کد خبر: ۳۶۱۹۲۷
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
سخنگوی وزارت خارجه آمریكا: تغییرات پسابرجامی در قوانین ایالتی را گوشزد كردیم
«جان كربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد: دولت اوباما نامه هایی به مسئولان 50 ایالت این كشور فرستاده است تا آنان را با «برجام» آشنا و تغییرات ناشی از شرایط پسا‌برجام را در قوانین و مقررات ایالتی به آنان گوشزد كند.
آفتاب‌‌نیوز :
«جان كربی» در نشست مطبوعاتی خود گفت: دولت آمریكا در پاسخ به سئوالاتی كه در ایالت های این كشور در مورد برجام پیش آمده، نامه‌هایی را ارسال كرده كه در آنها شاكله و خلاصه برجام توضیح داده شده است.

به گزارش آفتاب به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه آمریكا، وی افزود: در این نامه‌ها تغییراتی كه برجام در پی خواهد داشت، قید شده و منابع لازم برای آگاهی بیشتر ایالات در این مورد فهرست شده است. در این نامه، تغییرات تحریم های كنونی در پسا برجام قید شده و از مقام‌های ایالتی خواسته شده است تغییرات ناشی از اجرای برجام را در قوانین و مقررات ایالتی و محلی خود در نظر بگیرند.

روزنامه آمریكایی «شیكاگو تریبیون» نوشت: پس از لغو تحریم های بین المللی و فدرال در رابطه با برنامه هسته ای ایران، «باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا از دولت های ایالتی خواست در قوانین محدود كننده همكاری با ایران بازنگری كنند.

این روزنامه افزود: ««'استفان مول' هماهنگ كننده وزارت امور خارجه آمریكا در اجرای توافق هسته ای ایران در تاریخ 8 آوریل (20 فروردین) با ارسال نامه هایی به فرمانداران همه 50 ایالت آمریكا و برخی مقام های محلی از آنها خواست در هر گونه قانونی كه به دنبال جلوگیری و محرومیت سرمایه ها و صندوق های سرمایه گذاری ایالتی نظیر صندوق های بازنشستگی از فعالیت اقتصادی با ایران و نیز انعقاد قراردادهای تجاری با این كشور است، تجدید نظر كند.»

بر اساس این گزارش، تابستان گذشته، «جان كری» وزیر امور خارجه آمریكا به كنگره گفت از ایالت ها خواهد خواست در اجرای توافق هسته ای ایران در رابطه با لغو تحریم های اقتصادی مداخله نكنند.

این اقدام دولت اوباما در حالی است كه پیش از این، 'بیل شوت' دادستان ایالت میشیگان آمریكا با ارسال نامه ای به فرمانداران همه ایالت های آمریكا از آنها خواسته بود همزمان با تلاش اوباما برای لغو تحریم های فدرال به عنوان بخشی از توافق هسته ای ایران، تحریم های اقتصادی ایالات متبوع خود را علیه ایران اجرا یا تمدید كنند.

روزنامه 'یو اس ای تودی' در این باره نوشته بود، شوت و 'اسكات پرویت' دادستان كل ایالت اوكلاهامای آمریكا كه وی نیز در تهیه این نامه نقش داشته است، خطاب به فرمانداران همه 50 ایالت آمریكا گفته بودند توافق بدست آمده بین ایران، آمریكا و پنج قدرت دیگر، نمی تواند ایالت های آمریكا را نسبت به این توافق متعهد كند و این ایالت ها از اختیارات لازم برای اعمال محدودیت هایشان در رابطه با هزینه های ایالتی در ارتباط با ایران و شركت های دارای روابط اقتصادی با این كشور برخوردار هستند.

بر اساس این گزارش، میشیگان یكی از 25 ایالت آمریكاست كه تحریم هایی را علیه ایران وضع كرده كه شركت ها یا افراد را از ارسال مناقصه یا قرارداد برای فعالیت اقتصادی منع می كند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی اعلام كرده بود: نزدیك به 24 ایالت آمریكا تدابیر تنبیهی علیه شركت های فعال در بخش های خاصی از اقتصاد ایران وضع كرده و صندوق های بازنشستگی عمومی را كه میلیاردها دلار دارایی دارند، موظف كرده اند سرمایه های خود را از حساب شركت های یاد شده بیرون بكشند و در برخی مواقع هم این شركت ها را از قراردادهای دولتی كنار می گذارند.

براساس این گزارش، بیش از نیمی از این ایالت ها تنها در صورتی محدودیت و تحریم های خود علیه ایران را ملغی می كنند كه تحریم های دولت فدرال از ایران برداشته شوند.

رویترز گزارش داده بود: دو ایالت 'كانزاس' و 'می سی سی پی' حتی در نظر دارند تحریم های جدیدی علیه تهران وضع كنند.

*** از تحویل سامانه اس 300 به ایران آگاهیم

كربی در مورد فروش سامانه پدافند هوایی اس 300 به ایران گفت كه آمریكا از تحویل این سامانه به ایران آگاهی دارد.

وی با یادآوری مخالفت همیشگی آمریكا با فروش این سامانه به ایران اظهار داشت كه «جان كری» در این مورد بارها در دیدارهای شخصی خود با ظریف گفت و گو كرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در مورد اعمال تحریم های جدید در پی تحویل این سامانه ها ابراز بی اطلاعی كرد ولی احتمال آن را نیز رد نكرد.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین