کد خبر: ۳۶۷۶۵۵
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷
لیگ برتر فوتبال ایران در پانزدهمین دوره خود شاهد یک قهرمان تازه بود؛ تیمی که در ابتدای لیگ کسی برای قهرمانی‌اش شانسی قائل نبود. اما فوتبال ورزش شکستن قاعده‌ها و پیش‌فرض‌هاست. آنچه می‌خوانید 20 نکته از پرونده‌ای است که عبدالله ویسی و شاگردانش مُهر قهرمانی بر آن زدند.
آفتاب‌‌نیوز :
«عصر ایران» با این مقدمه آورده است: 1- « فرزاد حسنی دقایقی پیش جهت اهدای زرشک طلایی وارد باشگاه پرسپولیس شد». «آخرین افتخار استقلال، قهرمان نشدن پرسپولیس تو لیگ برتره. خدایا شکرت». اینها دو نمونه قابل پخش! از کُری‌خوانی استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها در شبکه‌های مجازی برای همدیگر است. آنها هنوز هم گرفتار همدیگرند. چند هفته پیش نوشته بودیم «وقتی لاک‌پشت و خرگوش تهرانی به هم خیره شده‌اند بعید نیست غزال خورستان به خط پایان برسد». یک نفر این دعوای قرمز و آبی را تمام کند. غزال قهرمان شد!

2- این فوتبال پاکش خوشمزه‌تره! در روزهایی که همه منتظر بودند تا به کوچکترین اشتباه داوری یا بازیکنان انگ تبانی بچسبانند، پرونده لیگ پانزدهم دست‌کم تا این لحظه پاک بسته شد. تبریک به همه بازیکنان و تیم‌هایی که شرافتمندانه بازی کردند.

3- فرناندو خسوس ریبریو. 23 آذر 94 بعد از پیروزی استقلال خوزستان مقابل پدیده عبدالله ویسی جمله‌ای گفت که بعضی‌ها به او خندیدند و جدی نگرفتند. او گفت: «دروازه‌بان خوب از پدر و مادر خوب هم بهتر است و خدا را شکر که ما امروز یک پدر و مادر خوب داریم». خسوس دروازه‌بان استقلال خوزستان 17 بار کلین‌شیت کرد. یعنی چیزی کمتر از نیم گل در هر بازی! در حالی که بسیاری از تیم‌ها بازیکنان خارجی کم‌مصرف اما پرهزینه را به خدمت گرفتند، خسوس یک جواهر تمام‌عیار بود که در طول فصل یک‌هزارم سوشا مکانی هم دیده نشد!

4- علی دایی به قولی که داده بود عمل کرد. او با صبا از استقلال امتیاز گرفت اما فرید کریمی بازیکن این تیم هفته قبل همه معادلات را به هم زد. شاید کلیدی‌ترین بازیکن در تعیین قهرمان و سقوط یک تیم او بود! کریمی هفته پیش با گل دقیقه 85 خود بازی با ملوان را به تساوی کشاند تا هم آنها را به لبه پرتگاه ببرد و هم راه‌آهن را به یک تیم صاحب شانس برای بقا تبدیل کند. ملوان سقوط کرد و راه‌آهن نفس پرسپولیس را به شماره انداخت.

5- سایپا، گسترش فولاد و پدیده. آنها به ترتیب رتبه‌ها هشت تا 10 جدول رده‌بندی لیگ را از آن خود کردند؛ تیم‌هایی با عقبه و حاشیه متقاوت. سایپا هر سال برای قهرمانی بسته می‌شود اما همین حوالی متوقف می‌شود. سایپا واقعاً مطمئن؟!

6- هفته علی عسکری‌ها. این هفته، هفته علی عسکری‌ها بود. در میانه هفته عبدالعلی علی‌عسکری به ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و در پایان هفته حمیدرضا علی‌عسکری با گل دقیقه 89 خود باعث پیروزی 2-0 سیاه‌جامگان مقابل ملوان شد تا در لیگ بمانند. او سر به آسمان سایید. بازیکن پیشین پرسپولیس برادرزاده رئیس تازه منصوب سازمان صدا و سیماست. گفتم که هفته، هفته علی عسکری‌ها بود!

7- رحیم زهیوی بازیکن سوسنگردی استقلال خوزستان دو گل قهرمانی این تیم را زد. او یکی از ستاره‌های این فوتبال است که مثل وحید امیری آنقدر نادیده گرفته شد تا خودش را تحمیل کرد. از سوسنگرد می‌آید. شهری با 50 هزار نفر جمعیت. ساکت و آرام و بی‌هیاهو. یک نفر برای پیدا کردن زهیوی‌ها در سوسنگردهای ایران آستین بالا بزند.

8- برانکو ایوانکویچ نایب قهرمان لیگ شد و پرسپولیس را به لیگ قهرمانان آسیا برد. عملکرد او در طول این فصل بسیار مورد تحسین قرار گرفت اما شاید بتوان به او خرده گرفت که با حراج کردن سیدجلال حسینی در آغاز فصل بزرگترین خطای فنی را مرتکب شد. پرسپولیس تا آخرین ثانیه لیگ تیمی بود که استعداد گل خوردن داشت. برانکو هرگز نتوانست خط دفاش را ترمیم کند و پای طاووس کماکان زشت باقی ماند.

9- سپاهان یازدهم. فولاد دوازدهم!... این رتبه‌ها باورکردنی نیست اما حقیقت دارد. فولادی‌ها دیر از خواب بیدار شدند و سپاهانی‌ها کماکان خوابند. قهرمان‌های پیشین در میانه جدول به امید روزهای آفتابی دراز کشیده‌اند.

10- راه آهن، ملوان و استقلال اهواز سقوط کردند. کسی دلش برای راه آهن تنگ می‌شود؟ بابک زنجانی الان غصه می‌خورد؟ سهام راه‌آهن سقوط می‌کند؟ راه‌آهن سورینت؟ راه آهن یزدان؟... تیم‌های بی‌هوادار به ضرب و زور پول دولتی نمی‌مانند. یاد بختیاری‌زاده و پسران استقلالی‌اش به خیر. آنها خیلی زود رفتند. 58 گل خورده برای تیمی که می‌خواهد در لیگ برتر بازی کند آمار شایسته‌ای نیست.

11- برای قهرمانی، گل زدن کفایت نمی‌کند. پرسپولیس 50 گل در لیگ به ثمر رساند. بهترین خط حمله. با 16 برد صاحب بیشترین بُرد. مهدی طارمی آقای گل شد اما جام قهرمانی را به اهوازی‌ها دادند. آنها نه به امتیاز بیشتر که تنها با لطف تفاضل گل قهرمان شدند. می‌شود در مورد 6 پنالتی که قرمزها با حاتم‌بخشی هدر دادند یا ده‌ها توپی که به تیر زدند یا صدها فرصتی که سوزاندند نوشت اما تفاوت در خط دفاع است. پرسپولیس 50 گل زد و استقلال خوزستان تنها 33 گل، اما خوزستانی‌ها 14 گل خوردند و قرمزها 34 گل! یکی از بدترین خطوط دفاعی لیگ. فقط 5 تیم از پرسپولیس بیشتر گل خوردند. آنها به اندازه سیاه‌جامگان که به زحمت در لیگ ماندند گل خوردند!

12- پرویز مظلومی سرمربی استقلال بعد از تساوی مقابل صبا باتری که منجر به کسب سهیمه آسیایی برای آبی‌ها شد، گفت: «خوشحال شدم حالا که ما قهرمان نشدیم، تیم همنام ما فاتح لیگ شد». این جمله و تکرار آن از سوی برخی هواداران استقلال که سرمست از ناکامی پرسپولیس بودند باعث واکنش‌هایی شد. برخی هواداران استقلال خوزستان پلاکارد نوشتند که «استقلال خوزستان شعبه دیگری ندارد»! و پرسپولیسی‌ها هم گفتند: «مثل این می‌مونه که منچسترسیتی قهرمان بشه، منچستریوناتید خوشحالی کنه!» استقلال هفته‌های متمادی در صدر جدول بود اما در نهایت به جایگاه سوم اکتفا کرد.

13- این تماشاگران را تشویق کنید. قرمزها آمده بودند که جام را ببرند. صدهزار هوادار. انگار یک نفر تی‌شرت قرمز تن ورزشگاه آزادی کرده بود. اما جام قهرمانی پرواز کرد و به اهواز رفت. آنها ایستادند و بازیکنانشان را تشویق کردند. یکصدا. محکم و البته بغض‌آلود. هیچکس حیا کن و رها کن نگفت. این شاید نمونه‌ای قابل تحسین از رفتار هواداری باشد. وفاداری در لحظه‌های تلخ اثبات می‌شود وگرنه وقتی پیروز می‌شوید، همه وفادارند!

14- لبخند دیروز پاداش اشک 16 ساله بود! عبدالله ویسی شخصیت پیچیده‌ای ندارد. ساده حرف می‌زند، آنقدر که بعضی‌ها را به صرافت می‌اندازد که دستش بیندازند با او و رویاهایش شوخی کنند اما او 16 سال برای این جشن صبر کرد. دی‌ماه 78 ویسی به تیم ملی دعوت شد. اما پورحیدری در آخرین لحظه‌ها محمد نوازی را جایگزینش کرد. تصاویر اشک ریختن او از برنامه 90 پخش شد. گله‌مند که حقش را خورده‌اند. شب تلخی بود. انگار داشت به جای همه ما گریه می‌کرد که در زندگی حقمان را خورده بودند. او پاداش صبوری‌اش را گرفت؛ پاداش تسلیم نشدن. با این قهرمانی شاید او را کمی جدی‌تر بگیرند.

15- «تو با ما چه کردی یحیی؟» این جمله را بسیاری از پرسپولیسی‌ها تکرار کردند. آنها انتظار داشتند که ذوب‌آهن یحیی گل‌محمدی مقابل استقلال خوزستان همان کاری را بکند که نفت علیرضا منصوریان کرد. اما یحیی مثل همیشه بود. آرام و محجوب حتی در شکست خوردن! خیلی‌ها دوباره یاد گل به خودی او مقابل پوهانگ افتادند، یاد پنالتی چیپ هدر رفته مقابل چین، یاد آن فینال جام حذفی مقابل سپاهان و بازی ندادن به مهدوی‌کیا و ... و اینکه یحیی باز هم نتوانست برای پرسپولیس کاری کند!

16- بلندترین شب انزلی. پرسپولیسی‌ها با تلخکامی خوابیدند اما انزلی بلندترین و سیاه‌ترین شبش را از سر گذراند. آنها که فصل را امیر قله‌نویی شروع کردند و با حمید استیلی ادامه دادند روز آخر وقتی محمد احمدزاده یکی از اسطوره‌هایشان ناخدا بود به صخره سیاه‌جامگان برخورد کردند و غرق شدند. هزار افسوس. هزار اندوه برای این تیم دوست‌داشتنی و آن همه هوادار پرشور ...

17- عادل فردوسی‌پور سریعتر از هر کارشناسی اعلام کرد گه خطای پنالتی روی علی علیپور بیرون از 18 قدم بوده. او حتی گفت داور می‌خواهد با سوت‌های بعدی‌اش جبران کند. این شاید بحث برانگیزترین خطای داوری در هفته‌ای بود که داورها با ذره‌بین قضاوت می‌شدند. لیگ تمام شد و حالا همه آن خطای ما را نگرفتند. گل آفساید خوردیم. پنالتی‌مان سوخت، داورها سرمان را بریدند و ... دود شد و به هوا رفت. هیچ امتیازی تغییر نمی‌کند و داورها کماکان سرنوشت‌سازند.

18- خوزستان زیر گرد و غبار، خوزستان سیل‌زده، خوزستان کم‌بهره از منابع بیکران نفت و گاز، خوزستان جنگ‌زده ... آنها شاید شایسته‌ترین مردمان برای جشن گرفتن بودند. سزاوارانه و صبور برای قهرمانی جنگیدند و پاداششان را گرفتند. استقلال خوزستان تیم دوم بسیاری از ایرانی‌ها شد. یک لسترسیتی وطنی که کام مردمش را شیرین کرد.

19- فصل پیش با آنکه تراکتورسازان نایب قهرمان شدند اما مثل ابر بهار اشک می‌ریختند و حالا از کسب رتبه چهارم دل‌چرکین نیستند. آنها بخت کسب سهیمه آسیایی سال آینده را دارند و در همین فصل هم نماینده شایسته‌ای برای ایران بودند. امیر قلعه‌نویی نظم مناسبی به تراکتورسازی بخشید و با کسب نتایج خوب دوباره به «امیرپاشا» در تبریز تبدیل شد.

20- فرناندو ده‌خسوس، محمد طیبی، موسی کولیبالی، عقیل کعبی، دانیال ماهینی، فرشاد سالاروند (روح‌الله سیف‌الهی 65)، میثم دورقی (فیلیپه برتولدو 42)، حکیم نصاری، فرشاد جانفزا (پیمان شیرزادی 74)، حسن بیت سعید و رحیم زهیوی ... اینها بازیکنان استقلال خوزستان در بازی نهایی بودند.

چند نفر از آنها را اگر در خیابان ببینید می‌شناسید؟ تیمی این همه بی‌ادعا اما موفق، شایسته تحسین نیست؟ آنها را ایستاده تشویق کنید و تا اطلاع ثانوی، هلل یوس هل یوسه!


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین