کد خبر: ۳۶۶۲۰۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۵
شب گذشته اخباری ضد و نقیض درباره سقوط خان طومان و اسارت رزمندگان حزب الله در شبکه های اجتماعی منتشر شد که بازتاب فراوانی داشت.
آفتاب‌‌نیوز :
شب گذشته اخباری ضد و نقیض در شبکه های اجتماعی منشر شد مبنی بر اینکه تعدادی از رزمندگان مدافع حرم به دست جبهه النصره به اسارت در آمده اند و برخی از آنها به فیض شهادت نایل شده اند، اما سایت خبری و تحلیلی تابناک با گزارشی صحت و سقم این اخبار منتشر شده از سوی شبکه های اجتماعی که با بازتاب گسترده ای همراه بود را مورد بررسی قرار داده است که از نظر می گذرانید:

در حلب چه خبر است؟

گزارش‌های ضد و نقیض از «خان طومان» در میان بی‌تفاوتی روسیهگزارش‌های منتشره طی ساعات اخیر در برخی رسانه‌ها و همچنین شبکه‌های اجتماعی درباره سقوط شهرک راهبردی «خان طومان» در حلب سوریه و شهادت تعدادی از نیروهای ایرانی، سبب جلب توجه زیادی به این موضوع شد. در این میان، مروری بر گزارش‌های منتشره درباره این موضوع، از ضد و نقیض و مبهم بودن آمار و اطلاعات درباره نوع درگیری‌ها، میزان تلفات و سایر موارد حکایت دارد.

به گزارش «تابناک»، گزارش‌های میدانی از سوریه، حاکی از آن است که تحولات میدانی در استان حلب وارد مرحله جدیدی شده و نقض آتش بس توسط تروریست‌های تکفیری، نشان می‌دهد که آن‌ها به دنبال تصرف شهرهای استراتژیک در این استان هستند. در این میان، خان‌طومان از شهرک‌های مهم و استراتژیک در حومه حلب بوده و تروریست‌ها به دنبال اشغال این شهر هستند تا بتوانند برای تجهیز قوا و حرکت به منظور اشغال شهر دمشق، اقدام کنند تا در مذاکرات آتی با قدرت بیشتری ظاهر شوند.

در همین راستا، از شب گذشته تاکنون اخبار و گزارش‌هایی در منابع مختلف رسانه‌ای غیررسمی و همچنین شبکه‌های اجتماعی مبنی بر سقوط کامل این شهر و به شهادت رسیدن تعدادی از رزمندگان ایران و حزب‌الله منتشر شد؛ اخباری که تا این لحظه از سوی منبعی رسمی تأیید نشده و از سوی دیگر، تکذیب بخش‌هایی از آن، از جمله شهادت نیروهای حزب‌الله، بر ابهامات پیرامون آن افزوده است.

بر اساس گزارش‌های اولیه، شهرک خان طومان در حومه جنوبی استان حلب، روز جمعه به اشغال گروه تروریستی «جبهه النصره» و هم پیمانانش درآمد. در این گزارش‌ها آمده بود، تروریست‌های تکفیری از روز پنجشنبه حمله سنگینی به شهرک خان طومان شروع کردند که این حمله در ‌‌‌نهایت منجر به عقب نشینی نیروهای مقاومت از این شهرک شد.

در همین راستا، اعلام شد که در درگیری‌های دو روز اخیر در شهرک خان طومان، ده‌ها تن از رزمندگان مقاومت اسلامی به شهادت رسیده و فرماندهان و عناصر گروه‌های تکفیری به هلاکت رسیدند. انتشار برخی تصاویر در این زمینه از سوی تروریست‌ها، سبب شد این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا کند.

از جمله آمار اشاره شده – و البته تأیید نشده – در این گزارش‌ها، این بود که در درگیری‌های روز جمعه خان طومان، نزدیک هشتاد تن به شهادت رسیده‌اند که اغلب شهدا متعلق به نیروهای لشکر فاطمیون و حزب‌الله بوده است. همچنین بر اساس اخبار اولیه، عقب‌نشینی نیروهای مقاومت از خان طومان، سبب افتادن این شهرک به دست تروریست‌ها شده است. در این منابع همچنین از وجود ۱۵ تا ۱۷ شهید و چندین اسیر ایرانی در میان شهدا و اسرای روز گذشته مقاومت خبر داده می‌شد.

با این حال، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) تاکنون تسلط یافتن تروریست‌ها بر شهرک مذکور را تأیید نکرده است. به نوشته این خبرگزاری، تلاش تروریست‌های جبهه النصره، با دخالت به موقع نظامیان ارتش سوریه با ناکامی مواجه شد. افزون بر این، اعلام شد که نظامیان ارتش سوریه در جریان خنثی سازی عملیات جبهه النصره، ۴۳ نفر از آن‌ها را به هلاکت رسانده و شماری دیگر را زخمی کردند.

از سوی دیگر، ساعاتی پیش از انتشار گزارش‌های اولیه، حزب‌الله نیز به این گزارش‌ها واکنش نشان داده و اسارت رزمندگانش را خان طومان تکذیب کرد. واحد تبلیغات جنگ حزب‌الله تاکید کرد، خبر استارت تعدادی از نیروهای حزب الله در جبهه خان طومان واقع در حومه جنوبی حلب صحت ندارد. همزمان، برخی دیگر از رسانه‌ها نیز اعلام کردند، هرچند تروریست‌ها موفق به تصرف خان طومان شده‌اند، عملیات بازپس‌گیری این مناطق به سرعت از سوی ارتش سوریه آغاز شده است.

صبح امروز نیز محمد کمال الجفا، عضو اتاق عملیات حلب در گفت‌و‌گویی با «فارس» گفت: ارتش سوریه و نیروهای متحد همچنان کنترل نقاط راهبردی و مهم حلب، از جمله انبارهای تجهیزات نظامی و سلاح‌ها و سوخت دارند و همچنان در حال تحکیم کمربند دفاعی شهرک از محور جنوب غربی هستند که شاهد حملات مستمر نفوذی توسط گروه‌های تروریستی است.

وی همچنین گفت: خبرهای انتشار یافته توسط رسانه‌های مغرض و دشمن مبنی بر سیطره کامل گروه‌های تروریستی بر شهرک خان طومان فاقد صحت و اعتبار است و باید آن را در چارچوب جنگ رسانه‌ای و روانی دشمنان سوریه با هدف ایجاد رعب و وحشت و تضعیف روحیه و معنویات مردم، ارتش، دولت و متحدان سوریه ملاحظه کرد.

به هر حال، آنچه مشخص است، اخبار و گزارش‌ها در فقدان تأیید منابع رسمی و یا شواهد عینی، هنوز قابل تأیید نبوده و به همین دلیل، نمی‌توان با قاطعیت گفت که دقیقاً در خان طومان و بقیه مناطق حلب چه اتفاقی افتاده است. با این حال، تنها نکته‌ای که می‌توان با قاطعیت درباره این موضوع از آن سخن گفت، سوءاستفاده گروه‌های معارض و تروریستی از آتش‌بس اعلام شده در حلب، برای تقویب مواضع خود و تصرف بخش‌هایی از مناطق این استان است.

چهارشنبه شب، منابع رسمی اعلام کردند، از صبح پنجشنبه، آتش‌بسی ۴۸ ساعته در حلب برقرار خواهد شد. اما درست از صبح روز پنجشنبه و آغاز آتش‌بس، تروریست‌ها به رهبری جبهه النصره دور جدیدی از حملات شدید را برای تصرف مناطق کلیدی و استراتژیک حلب آغاز کردند.

با این حال، واکنش روسیه به این روند، دور از انتظار بوده و به نوعی، به ابهامات پیرامون سیاست جدید این کشور در سوریه دامن زده است، زیرا با وجود نقض آتش‌بس از سوی معارضین و تروریست‌ها، دولت روسیه اعلام کرد، با میانجی‌گری این کشور، آتش‌بس حلب ۷۲ ساعت تمدید شده است. به این ترتیب، مشخص نیست که آیا روسیه برنامه مشخصی برای جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها در دوره آتش‌بس دارد یا اینکه روند دیگری که علنی و آشکار هم نیست، در این ماجرا در جریان است.

 خدمت جدید ترکیه به تکفیری‌ها/درگیری‌های شدید در «خان طومان»

بر همین اساس خبرنگار تسنیم در سوریه اخرین اخبار خان طومان را گزارش داده است: نیروهای ارتش سوریه بامداد امروز حمله گروه‌های تروریستی به شهرک خان طومان در حومه جنوبی شهر حلب در شمال این کشور را دفع کردند. این در حالی است که گروه‌های تروریستی به هلاکت ده‌ها نفر از اعضای خود اعتراف کرده‌ اند. این گروه‌ها با حمایت مستقیم ترکیه، اتاق عملیات مشترک تشکیل داده‌اند.

بر اساس این گزارش، این مناطق شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی بوده است که این گروه‌ها از تروریست‌های انتحاری و خودروهای بمب‌گذاری شده استفاده کرده‌اند، با این حال ارتش سوریه توانست حمله هشت گروه تروریستی شامل "جبهة النصرة – أحرار الشام – فیلق الشام – جند الشام – جند الأقصى – جیش الفتح – جیش النصر ولواء بدر" را دفع کنند، رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی به هلاکت ده‌ها نفر در برابر ارتش سوریه اعتراف کرده‌اند.

جنگنده‌های روسی نیز مواضع تروریست‌های جبهه النصره را در حومه جنوبی حلب بمباران کردند به طوری که پنج جنگنده روسی به همراه جنگنده‌های سوری، مواضع تروریست‌ها را در خان طومان، الخالدیه و مناطق اطراف در هم کوبیدند.

بر اساس این گزارش، نکته واضح در تحولات حومه حلب، حمایت گسترده ترکیه از گروه‌های تروریستی است به طوری که این کشور گذرگاه سری به طول دو کیلومتر به جای گذرگاه باب السلامه برای آنها باز کرده است تا کار انتقال سلاح‌های سنگین و تانک و زره‌پوش از خاک ترکیه به روستای حوار کلس در شمال شرقی شهر اعزاز تسهیل شود.

اقدام ترکیه در پی درخواست گروه‌های تروریستی لواء السلطان مراد، احرار الشام، جبهه النصره و فیلق الشام از این کشور برای باز کردن گذرگاه دیگری به جای باب السلامه صورت گرفت، این مسئله به دخالت مستقیم ترکیه در تحولات سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی در حومه شمالی حلب اشاره می‌کند.

گروه‌های تروریستی از طریق پخش و ترویج شایعات فراوان در شبکه‌های ارتباط اجتماعی همچون سیطره بر شهرک‌های خلصه، حمیره و معراته برای ایجاد ناامیدی و سرخوردگی در ملت سوریه و تاثیرگذاری بر روحیه ارتش سوریه تلاش می‌کنند که ارتش سوریه با قاطعیت این شایعات و ادعاها را تکذیب کرده است. گروه‌های تروریستی همچنین مدعی اسیر کردن چند رزمنده حزب الله در درگیری‌های خان طومان شده‌اند که رهبران حزب‌الله با تکذیب این ادعا تاکید کردند این شایعات در چارچوب جنگ روانی علیه ارتش سوریه و همپیمانان آن قرار دارد.

از سوی دیگر فرمانده ارتش سوریه ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر حمله جنگنده‌های سوری به اردوگاه آوارگان در حومه ادلب را بی‌اساس دانست و تاکید کرد  اطلاعات موثق نشان می‌دهد برخی گروه‌های تروریستی به  دستور کشورهای حامی خود که برای همه شناخته شده هستند، مکان‌های غیرنظامی را به عمد هدف قرار می‌دهند تا تلفات بیشتری در غیرنظامیان به جا بگذارد و ارتش سوریه را به ارتکاب آن متهم کنند.

منبع: خبرآنلاین
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
علی
|
GERMANY
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
0
لعنت خدا بر سران آل سعود و ترکیه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
0
علي جان با لعنت گفتن كار درست نمي شود بايد نيروهاي خارجي از سوريه خارج شوند و مردم سوريه در مورد سرنوشت خود تصميم بگيرند زيرا اين جنگ برنده اي ندارد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین