کد خبر: ۳۶۷۴۷۲
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۲
رئیس کمیسیون اروپا گفت: اگر آنکارا نتواند قانون خود را درباره تروریسم تغییر دهد، در این صورت توافق آزادی روادید میان ترکیه و اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از توافق پناهجویان، ناکام باقی می‌ماند.
آفتاب‌‌نیوز :
 یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در برلین اعلام کرد: ما مذاکراتی در این باره با مقامات ترکیه داشتیم و شرایط خود را درباره لغو ویزا اعلام کرده‌ایم. ما در این مذاکرات بر لزوم اجرای این شرایط بسیار تاکید کرده‌ایم که در صورت اجرا نشدن آنها، توافق ترکیه و اتحادیه اروپا امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: اگر اردوغان به دنبال این استراتژی باشد که این حق را از ترک‌ها بگیرد که بدون اخذ روادید به اروپا سفر کنند، او باید در این باره به مردمش پاسخگو باشد. این مساله مشکل من نیست، بلکه مشکل اردوغان است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه وال‌استریت ژورنال،این اظهارات پس از این بیان شد که اردوغان با رد تقاضای اتحادیه اروپا مبنی بر تغییر قوانین تروریسم هشدار داد که اگر توافق لغو روادید میان دو طرف انجام نگیرد در این صورت تمام توافق پناهجویان لغو می‌شود.

همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز گذشته اعلام کرد: بدون توجه به موانع موجود در توافق پناهجویان میان ترکیه و اتحادیه اروپا، ما باید چنین توافقی را اجرا کنیم، این توافق با وجود همه مشکلاتش می‌ارزد.

وی ادامه داد: بیش از 350 نفر از پناهجویان از آغاز امسال تا 20 ماه مارس جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر، دلکان بوزکر، وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه در پاسخ به این اظهارات پس از دیدار با قانونگذاران این اتحادیه در استراسبورگ، با رد تجدیدنظر در قوانین تروریسم از سوی ترکیه گفت: از ماه ژوئیه سال گذشته 450 نفر از نیروهای امنیتی کشورمان در مبارزه با نیروهای پ‌.ک.ک جان خود را از دست داده‌اند، غیرممکن است که ترکیه تعاریف خود را درباره تروریسم بنا بر تقاضای اتحادیه اروپا تغییر دهد.

وی تاثیر کرد: ما این قوانین را تغییر نخواهیم داد، حتی اگر این مساله به بهای لغو توافق آزادی روادید با اتحادیه اروپا تمام شود.

همچنین فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان گفت: اکنون توپ درباره توافق لغو ویزا در زمین دادگاه ترکیه است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: توافق پناهجویان با ترکیه هنوز لغو نشده است. ما باید مذاکراتی در این باره داشته باشیم، ما باید همکاری خود را با دولت ترکیه ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: برای اجرای توافق آزادی روادید باید تمام شرایط به اجرا درآید.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین