کد خبر: ۳۶۸۰۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۱
اطلاعیه مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته اعلام کرد:
مرکز بررسی جرائم سازمان یافته اعلام کرد: پروژه «عنکبوت ۲» با هدف پالایش اخلاقی سرویس‌های پرکاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به ویژه اینستاگرام با موفقیت انجام شد.
آفتاب‌‌نیوز :
مرکز بررسی جرائم سازمان یافته اعلام کرد پس از حدود دو سال کار مستمر و فشرده اطلاعاتی و در پی وصول تعداد فراوانی شکایت و گزارش از جانب خانواده‌های مختلف از شهرهای گوناگون ایران مبنی بر ضرورت پالایش اخلاقی سرویس‌های پرکاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به ویژه اینستاگرام، پروژه "عنکبوت 2" را در این محیط با موفقیت به پایان برده و گام بلندی در جهت بهبود نسبی فضای این نرم‌افزار برای خانواده‌های ایرانی برداشته است.

در اطلاعیه این مرکز اهداف اصلی اجرای پروژه عنکبوت 2 موارد زیر اعلام شده است:

1- حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی

2- دفاع از هویت ملی و اسلامی

3- پالایش و سالم‌سازی محتوای ناسالم برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ایرانی

4- زمینه‌سازی برای استفاده از فرصت های اینترنت

فاز صفر: چرا اینستاگرام؟

براساس اطلاعیه منتشره مهمترین نتیجه به دست آمده از پژوهش‌های اولیه این پروژه را می‌توان "هدف‌گذاری تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی" از سوی حامیان و گردانندگان پنهان اینستاگرام اعلام و نشانه آن را در اشغال 20 درصدی فضای این شبکه با موضوعات مدلینگ و ابتذال حرفه ای یافت.

فاز 1؛ رصد، شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی

براساس گزارش این مرکز محصول فاز اول پروژه عظیم عنکبوت 2 اشراف بر تمامی صفحات ایرانی شاخص در اینستاگرام بوده است.

در این رصد نتایج قابل توجهی از جمله کشف چگونگی جذب کاربران ایرانی با استفاده از انتشار تصاویر مبتذل و در مواردی مستهجن مدل‌های حرفه‌ای و نیز آماتور ایرانی در پی داشته است.

پس از پایان فاز اول بانک اطلاعاتی دقیق بیش از 300 صفحه شاخص در اینستاگرام تشکیل شد که در این بانک مواردی چون مختصات قابل رصد هر صفحه اینستاگرامی از جمله پست‌ها، دنبال‌کنندگان، دنبال‌شوندگان و لایک‌کنندگان و کامنت‌نویسان، آدرس سایر حساب‌های اینترنتی مانند فیس‌بوک، لاین، تلگرام، کیک، ایمیل، شماره تلفن، نشانی، شماره حساب‌های بانکی مندرج در هر صفحه به صورت هوشمند جمع‌آوری شده است. بررسی این بانک اطلاعاتی نشان می‌دهد اغلب اقدامات فعالان این حوزه کاملا هوشمند و دارای ساختار شبکه‌ای بوده است.

فاز 2؛ شناسایی تخصصی و پنهان

اقدام راهبردی دیگر در این پروژه یافتن خطوط اصلی هدایت‌گر اجرای پروژه اغواگرانه شهروندان ایرانی بود که با تلاش فشرده و پیچیده کارشناسان مرتبط این مرکز "اتاق فکر هوشمند تغییر سبک زندگی و پوشش ایرانیان" و اعضای اصلی آن شناسایی و در فرآیند اقدامات بعدی قضایی و اطلاعاتی قرار گرفتند.

این اتاق فکر مرکب از فعالان فضای واقعی و مجازی است که گام به گام اقدامات سازمان یافته خود را طراحی کرده و به پیش می بردند.

در این مرحله اطلاعات مردمی دریافتی کمک قابل توجهی به کارشناسان مرکز بررسی جرائم سازمان یافته کرد.

مجموعا 170 نفر از مدیران و اداره‌کنندگان صفحات فوق‌الذکر(شامل 58 مدل، 51 مدیر مزون و طراح لباس، 59 عکاس و آرایشگر و 2 موسسه فعال در عرصه مد) که موفق به اغوای تعداد قابل توجهی از جوانان شده و خسارات عظیم اخلاقی به بار آورده بودند، شناسایی و شبکه ارتباطی آنها کشف شد.

از این تعداد برای 29 تن از مدیران اصلی و مرتبطین آنها پرونده قضایی تشکیل شد که منجر به بازداشت 8 نفر و احضار بقیه افراد گردید و اماکن مرتبط با جرائم ایشان نیز با حکم قضایی پلمپ شد.

این مرکز همچنین از برخورد با مدیران چند صفحه فعال در زمینه تبلیغات اینترنتی در شبکه‌های ارتباطی خارجی نیز خبر داده است.

مرکز بررسی جرائم سازمان یافته در اطلاعیه خود به حضور و رفت و آمد قابل توجه برخی عناصر در کشورهای همسایه و غربی اشاره کرده و از انجام اقدامات مقتضی و همچنین عملیات برون مرزی چند مرحله برای اشراف و برخورد قاطع با این شبکه خبرداده است که مستندات تصویری آن متعاقبا منتشر خواهد شد.

فاز3؛ ترسیم مختصات پیاده نظام نفوذ فرهنگی

گزارش منتشره مرکز بررسی جرائم سازمان یافته نشان می‌دهد که جریان ابتذال حرفه‌ای در کشور که یکی از بهترین بسترهای فعالیت و تبلیغ محصولات خود را اینستاگرام یافته، سه زیر شاخه اصلی دارد:

اول: سیاست‌ها و رویکردها

1- ترویج ابتذال فراگیر با رواج مدلینگ حرفه‌ای و با هدف عادی‌سازی بی‌بند و باری

2- تولید و تبلیغ پوشش‌های خلاف عرف جامعه ایرانی و لباس‌های نیمه عریان در فضای اجتماعی

3- ایجاد جذابیت برای دختران و پسران جوان جهت حضور موثر در این فرآیند از طریق پیشنهادات فریبنده کسب درآمد، کسب شهرت و ارضای شهوات

4- حمایت همه‌جانبه رسانه‌ای و تبلیغی خارج کشور از مدل‌های حرفه‌ای و ستاره‌سازی از آنها و تشویق افراد غیرحرفه‌ای به ورود به این چرخه برای بالا بردن مصرف تولیدات تبلیغ شده

دوم: بسترهای شکل‌گیری

1- موسسات طراحی مد و پوشش در داخل و خارج کشور

2- آرایشگاه‌های زنانه حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای

3- مزون‌ها و فروشگاه‌های البسه زنانه

4- برگزاری مراسم متناسب با مدلینگ، نظیر شوی لباس و جشنواره زن شایسته ایرانی در کشورهای مختلف

5- استودیوهای زیرزمینی تولید موسیقی و کلیپ‌های مبتذل

6- تبلیغ و پوشش کامل رسانه‌ای مدلینگ از سوی ضدانقلاب در شبکه‌های ماهواره‌ای و پایگاه‌های خبری

7- صفحات پربازدید با استفاده از نام افراد مشهور یا موضوع خاص و جذاب

سوم: فعالان و کاربران

1- عکاسان

2- آرایشگران

3- مدل‌های حرفه‌ای و آماتورها

فاز 4: جمع بندی و هشدار به متخلفان

مرکز بررسی جرائم سازمان یافته در پروژه عنکبوت 2 موفق به شناسایی سرپل‌های خارجی و مدیریت جریان داخلی این پروژه شده و در اقدامات خود به مجموعه تفصیلی از ارتباطات بین‌المللی فعالان داخلی مدلینگ با مؤسسات فعال و سازمان‌های مردم نهاد با پوشش فرهنگی در سطح بین‌المللی دست یافته است.

نگرانی فزآینده خانواده‌های ایرانی که منجر به وصول هزاران نامه و ایمیل به این مرکز شده، باعث شد تا این مرکز رسیدگی به این مسئله را در اولویت‌های خود قرار دهد.

در بخش دیگر از این اطلاعیه آمده است برخی افراد به کارگیری شده به عنوان مدل در این پروژه دارای سوء سابقه قضایی و از آسیب‌دیدگان اجتماعی هستند.

این مرکز در پایان اطلاعیه خود، چند نکته را متذکر شده است:

1- برخوردها با افراد و جریان‌های ضدفرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به خصوص تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد.

هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوا و شبکه‌های تبلیغاتی مرتبط با ایشان وجود ندارد. این افراد منتظر برخوردهای قضایی متناسب از جانب دستگاه قضا باشند.

2- مرکز بررسی جرائم سازمان یافته بر خود لازم می‌داند با کاربران و عواملی که با فعالیت‌های خاص خود، نام ایران و ایرانی را در کشورهای حاشیه خلیج فارس خدشه‌دار می‌کنند؛ نیز به صورت جدی برخورد نماید. این مرکز بر بخش‌های گوناگون این موضوع، اشراف کامل اطلاعاتی دارد و به زودی ابعاد مختلف آن را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

3- لازم است با برنامه‌ریزی‌های ضروری دستگاه‌های ذیربط، بستر مناسب برای فعالیت و رشد ابزارها و نرم‌افزارهای ارتباطی بومی فراهم شود و فرصت برای بهره‌برداری مطلوب از این امکانات بدون آسیب به بنیان‌های اخلاقی و خانوادگی فراهم گردد.

4- لازم است شورای عالی فضای مجازی به عنوان قرارگاه راهبردی و عملیاتی فضای مجازی در کشور، نقش فعال و موثری ایفا کرده و فضای فعالیت سالم و امن را برای جوانان و خانواده‌ها فراهم آورد تا آسیب‌های این حوزه به حداقل برسد و امکان بهره‌برداری از فرصت‌های فضای مجازی در دسترس قرار گیرد.

5- خانواده‌ها نیز به عنوان رکن رکین جامعه لازم است حضور موثر در کنترل این فضاهای جدید داشته باشند. مسئولیت پیشگیری و کنترل فقط بر عهده حاکمیت نبوده و لازم است ورود خانواده در این حوزه جدی باشد.

6- مرکز بررسی جرائم سازمان یافته همچنان آماده دریافت گزارش‌ها و اطلاعات مردمی، پیرامون موضوعات اشاره شده در این اطلاعیه است.

این گزارش‌ها نقش بسیار موثری در اجرای پروژه عنکبوت 2 داشته است. هموطنان عزیر می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق سامانه تعاملی گرداب به آدرس (my.gerdab.ir) به این مرکز ارسال نمایند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
شهرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
0
0
باعرض سلام
ضمن تشكر از زحمات شبانه روزى عزيزان،به نظر ميرسد دستيابى وپيگيرى اعضا شبكه هاى اجتماعى براى عزيزان مسئول بسيار سهل است وفقط سوال بنده اين است كه چرا برخوردى باافرادى كه مدام در بين قوميتهاى مختلف ومذاهب مختلف كشورتفرقه ايجاد مى كنند وباعث آسيب جدى به پايه هاى استوار كشور مى شوند انجام نمى شود واز طرفى آيا فقط نحوه پوشش جامعه مهم است ونوع تفكر وفرهنگ جامعه در درجات بعدى قراردارد؟چرا با افرادى كه باعث رواج بى ادبى وگستاخى والفاظ ركيك وبى فرهنگى مى شوند برخوردى نمى شود؟در بسيارى موارد شاهد بدترين الفاظ بر عليه حتى مسئولين زحمتكش از طرف طرفداران حزب مخالف هستيم ويا طرفداران تيمهاى فوتبال بدترين الفاظ را نسبت به هم به كار ميبرند ،عزيزان فرهنگ يك كشور كه نابود شود وای برای ما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین