کد خبر: ۳۶۱۵۳
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۸۴ - ۱۷:۰۴
آفتاب‌‌نیوز : دستگاه جديد كه "سنجشگر شخصي از راه دور" ‪Remote Personnel‬ ‪ Assessment‬نام دارد مي‌تواند نظامياني را كه خود را در لباس شخصي استتار كرده‌اند و يا افرادي را كه قصد بمب‌گذاري دارند، شناسايي كند. 

وزارت دفاع آمريكا در آگهي كه در پايگاه اينترنتي خود قرار داده، از شركتهاي سازنده خواسته است تا روز ‪۱۳‬ ژانويه پيشنهادهاي خود را براي نحوه تكميل اين دستگاه ارائه دهند.

شيوه كار اين دستگاه اينگونه است كه پرتوهاي مايكروويو يا ليزر را به بدن اشخاص مي‌تاباند و با تحليل امواج منعكس شده انواع اطلاعات فيزيولوژيك را در مورد آنان شناسايي مي‌كند.اين دستگاه براي انجام عمليات خود نيازي به وصل شدن به بدن شخص ندارد.

در آگهي دعوت وزارت دفاع آمريكا آمده‌است كه اين دستگاه پرتويي را بر بدن يك شخص در حال حركت و يا فردي كه حاضر به همكاري با ماموران نيست متمركز مي‌كند و با استفاده از پرتوهاي منعكس شده اطلاعاتي در خصوص ضربان قلب، ميزان تعريق بدن، و تغييراتي كه در هدايت الكتريكي پوست بدن شخص بوجود مي‌آيد، جمع آوري مي‌كند.

به نوشته اين پايگاه اينترنتي، كساني كه در حال انجام عمليات جنگي هستند معمولا اين قبيل علائم فيزيولوژيك در بدنشان متفاوت با حالت عادي است.

از آنجا كه اين علائم مشابه علائمي است كه دروغ سنجهاي موسوم به پلي گراف از آن براي آشكار ساختن دروغگويي استفاده مي‌كنند، به اعتقاد وزارت دفاع آمريكا دستگاه جديد نيز عينا مي‌تواند تشويش و نگراني و اضطراب كساني را كه دروغ مي‌گويند برملا سازد.

به اين ترتيب از اين دستگاه مي‌توان براي دروغ سنجي به صورت مخفي، مثلا در جريان بازجويي از زندانيان استفاده به عمل آورد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین