کد خبر: ۳۶۶۲۹۳
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
رسانه ملی که قرار است اخلاق را ترویج دهد حالا مردی همچون خیلی از افراد جامعه را در قابی که مقابل چندین میلیون قرار گرفته است چند بار نشان می‌دهد و هیبت و اقتدار او را زیر سوال می برد.
آفتاب‌‌نیوز : دیالوگ‌هایی در برنامه هفته پیش «اکسیر» بین مجری و شرکت‌کننده رد و بدل شد که مورد نقد مردم قرار گرفت و این مساله را بار دیگر مورد توجه قرار داد که نظارت بر برنامه‌های رسانه ملی چگونه است.

به گزارش مهر، «فهمیدی زنه نه؟ اون سه تا دیگه نیست؟ خیلی باهوشیا» اینها بخشی از دیالوگ های فرزاد حسنی در برنامه «اکسیر» به تهیه کنندگی مصطفی شریفی است که پخش آن از شبکه سه چند روزی است نقد و نظرهای مردم را به دنبال داشته است.

«اکسیر» یک برنامه پزشکی است که پنجشنبه ها از شبکه سه سیما پخش می شود. در فیلمی که پنجشنبه گذشته ۱۶ اردیبهشت نشان داده شد یکی از شرکت کنندگان که مردی میانسال است مقابل یک ال سی دی بزرگ قرار می گیرد و تصویری نمایش داده می شود که چهار گزینه توماس ادیسون، آلبرت انیشتین، دیه گو مارادونا و مری بارت زیر آن نوشته شده است. تصویر، عکس یک زن سالخورده با موهای سفید را نشان می دهد.


دیالوگ های فرزاد حسنی و شرکت کننده در ادامه به این ترتیب شکل می‌گیرد:

-این عکس کیه؟

*(بعد از کمی فکر) عکس یک خانم... مری بارت.

- فهمیدی زنه نه؟ اون سه تا دیگه نیست؟

*نه

- خیلی باهوشیا. فهمیدی یک زن گذاشتیم وسطش... گفتی، گفتم دیگه... نه؟ یعنی ما انقدر خنگ به نظر میایم که اسم سه تا مرد و بنویسم بغل یک زن! بعد تو هم راحت بیای اینجا جایزه بگیری. نه واقعا در مورد ما چی فکر کردی؟ یعنی نگاه به هیبت من و مصطفی شریفی کردی. نخالگی در ما دیدی؟ ها؟

*نه

*پخمه ایم؟

-نه

*نه جدا یک خورده به ما دقت کن.

-نه.

* (و بعد یک باره) مری بارت... تشویقش بفرمایین. (حضار سالن او را تشویق می کنند) آفات تست یادتون نره... اگر تشخیص بدی که این مری بارت کارش چیه؟ هنرش چیه؟ ویژگیش چیه؟ بهت در جا... پن... جا... ه... میلیون تومن پول می دم. (رو به تماشاگران می کند) چقدر...؟ (تماشاچیان ۵۰ میلیون تومان را تکرار می کنند و بعد حسنی در پشت شرکت کننده قرار می گیرد) بگو؟

- رمان نویس.

*چیه؟

- رمان نویس.

* اسم شما چیه؟

- من نورگلدی هستم. جمشید نورگلدی.

*جمشید جان!

- بله؟

*اسم دخترت چیه؟

- ندارم.

* نداری؟ شهرزاد نیست؟ آخه گفتی جمشید هستی شک کردم. (می خندد) جمشید! چه کاره است؟

- رمان نویس.

* تشویقش کنید... و هم اکنون حسن آقا هدیه ۵۰ میلیون تومانی جمشید را می آورد. به افتخار حسن... (جعبه ای را می آورند) این را با یک انگشت باز می کنی و ۵۰ تومنتو برمی داری، می دویی، می ری... با یک انگشت بیشتر هم نه... بنداز زیرش (و بعد توضیح می دهد که مثلا چگونه انگشتی را می اندازند زیر گلوی فرد و...) برو، ببینم چی کار می کنی. آها... (مرد با یک انگشت آن را باز می کند و صندوقچه در حالیکه در آن چیزی لرزان بیرون می آید در دست فرزاد حسنی به حضار نمایش داده می شود) چیه؟

مردم یک صدا می‌گویند: زرشک.

*چیه؟

(این بار تعداد صداها افزایش پیدا می کند) زرشک.

*همه با هم.

- زرشک

*زرشک چی داره؟ مزه داره. تقدیم شما... یعنی واقعا فکر کردی که ما ۵۰ میلیون تومان پول بی زبان را در مقابل اطلاعات کم و غلط شما می دیم. زرشک دوست داری؟ آره؟ خیلی آب زرشک خوبه.

مقداری زرشک هم در جیب پیراهن مرد می ریزد و این بخش برنامه تمام می‌شود.»

این ها دیالوگ هایی بود که در فاصله ای سه دقیقه‌ای بین فرزاد حسنی مجری برنامه «اکسیر» و مرد شرکت کننده که در جواب تمام کنش های حسنی واکنشش لبخند است و البته کمی هم معذب شده، می گذرد.

هدف در اینجا نقد برنامه «اکسیر» و اینکه چه نقاط قوت و ضعفی دارد و از چه برنامه ای تقلید کرده است، نیست بلکه هدف بررسی نگاه و عملکرد مجریانی است که در کشور ما در برنامه های ترکیبی به ناخدا و ستاره بلامنازع برنامه ها تبدیل می شوند؛ مجریانی که یادشان رفته قرار است چه چیزی را به مخاطب و شرکت کننده برنامه‌شان بیاموزند.

کمی تیکه بیندازید، کمی مهمان را ضایع کنید و اگر او به هر دلیلی با شما به اصطلاح «کل کل» نمی‌کند بیشتر کار خود را تکرار کنید و درنهایت اطلاعات یا محتوای کلامی او را به سخره بگیرید. این فرم برخورد با مخاطب مدتی است که دیگر انتظار نمی‌رود در رسانه‌های رسمی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد و رویه‌ای است که دیگر مخاطبان هم به آن نمی‌خندند و واکنش‌های منفی آنها اگر درجا اعلام نشود قطعا بعد از فاصله‌ای در فضای مجازی بروز پیدا می‌کند.

حال فیلم برنامه «اکسیر» با اجرای فرزاد حسنی که چند روزی است در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود، نظرهای مختلفی را به دنبال داشته است که همه آنها به انواع و اقسام این اقدام را زیر سوال برده اند. با این حال شب گذشته ۱۸ اردیبهشت ماه صدا و سیما بدون توجه به این واکنش ها بازپخش برنامه «اکسیر» را به طور کامل نمایش داد.

رسانه ملی که قرار است اخلاق را ترویج دهد حالا مردی همچون خیلی از افراد جامعه را در قابی که مقابل چندین میلیون قرار گرفته است چند بار نشان می‌دهد و هیبت و اقتدار او را زیر سوال می برد؛ مردی که می گوید فرزند دارد و قطعا انتظار نداشته است در رسانه ملی و رسمی کشورش اینگونه با وی برخورد شود.

این رفتار مجری برنامه «اکسیر» همانطور که بحث‌های زیادی را در بین مردم به ویژه در فضای مجازی به دنبال داشته است جا دارد که در سطوح مدیریتی تلویزیون هم مورد بررسی قرار گیرد تا ضمن پرهیز از ادامه شکل‌گیری رفتارهایی از این دست، هم فرزاد حسنی هم دیگر مجریان مربوطه رهنمودهایی برای شیوه اخلاقی‌تر و حرفه ای‌تر کار خود دریافت کنند.

آنچه باید به طور جدی در دستور کار رسانه ملی قرار گیرد این است که باید افراد برای ورود به این رسانه و در دست گرفتن سکان برنامه‌ها در همه ارکان آن به ویژه در بخش اجرا که ویترین برنامه‌های مجری‌محور است گزینش‌های سخت‌گیرانه در همه ارکان شده باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
32
شرم وحیام خوب چیزیه که متاسفانه ایشون بویی ازش نبرده از دیدن این برنامه واقعا متاسف شدم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
23
فاجعه از این بالاتر نیست
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
26
من هم این برنامه رو دیدم . بسیار سخیف و سبک بود و شخصت یه تماشاچی رو به مسخره گرفت ایشون باید در مقابل این تماشاچی و تلوزیون عذر خواهی کنند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
23
یه مجری بی ادب و سبک ...
ناشناس
|
ROMANIA
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
16
اگه من بودم قسم می خورم همونجا ا...
ادمهایی که شعور و شرف برخورد با همنوعشون را ندارن اینجور میان در یک رسانه ملی مردم را مسخره میکنن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
17
این آدم رو باید بزارن تو بایگانی و دیگه اسمی ازش آورده نشه. این افراد بی شخصیت آبروی ایران و اسلام رو میبرند. چون توی دین ما حرمت انسان ها خیلی ارزش داره. حرمت موی سفید این مرد رو هم نگه نداشت.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
17
حالا تا حدی مشخص شد دلیل آن پیوند ناموفق چه بوده .
جمال قره باغی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
10
خطاب به تهیه کننده ومجری نا محترم:
شما با این برنامه جز تفرقه افکنی وخرد وناجیز شمردن مردم کار دیگری نکردین خیلی آرزو مندم که در یک برنامه زنده کسی را مثل اینجانب دعوت کنید تا امثال شمارا جلوی دوربین سکه یک پول کنیم تا درس عبرتی باشد برای یقیه تا اینطور ملت اران را به سخره نگیرید شان مردم ایران این نیست آقای حسنی شما با پول همین مردم که دررسانه ملی مشغول هستید فرزاد حسنی شدید ماازتمام اقلیته واقوام تشکیل یک ایران واحدرا میدهیم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
12
بايد خود ايشون رو بخاطر برداشتن ....صحبت كردن به سبك ... مورد تمسخر قرار داد
arash
|
UNITED KINGDOM
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
7
یک تیم تحقیق ضریب هوشی باید تشکیل شود که این آقا و کسی رو که این آقا رو وارد رسانه ملی کردند رو مورد برسی قرار بدهند.چون این آقا با این طرز فکر و نحوه صحبت کردنشان باید بایگانی بشوند یا در موزه نگهداری بشوند. خوب نیست در عصری که به آن تعلق ندارند هدر بروند
رضا
|
ROMANIA
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
8
شماها چقدر ساده اید این خود صدا و سیماست که دنبال این جور آدمهای لوس و ننره حالا خود صدا سیما بیاد اینارو رد صلاحیت کنه؟!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
0
8
بی ادب و بی حیایی / تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
0
1
بی ادب .............
مهمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
0
2
فکر نمیکنم در جهان ، هیچ رسانه ای مثل سیما ، مورد تنفر مردم خود باشد .
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
0
0
اگه من جای اون مرد بودم .یکی میخوابوندم زیر گوش حسنی تا بفهمد معنی زرشک چیه
مهدی
|
ROMANIA
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
0
0
واقعا متاسف هستم واسه ایشون. فکر میکنی آقای حسنی شما مردم رو با یه برنامه جعلی دیگه میتونی بیاری سمت خودت. اون بنده خدا رو رفتی آوردی و پشت صحنه درس کردی که بگی اینا یه برنامه از قبل تعیین شده بوده واقعا الان دلم می خواد به خودت بگم زرشک.
واقعا واسه مسئوالان صدا و سیما جای تاسف داره اگه بذارن ایشون دوباره برنامه اجرا کنه. به نظر من یه کمپین واسه تحریم همیشه گی جهت عدم اجرای ایشون باید راه اندازی بشه.
واقعا دوس دارم تفاوت برخورد مسئولان با ایشون و عموهای فیتیله ای روببینم. انشاا... که به عدالت با ایشون برخورد بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین