کد خبر: ۳۶۱۶۲۰
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، بازنده رأی‌گیری استیضاح در مجلس عوام کنگره گشته و بدین‌ترتیب برکناری‌اش از سمت ریاست‌جمهوری تقریبا قطعی شد، رویدادی که به حکومت ۱۳ ساله حزب چپ‌گرای کارگر پایان خواهد داد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش تسنیم، در حالیکه هزاران نفر از مخالفان و حامیان روسف بیرون ساختمان کنگره تجمع کرده بودند، مخالفان به راحتی توانستند دو سوم آراء لازم برای فرستادن روسف به سنا به منظور محاکمه به اتهام دستکاری در حساب‌های بودجه‌ای را جمع کنند.

اگر سنا نیز با یک اکثریت مطلق به استیضاح رأی دهد، روسف از کارش تعلیق شده و منصبش به معاون رئیس‌جمهوری، میشل تمر، واگذار خواهد شد. اگر روسف در محاکمه مجرم شناخته شود تمر تا پایان دوره روسف در سال 2018 در دفتر ریاست‌جمهوری خواهد ماند.

نبرد استیضاح، در دورانی که برزیل شاهد بزرگترین رکود اقتصادی از دهه 1930 به این سو بود، آغاز شده و کشور 200 میلیونی را بیش از هر زمان دیگری پس از پایان دیکتاتوری نظامی در 1985، دچار شکاف کرده است.

این روند منجر به نبردی شدید بین روسف 68 ساله و تمر 75 ساله نیز شده که احتمالا منجر به بی‌ثباتی دولت آتی شده و برزیل را ماه‌ها در ابهام فرو خواهد برد.

علی‌رغم خشم ناشی از افزایش بی‌کاری، حزب کارگر روسف می‌تواند به حمایت قوی میلیون‌ها برزیلی طبقه کارگر متکی باشد، کارگرانی که احساس می‌کنند برنامه‌های رفاهی منجر شده خانواده‌های‌شان از فقر نجات یابند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیش از 60 درصد مردم برزیل خواهان برکناری روسف، اولین رئیس‌جمهور زن برزیل، هستند.

اگرچه روسف متهم به فساد نشده است، اما دولت وی در یک رسوایی گسترده رشوه در شرکت نفتی دولتی پتروبراس فرو رفته و رکود اقتصادی نیز به نارضیاتی‌ها افزوده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
0
0
به این میگویند پارلمان !!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین