کد خبر: ۳۶۵۲۳۷
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶
وزیر امور خارجه عربستان روز گذشته (دوشنبه) هرچند گفت که ریاض نمی‌خواهد از ابرازهای اقتصادی برای مقاصد سیاسی استفاده کند، تاکید کرد در صورت تصویب قانون کنگره درباره عاملان یازده سپتامبر، سرمایه‌های این کشور از آمریکا خارج می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
وزیر امور خارجه عربستان روز گذشته (دوشنبه) بعد از دیدار با همتای‌ آمریکایی‌اش در جمع خبرنگاران حاضر در ژنو گفت که ریاض آمریکا را تهدید نکرده و تنها به این کشور هشدار داده است.

به گزارش آفتاب، روزنامه نیویورک تایمز دو هفته قبل گزارش داد که دولت عربستان سعودی تهدید کرده است که اگر کنگره قانون لغو مصونیت دیپلماتیک دولت عربستان سعودی در پرونده‌های مربوط به حملات تروریستی که آمریکایی‌ها را در خاک آمریکا کشته تصویب کند، ریاض 750 میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند.

جبیر در این‌باره گفت: «ما می‌گوییم که چنین قانونی موجب از میان رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود. اما ناگهان می‌بینیم که می‌گویند اوه، خدای من سعودی‌ها دارند تهدیدمان می‌کنند، مسخره است.»

وی افزود: «ما از سیاست پولی، از سیاست انرژی و از سیاست اقتصادی برای مقاصد سیاسی استفاده نمی‌کنیم. زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنیم، یک سرمایه‌گذار هستیم. زمانی که نفت می‌فروشیم، یک بازرگان هستیم.»

وزیر امور خارجه عربستان زمانی که از سوی خبرنگاران تحت فشار قرار گرفت که گزارش نیویورک تایمز را رد یا تائید کند، گفت: «ما گفته‌ایم که چنین قانونی اعتماد سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد. نه فقط برای عربستان سعودی، بلکه برای همه.»

در حملات سال 2001 به مرکز تجارت جهانی در نیویورک بیش از 3000 نفر کشته شدند. بعد از آن حملات، کنگره کمیته تحقیقی تشکیل داد و به بررسی این حادثه پرداخت. از گزارش آن کمیته، 28 صفحه همچنان محرمانه باقی مانده که گفته می‌شود مربوط به نقش مقام‌های عربستان سعودی در حمایت از عاملان آن حمله تروریستی است.

کنگره تحت فشار خانواده‌های قربانیان به دنبال علنی کردن این بخش از گزارش و تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در این پرونده است. با این حال، دولت آمریکا با این قانون مخالفت کرده است و می‌گوید چنین قانونی مصونیت دیپلماتیک دولت‌ها را از بین می‌برد که این می‌تواند به ضرر واشنگتن تمام شود.

جبیر در این باره گفت: «آن‌ها دارند اصل مصونیت دیپلماتیک را از بین می‌برند، که با چنین کاری قوانین بین‌المللی جهان به قانون جنگل بدل می‌شوند.»

وی افزود: «به همین خاطر هم دولت (آمریکا) مخالف است و به همین دلیل است که هر کشوری در جهان مخالف است.»

مقاومت دولت آمریکا در برابر تصویب این طرح در حالی انجام می‌شود که دیوان عالی آمریکا دو هفته قبل با حمایت کاخ سفید طرح مشابهی را که علیه ایران تنظیم شده بود، پذیرفت و مجوز برداشت 2 میلیارد دلاری از حساب‌های ایران را که باید تحت مصونیت باشد، صادر کرد.

منبع: فارس
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین