کد خبر: ۳۶۵۲۷۶
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
وزیر امور اقتصادی و دارایی:
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این كه امسال حجم بالایی از اوراق صكوك اسلامی در بازار سرمایه با ضمانت دولت منتشر می شود، از سرمایه گذاران خارجی برای خرید این اوراق كه ریسك پایین و بازدهی بالایی دارد، دعوت كرد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی طیب نیا روز سه شنبه در هشتمین كنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی، استفاده از بازار سرمایه برای تامین مالی و رشد اقتصادی را از برنامه های اصلی دولت ایران اعلام كرد.
وی اضافه كرد: دولت ایران عزم جدی دارد تا روش های جدید تامین مالی و ابزارهای مالی اسلامی را به سایر كشورها معرفی كند.

وی با بیان این كه پیشنهاد ویژه برای سرمایه گذاران خارجی دارد، گفت: سرمایه گذاری در ایران در سال جاری و همچنین سال های پیش رو فرصتی استثنایی برای سرمایه گذاران خارجی كه قصد حضور در بازار سرمایه اسلامی و ایرانی دارند به شمار می رود.
طیب نیا با بیان این كه با توجه به این كه حجم بالایی از اوراق صكوك اسلامی در سال 1395 با پشتوانه و ضمانت دولتی منتشر خواهد شد، ادامه داد: یكی از جاذبه های سرمایه گذاری خارجی خرید اوراق صكوك اسلامی دولت ایران خواهد بود كه هم ریسك پایینی دارد و هم از بازدهی كم نظیری برخوردار است.

وی به برگزاری كنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی اشاره كرد و افزود: ایران از معدود كشورهایی است كه تمامی بازارهای پولی، بیمه ای و سرمایه ای آن براساس عقود و ضوابط اسلامی طراحی شده است.
طیب نیا گفت: در چهار دهه ای كه از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد مسیر پرشتابی برای توسعه بازارهای سرمایه اسلامی طی شده به گونه ای كه امروز بانك های ایرانی در میان بزرگ ترین بانك های جهان اسلام قرار گرفته اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینكه صنعت بیمه ایران جزو برترین های منطقه است، گفت: در دوران تحریم های ظالمانه كه شركت های بین المللی از همكاری با ایران خودداری می كردند و حاضر نبودند پوشش بیمه ای مسیرهای هوایی و دریایی را انجام دهند، بیمه های داخلی این كار را انجام دادند و همه مسیرها را تحت پوشش قرار دادند.
وی با تاكید بر اینكه این اقدام، آزمونی بزرگ برای اثبات كارآمدی بازارهای مالی اسلامی بود، اضافه كرد: بازار سرمایه و بورس ایران نیز در تطابق كامل با شریعت قرار دارند .
طیب نیا با اشاره به اینكه همه ابزارهای مالی استفاده شده در بازار سرمایه علاوه بر كارآیی، دارای ضوابط اسلامی نیز هستند، افزود: امروزه بازارهای اسلامی حتی در كشورهای غیراسلامی مانند سنگاپور، انگلیس، آمریكا و آلمان از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

وی در ادامه به جایگاه رو به رشد اوراق صكوك در بازارهای مالی اشاره كرد و گفت: حجم صكوك منتشر شده در جهان با سرعت زیادی در حال افزایش است به طوری كه تا پایان سال 2014 ارزش آن به 300 میلیارد دلار رسید.
طیب نیا گفت: بحران مالی سال 2008 در غرب، مهر تاییدی بر كارآمدی ابزارهای مالی اسلامی بود و بر این اساس پیش بینی می شود در دهه آینده از این ابزارها به صورت گسترده در كشور های اسلامی و غیراسلامی استفاده شود.
وی با بیان اینكه بازار سرمایه می تواند نقش موثری در تامین مالی اقتصاد داشته باشد، افزود: سیاست دولت ایران افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی و همچنین افزایش سهم سرمایه گذاری خارجی در این بازار است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: كارشناسان و موسسه های بین المللی بر رشد اقتصادی ایران در پسا تحریم و عزم دولت برای اصلاحات اقتصادی اتفاق نظر دارند.
طیب نیا تاكید كرد، ایران كه برای مدتی طولانی با فشار تحریم اقتصادی مواجه بود اكنون برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد برنامه ریزی كرده است.
وی به نقش بانك ها در تامین مالی در اقتصاد ایران اشاره كرد و گفت: بازار سرمایه نیز در سال های اخیر سهم خود را در این بخش افزایش داده است.
طیب نیا از برنامه های ایران برای رشد بازار سرمایه را بسترسازی برای جذب سرمایه گذاری خارجی اعلام كرد و گفت: برای سرمایه گذاران فرآیندهای مالی از جمله انتقال پول و افتتاح حساب را تسهیل و نهادهای مالی جدید ایجاد كرده ایم.
وی از شفافیت و دسترسی به اطلاعات، ارایه ابزار مشتقه و انواع اوراق و صندوق های سرمایه گذاری و تقویت نظارت را از برنامه هایی نام برد كه دولت ایران آن ها را برای جلب سرمایه گذاری در بازار سرمایه اجرا می كند.

** افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس در پسا تحریم
وی گفت: از زمان توافق هسته ایران با 1+5 بازار سرمایه، شاهد افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی بوده ، به گونه ای كه اشخاص حقیقی و حقوقی به طور روزانه در بورس خرید و فروش می كنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی حجم بازار سرمایه ایران را پنج هزار تریلیون ریال( 500 هزار میلیارد تومان) اعلام كرد و افزود از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترك(برجام) شاخص بورس حدود 21 درصد رشد كرده و میانگین معاملات روزانه با افزایش 183 درصدی به 273 میلیون دلار رسیده است.
طیب نیا از دستاوردهای اخیر ایران كه به لطف استفاده از بازار سرمایه تحقق یافت را ساماندهی معضل بدهی دولت به بخش خصوصی اعلام كرد.
وی به حجم گسترده اجرای طرح های عمرانی و زیربنایی در كشور اشاره كرد و ادامه داد: مشكل كمبود منابع مالی در اجرای این پروژه ها وجود دارد كه استفاده از روش استقراض از بانك مركزی مشكل ساز بوده و حجم نقدینگی و تورم را افزایش می دهد.
طیب نیا گفت: بر این اساس دولت به سراغ راهكارهای جدید رفته و مجوز قانونی انتشار اوراق خزانه اسلامی را اخذ كرد.

ویژگی این روش تامین مالی این است كه از نقدینگی موجود درون سیستم اقتصادی استفاده شده و بدون افزایش حجم نقدینگی، طرح های اقتصادی اجرا می شود.
عضو هیات دولت یازدهم با بیان اینكه سال گذشته این اوراق در سررسید خود به طور كامل بازخرید شده است، افزود: برای انتشار این اوراق اعتمادسازی شده است بطوری كه افراد و حتی سرمایه گذاران برخی كشورها برای خرید این اوراق اظهار تمایل كرده اند.
طیب نیا ارزش كل اوراق منتشر شده در سال 94 را هشت میلیارد دلار اعلام كرد كه افزایش 340 درصدی نسبت به سال 1393 داشته است.
وی همچنین گفت، پارسال برای نخستین بار اوراق صكوك استصناع منتشر شد كه با استقبال مواجه شد.

اوراق صكوك استصناع همان اوراق سفارش ساخت است. این نوع از اوراق مبتنی بر عقد استصناع بوده و از جمله اوراق بهادار با بازدهی ثابت محسوب می شوند. اوراق استصناع با هدف ایجاد ابزاری جدید در زمینه تامین مالی پروژه ها و تامین مالی پیمانكاران طراحی شده است.
وزیرامور اقتصادی ودارایی انتشار 165 میلیون دلاری اوراق اجاره و انتشار 403 میلیون دلار اوراق سلف استاندارد در بورس انرژی و كالا را از عمده اقدام های جدید برای تامین مالی بیان كرد.

** كاهش تورم به كمترین میزان در یك دهه اخیر

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود به كاهش نرخ تورم اشاره كرد و گفت: در آغاز به كار دولت یازدهم تورم به 40 درصد رسیده بود كه توانستیم آن را به كمترین میزان در یك دهه اخیر كاهش دهیم.
وی گفت، انتظار می رود به زودی نرخ تورم تك رقمی شود.
به گزارش ایرنا، هشتمین كنفرانس بین المللی بازار سرمایه اسلامی با عنوان خاص «بررسی نهادهای مالی - اسلامی، عملكرد گذشته و چشم‌انداز آینده» با حضور 40 مهمان خارجی از كشورهایی مانند آلمان، روسیه، فرانسه، سوئیس، مالزی، كره جنوبی، چین، هند و یونان در هتل پارسیان آزادی برگزار شده است.

این نشست در روزهای ۱۴ و 15 اردیبهشت ماه با حضور اندیشمندان و صاحبنظران كشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی در تهران برپاست.
هدف این همایش، شناساندن ابعاد اسلامی بازار سرمایه ایران و ظرفیت‌های بازار سرمایه اسلامی به جهان و همچنین معرفی ابزارهای نوین اسلامی در بازار سرمایه است.
ساختار و عملكرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی، ریسك‌های مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری در واحدهای صندوق‌های اسلامی، حاكمیت شرعی در نهادهای مالی اسلامی، نظام‌های قانون‌گذاری در حوزه صندوق‌های اسلامی و بانك‌های سرمایه‌گذاری و خدمات آنها در چارچوب منطبق با شریعت از مهم‌ترین‌ محورهای این همایش است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین