی گفت: با توجه به حساسیت اطلاع رسانی به شهروندان و اهمیت بالابردن سطح آگاهی مردم برای رعایت نكات ایمنی در زمان بحران برخورد قانونی و جدی با متخلفان و مجرمان فضای مجازی كه در این روزها با شایعات گسترده موجبات نگرانی شهروندان را فراهم می كنند لازم است. 

وی گفت: در این روزها شایعاتی مبنی بر آسیب دیدن سد دز و احتمال شكستگی آن و همچنین سیلاب شدید در برخی مناطق استان كه خسارت های زیادی به همراه داشته و وضعیت بحرانی در سطح استان در فضای مجازی منتشر شده است كه انتظار می رود با متخلفان برخورد جدی شود. 

سلمان زاده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكی اهواز گفت: تامین آب شرب و كلر زنی در مناطقی كه سیل به خطوط لوله آسیب رسانده و امكان آلودگی آب وجود دارد یكی از اقدامات مهم در جهت جلوگیری از گسترش بیماری های اسهالی و روده ای است. 

لاهیجان زاده مدیركل محیط زیست استان نیز از آب گرفتگی یكی از سایت های این سازمان در شهرستان دزفول خبر داد و گفت: سایت گوزن زرد در شهرستان دزفول به صورت كامل زیر آب رفته و تاكنون نتوانسته ایم برای امداد رسانی به این سایت اقدامی انجام دهیم. 

همچنین در ادامه كاظمی نژاد مدیركل امور شهری استانداری خوزستان گفت: شهرستان اهواز شبكه های مجزای دفع آب سطحی ندارد و این آب ها از طریق فاضلاب دفع می شود اما زمانی كه سطح رودخانه بالا بیاید خروجی فاضلاب به زیر آب می رود كه در این صورت تنها راه جلوگیری از برگشت آب استفاده از ژنراتور های قوی است كه شركت نفت این ژنراتور ها را در اختیار ما قرار خواهد داد. 

در ادامه چنگلوایی مدیر كل جهاد كشاورزی استان گفت: برخی از مناطق روستایی استان باتوجه به آبگرفتگی شدید نیازمند علوفه برای دام ها و تعدادی پتو برای استقرار موقت در مكان های امن هستند كه جا دارد در این زمینه تلاش های لازم صورت گیرد. 

همچنین خدادادی مدیركل جمعیت هلال احمر خوزستان نیز در ادامه اظهار كرد: به دلیل شرایط نا مساعد جوی نتوانستیم از بالگرد استفاده كنیم به همین جهت كار امدادرسانی برای ما دشوار شد اما امید است با بهبود وضع هوای استان بتوانیم از این ظرفیت نیز به خوبی استفاده كنیم. 

وی افزود: همچنین برای خدمت رسانی به برخی مناطق نیازمند قایق های ویژه سیلاب هستیم كه در این خصوص سپاه ماهشهر قول همكاری داده است. 

وی ادامه داد: به دلیل بارندگی های شدید ارتباط ما با برخی مناطق سخت گذر قطع شده و درتلاشیم تا این ارتباط را برقرار كنیم. 

همچنین سردار شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر(عج) خوزستان گفت: از همان ساعات ابتدایی بارندگی سپاه استان با بسیج تمامی امكانات خود در جهت خدمت رسانی و امدادرسانی به مناطق سیل زده بخصوص در شمال استان اقدام كرد. 

وی افزود: ازآن جا كه هلال احمر استان برای امداد رسانی به مناطق سیل زده نیازمند قایق ویژه سیلاب است ، سپاه استان در این زمینه نیز همكاری لازم را با این دستگاه خواهد داشت و از هرگونه همكاری با سایر دستگاه های اجرایی نیز دریغ نخواهد كرد. 

وی یادآور شد: در چنین شرایطی مستند سازی خسارات وارد شده به مردم و ارگان ها یك ضرورت است چرا كه بعد از گذر از این بحران با سیل عظیم مراجعه های خسارت دیدگان مواجه خواهیم شد پس تهیه امار دقیق این خسارت ها لازم است. 

همچمین در پایان امیر ظریفی یگانه فرمانده قرارگاه ارتش در جنوب غرب نیز به اعلام آمادگی یگان های ارتش برای همكاری با دستگاه های اجرایی و خدمت رسانی به مناطق آسیب دیده استان با استفاده از تمامی تجهیزات لازم اشاره كرد. 

*نشست اضطراری شركت مناطق نفتخیز جنوب در خصوص سیلاب 

مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب اولویت این شركت را در شرایط بحرانی امنیت و سلامت نیروهای عملیاتی دانست و گفت: صیانت از تاسیسات و پایداری تولید در كنار امنیت و سلامت نیروهای عملیاتی از اولویت های ما در شرایط بحرانی است. 

بیژن عالیپور شامگاه پنجشنبه در نشست اضطراری مقابله با پیامدهای سیل در استان خوزستان و حوزه عملیات شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار كرد: طی شبانه روز گذشته آمادگی و حضور مستمر نیروهای مجرب عملیاتی در نقاط آسیب پذیر باعث شد تا اثرات سیلاب بر عملیات تولید و انتقال نفت خام ناچیز و نامحسوس باشد. 

مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز با اشاره به شدت بارندگی ها در مناطق شمالی خوزستان گفت: حوزه عملیات شركت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان بیش از سایر شركت ها در معرض خطرات سیل است. 

وی افزود: پس از مسجدسلیمان، تاسیسات شركت های كارون، مارون و آغاجاری و گچساران به ترتیب در معرض پیامدهای ناشی از سیلاب قرار دارند. 

وی با اشاره به اینكه عمده چاه ها و خطوط لوله این شركت در مناطق كوهستانی و یا مسیرهای مشرف به رودهای دایمی قرار دارند گفت: پایش مستمر وضعیت و آماده باش كامل نیروهای عملیاتی و پشتیبانی تا فروكش كامل سیلاب و عادی شدن شرایط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

عالی پور آمادگی و حضور بهنگام نیروها و فراهم بودن امكانات و تجهیزات كافی در ستاد و شركت های بهره برداری و خدماتی - پشتیبانی برای مواجهه با هرگونه حادثه یا رخداد طبیعی را نتیجه ایجاد و استقرار ستاد مدیریت بحران و توجه به پدافند غیرعامل در این شركت دانست. 

عضو هیات مدیره شركت ملی نفت ایران افزود: این شركت و شركت های تابعه از جمله شركت ترابری و پشتیبانی نفت در شرایط كنونی ضمن پیگیری اولویت های مرتبط با تولید نفت با ستاد بحران مستقر در استانداری خوزستان نیز هماهنگی كامل داشته و با گسیل ماشین آلات سنگین ترابری و راهسازی به هموطنان ساكن در شهرها و روستاهای واقع در مسیر سیلاب نیز كمك رسانی می كند. 

وی ادامه داد: تیمی از مدیران ارشد و كارشناسان این شركت با محوریت مدیریت تولید وضعیت تاسیسات، خطوط لوله و چاهها را پایش و به اقتضای شرایط، تولید و انتقال نفت را برنامه ریزی و راهبری می كنند. 

عالی پور با اشاره به بی سابقه بودن میزان بارندگی اخیر، فرسایش شدید خاك و جاری شدن سیلاب در استان ابراز امیدواری كرد با تلاش بی وقفه كاركنان و مدیران این شركت، نفت خام مورد نیاز برای صادرات و خوراك پالایشگاه های داخلی مطابق با برنامه ابلاغی و با كمترین میزان كاهش ادامه یابد. 

به گزارش ایرنا، بارش سیل آسای چند روز گذشته در شمال استان خوزستان و استانهای بالادستی خوزستان باعث افزایش حجم آب رودخانه های دز، كرخه و كارون در استان خوزستان و نیز بروز سیل در برخی شهرهای استان شده است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین