کد خبر: ۳۶۱۴۷۹
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: طغیان رودخانه دز به چند پایه پل 1700 ساله دزفول مربوط به دوره ساسانی خسارت وارد كرده است.
آفتاب‌‌نیوز : افزایش دبی رودخانه دز از 300 مترمكعب بر ثانیه در شرایط عادی به 4500 متر مكعب بر ثانیه در پنجشنبه هفته گذشته موجب طغیان و سیلابی شدن این رودخانه شد.

یعقوب زلقی گفت: طبق بررسی اولیه به عمل آمده اولین پایه از ضلع شرقی پل باستانی دچار شكاف های عمیق شده ضمن اینكه دو پایه اول و دوم غربی این پل نیز آسیب دیده اند.

به گزارش ایرنا، وی افزود:موج شكن های پل باستانی دزفول نیز بر اثر شدت جریان سیلاب دچار سائیدگی شده و آسیب دیده اند.

 سیل به پل 1700 ساله دزفول آسیب زد +تصاویر

زلقی گفت: تعدادی از سازه های آبی در بستر رودخانه دز نیز در زیر پل شریعتی دزفول نیز بر اثر شدت جریان آب دچار خسارت شده و لایه سطحی آنها از بین رفته است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول افزود:آسیب و خسارت اعلام شده به پل ساسانی دزفول طبق بررسی اولیه و مشاهده آن بخش از ستون ها و سازه های آبی كه آب از روی آنها عقب نشینی كرده صورت گرفته و بررسی نهایی خسارت و آسیب وارده به این پل باستانی و سازه های آبی با كاهش دبی رودخانه و نمایان شدن سایر ستون ها و آسیاب های آبی امكانپذیر است.

وی تاكید كرد: بررسی دقیق میزان آسیب وارده به پل باستانی نیازمند كارشناسی دقیق از سوی كارشناسان میراث فرهنگی می باشد كه در دست پیگیری است.

 سیل به پل 1700 ساله دزفول آسیب زد +تصاویر

زلقی همچنین گفت: طغیان رودخانه دز موجب وارد آمدن خسارت سنگین به زیر ساخت های گردشگری و برخی آثار باستانی این شهرستان شده است.

سیلاب بیشترین آسیب و خسارت را به زیر ساخت های گردشگری موزه آب در ساحل رودخانه وارد كرده به طوری كه تا 100 درصد به تاسیسات و زیرساخت های گردشگری موزه آب و نیز برخی سازه های آبی آن خسارت زده و برخی را نیز تخریب كرده است.

 سیل به پل 1700 ساله دزفول آسیب زد +تصاویر

دهها غار مشرف به رودخانه دز كه از جمله جاذبه های گردشگری دزفول می باشند نیز بر اثر سیلاب خسارت دیده اند.

چند خانه تاریخی در بافت قدیم دزفول نیز بر اثر شدت جریان ترك برداشته و به آنها خسارت وارد شده است.

بیشترین خسارت وارده به زیر ساخت های گردشگری دزفول ناشی از سیلاب رودخانه دز از محدوده سد تنظیمی علی كله تا حمید آباد بوده ضمن اینكه بسیاری از تابلوهای راهنمای میراث فرهنگی و گردشگری نیز تخریب شده و آسیب دیده اند.

طغیان رودخانه دز موجب آبگرفتگی تعدادی از روستاهای پایین دست این رودخانه در شهرهای دزفول و شوش شد.

از آسیاب های آبی دزفول به عنوان قدیمی ترین سازه آبی جهان نام برده می شود كه در بستر رودخانه دز بنا شده اند.

نخستین آسیاب آبی دزفول همزمان با ساخت پل باستانی دزفول 1700 سال پیش در دوران ساسانی و با توجه به نیاز مردم در بستر رودخانه دز ساخته شد.

موزه آب از جمله جاذبه های گردشگری دزفول می باشد كه در نزدیكی پل باستانی این شهر در ساحل رودخانه دز واقع است.

مجموعه آسیاب های آبی دزفول با شماره 3984 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شهر دزفول در شمال خوزستان بیش از 200 هكتار بافت قدیم دارد.

بافت تاریخی دزفول در برگیرنده بناهای ارزشمند آجری با معماری زیبا و منحصر به فرد است.

پل باستانی (پل قدیم )مهمترین و ممتازترین اثر تاریخی دزفول است كه بنای آن به دستور شاپور اول ساسانی بعد از غلبه بر سپاه روم ساخته شد.

پل قدیم دزفول به عنوان یك راه ارتباطی بین جندی شاپور و سرزمین بین النهرین در سال 263 میلادی حدود 1700 سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی بعد از غلبه ایران بر سپاه روم و به اسارت گرفتن والریانوس امپراطور روم به كمك اسرای رومی بر روی رودخانه دز احداث شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین