کد خبر: ۳۶۳۵۶۳
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۴
«بندر بن سلطان» شاهزاده سعودی پول هائی را از طریق همسرش در اختیار مجریان این حادثه تروریستی قرار داده است.
آفتاب‌‌نیوز : روزنامه لبنانی الاخبار با اشاره به مقاله روزنامه اندیپندنت در خصوص ارتباط بین اعضای سفارت سعودی در واشنگتن و افرادی از آل سعود با عاملان حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی نوشت كه «بندر بن سلطان» شاهزاده سعودی پول هائی را از طریق همسرش در اختیار مجریان این حادثه تروریستی قرار داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از الاخبار، ایندپندنت دیروز در مقاله ای با اشاره به 28 صفحه محرمانه گزارش كنگره آمریكا به نقش سعودی ها در حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 به برج های دوقلوی در نیویورك پرداخته است.

مسئولینی در كاخ سفید اعلام كرده اند كه تصمیم دارند، این صفحه های محرمانه را منتشر كنند و این تصمیم عصبانیت و نگرانی آل سعود را به دنبال داشته است.

از جمله اسناد منتشره شده در گذشته، سخنان « رودی جیولیانی» شهردار نیویورك در زمان این حمله تروریستی است كه گفته، شاهزاده ای سعودی چكی به مبلغ ده میلیون دلار به او داده تا اتهام ها را از سعودی دور كند اما او این چك را پاره كرده است.

بسیاری از مردم و مقامات آمریكائی بعداز حمله تروریستی یازدهم سپتامبر خواستار افشای نقش آل سعود در این حادثه بوده و اكنون این مطالبه با انتشار خبر 28 صفحه محرمانه گزارش كنگره به شدت افزایش یافته و دولت آمریكا در این زمینه تحت فشار قرار گرفته است.

ایندپندنت نوشته است كه برخی اسناد نشان می دهد « غسان الشربی» یكی از عناصر القاعده كه در انفجارهای یازدهم سپتامبر دست داشته در سفارت سعودی در واشنگتن مخفی بوده است و سندی دیگر حاكی است كه الشربی در سال 2002 در پاكستان بازداشت شده و گفته كه نقشی در این حمله نداشته است.

سند 17

جزئیات یاداشت رسمی موسوم به « سند 17» كه سال 2003 نوشته شده ، سال گذشته از حالت سری بودن خارج شد اما منتشر نشد تا اینكه هفته گذشته یك فعال اینترنتی با نام « برایان مك گلینشی» آن را در منتشر كرد.

در این چارچوب ایندپندنت به آشكار شدن ارتباط بین اعضای سفارت سعودی در واشنگتن و سعودی های دیگر با حادثه یازدهم سپتامبر اشاره كرده و نوشته است كه « نواف الحامزی» و « خالد المحضار» دو تبعه سعودی از نخستین عناصری بودند كه سال 2000 وارد آمریكا شده تا این حادثه تروریستی را اجرا كنند.

این دو تبعه سعودی در آپارتمانی در سان دیگو مستقر شده و توسط مردمی كه « عمر البیومی» خوانده شده، توانسته اند به اسناد شناسائی مانند تامین اجتماعی و همچنین اطلاعاتی در باره حمل و نقل هوائی و پروازها در آمریكا دست یابند.

این روزنامه انگلیسی نوشته است كه البیومی پول هائی را از دولت سعودی برای آنكه بتواند اقامتش در ایالات متحده را تسهیل كند، دریافت كرده و این كمك ها را از جمله از یك شركت سعودی مرتبط با خدمات حمل ونقل هوائی دریافت كرده است.

البیومی كه ارتباطش با دستگاه امنیتی سعودی با وجود اینكه مقامات سعودی آن را نفی كرده اند، اثبات شده، در فهرست « اف .بی آ» در خصصو متهمان حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر قرار گرفته است.

البیومی همواره به سفارت سعودی در واشنگتن وكنسولگری سعودی در لس آنجلس رفت و آمد داشته و در مقابل بازجوهای آمریكائی اعتراف كرده كه با « فهد الثمیری» یك مقام در وزارت امور دینی سعودی جلسه ای طولانی داشته است.

الثمیری به عنوان مقام معنوی در كنسولگری سعودی در لس آنجلس شناخته می شده است و ملاقاتش با البیومی در روزی صورت گرفته كه با الحامزی و المحضار هم دیدار كرده است.
الثمیری قبل از اینكه مصونیت دیپلماتیكش لغو شود از ایالات متحده با افزایش احتمالش به ارتباط با حمله های تروریستی خارج شده است.

نقش شاهزاده سعودی و همسر بندر

اما نقش « اسامه بسنان» تبعه دیگر سعودی در حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 كه در آن زمان در شهر سان دیگو ایالات متحده زندگی و بیشتر اوقاتش را با الحامزی و المحضار سپری می كرده است.

گفته شده است كه بسنان حدود 75 هزار دلار از شاهزاده « هیفاء» همسر شاهزاده « بندر بن سلطان» سفیر وقت سعودی در ایالات متحده دریافت كرده است.
بسنان این پول را به بهانه درمانش همسرش دریافت كرده اما بخشی از آن را به البیومی تحویل داده است.

بسنان هم به علت جعل ویزای ورود به ایالات متحده در ماه اوت سال 2002 بازداشت می شود اما دو ماه بعد آمریكا را به مقصد سعودی ترك می كند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین