کد خبر: ۳۷۱۲۱۱
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار آقای میشاییل هویپل، شهردار وین و هیأت همراه، به سوابق روابط مسالمت‌آمیز ایران و اتریش در تاریخ دیپلماسی دو کشور اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ عراق علیه ایران، سلاحی برای دفاع و بازدارندگی از اتریش گرفته بودیم که خیلی مؤثر بود.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «گام اول و آخر مسایل مربوط به مذاکرات 1+5 و ایران در ماجرای برجام، در وین برداشته شد»، گفت: علاوه بر مهمان‌نوازی از چند گروه سیاسی در مهمترین مسأله‌ای که جهان به آن توجه داشت، رویکرد میزبان نیز در سیر مذاکرات بی‌تأثیر نبود و ما از دولت اتریش به خاطر استقبال از تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

به گزارش آفتاب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر شیوه‌های مرسوم دنیا برای رونق چرخ‌های اقتصاد، گفت: براساس مطالعات اقتصاد کشورها، متوجه شده بودم که اقتصاد اتریش ترکیبی از نهادهای دولتی و بخش خصوصی است، که می‌تواند برای دیگر کشورها مورد توجه قرار گیرد.

ایشان تصویب و اجرای برجام را آغازی برای تحول جدید روابط دنیا با ایران دانست و گفت: وجود نیروهای مستعد و تحصیلکرده در ایران و سهولت دسترسی به خاطر سواحل طولانی و وجود بنادر متعدد، دو ظرفیت مهم ایران و کشورهای دنیاست که زمینه تحول روابط و گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری، با  لغوتحریم‌ها برداشته شد.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بر شمردن ویژگی‌های جغرافیای ایران در منطقه خاورمیانه، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای رفت‌وآمدهای هوایی مسافران، انتقال ابزار و تکنولوژی اطلاع‌رسانی، مانند فیبرنوری و خطوط لوله انرژی را برای اقتصاد جهانی مهم دانست و گفت: به زودی کریدور شمالی ـ جنوبی ایران راه‌اندازی می‌شود که در آن صورت ارتباط کشورهای شمالی ایران با آب‌های آزاد دنیا در جنوب خلیج‌فارس و به تبع آن با سراسر دنیا تسهیل می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گسترش مترو در کلان شهرهای ایران را از دیگر برنامه‌های کشور دانست و با اشاره به تجربیات ارزشمند چند کشور اروپایی در این زمینه گفت: مدیران شهرهای بزرگ دنیا می‌توانند با استفاده‌های متقابل از تجربیات همدیگر در این راه گام‌های اساسی بردارند که با توجه به افزایش خودروها در دنیا، نیاز اجتناب‌ناپذیر آینده خواهد بود.

ایشان در پاسخ به گلایه‌ی شهردار وین از روحیه‌ی استکباری بعضی از کشورها برای چپاول ملت‌ها به خصوص در شمال آفریقا و خاورمیانه، گفت: روحیه‌ی کشورهایی که خود را بالاتر از ظرفیت‌های موجود می‌بینند، چنین است و متأسفانه فکر می‌کنند با گسترش دامنه‌ی تحریم‌ها می‌توانند دیگران را در راستای برآورده شدن خواسته‌های سیاسی خود، تحت فشار قرار دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به گفتار و رفتار متناقض اروپایی‌ها در خصوص پناه‌جویان، گفت: از یک سو اعلام می‌کنند که هزاران نفر را که در دریا غرق شده بودند از آب گرفتیم و از طرف دیگر در خصوص پناه‌جویان جنگ که از سر استیصال و از راه‌های خطرناک به اروپا پناه می‌برند، سختگیری می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از چگونگی رشد و افزایش کیفی و کمی تروریست‌ها در جهان که این روزها اعلام می‌کنند تعداد آنان در لیبی سه برابر ارتش رسمی آن کشور است، گفت: آنانی که در طول تاریخ منابع ملت‌ها را چپاول کردند و سودهای کلان اقتصادی بردند، باید برای اقناع جوانان خشمگین از همکاری استعمار و استبداد، اقدامات ریشه‌ای انجام دهند، در غیر اینصورت خطر حضور این تروریست‌های بدون سرزمین، دامن کشورهای دیگر را نیز خواهد گرفت.

ایشان با خطرناک دانستن هسته‌گذاری‌های تروریسم در اکثر مناطق دنیا، اظهار داشت: کسی که خود را آلوده به باندهای تروریسم می‌کند و تمام راه‌ها برای زندگی سالم اجتماعی به رویش بسته می‌شود و حتی خانواده و دوستان هم او را نمی‌پذیرند، خیلی سریع فریب ظاهرسازی‌های تروریست‌ها را می‌خورد و در این راه باید عقلای جهان کارهای ریشه‌ای کنند.
 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به تجربیات ارزشمند ایران در مبارزه با گروه‌های تروریسم و امنیت مثال زدنی ایران در کانون نا امنی‌های منطقه، خاطر نشان کرد: دشمنی با ایران اولین هدف عقیدتی تروریست‌هایی بود که با ریشه‌ی تاریخی در عربستان، شیعه را مهدورالدم می‌داند، اما در تمام تلاش‌های خود برای نفوذ به ایران، شکست خوردند و تازه‌ترین مصداق امنیت ایران، برگزاری انتخاباتی پرشور و هیجانی برای مجلس خبرگان رهبری و  مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور است.

آقای میشاییل هویپل نیز در آغاز این دیدار با تأکید بر روحیه مهمان‌نوازی ایران، هدف از سفر خویش را تقویت روابط دو شهر تهران و وین دانست و گفت: به قول چینی‌ها، طولانی‌ترین راه‌ها با گام‌های اول شروع می‌شود.

شهردار وین با ارائه گزارشی از برنامه‌های سفر خویش به ایران، گفت: پس از شنیدن زیبایی‌های اصفهان، امروز به آنجا می‌رویم تا عصر با شهردار آنجا در خصوص گسترش همکاری‌ها مذاکره کنیم.

وی زمینه‌سازی برای همکاری بانکی دو کشور را از ضرورت‌های تقویت روابط دو جانبه و فعالیت تجار و بازرگانان دانست و گفت: اگر بانک‌های دو کشور با هم تعامل کنند، علاوه بر رونق اقتصاد و تجارت، اعتماد سرمایه‌گذاران نیز افزایش می‌یابد.

شهردار وین گسترش، تعمیم، پایدار کردن و شکل دادن به همکاری‌های پراکنده دوکشور را از اهداف کلان سفر خویش خواند و گفت: حوزه‌های مختلف و گسترده‌ای برای همکاری‌ها وجود دارد که در این سفر برای سازمان دادن به همکاری‌ها با مسؤولان مربوطه در جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم.

  آقای میشاییل هویپل در خصوص میزبانی اتریش از مسؤولان مذاکره کننده تیم‌های هسته‌ای 1+5 و ایران، این اقدام دولت متبوع خود را انسانی و در راستای تقویت صلح و آرامش جهانی دانست وگفت:  اتریش داوطلبانه از فعالیت‌های هسته‌ای کنار کشیده، اما برای انرژی آب و پسماند، زمینه‌های علمی و عملی فراوانی برای همکاری‌ با ایران وجود دارد که امیدواریم در دوره‌ی جدید، شروع شود و گسترش یابد.

شهردار وین با بیان این جمله که «تحریم و خشونت هیچ‌وقت مؤثر نبودهو نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند این تفکر را از مردم اتریش بگیرد»، گفت: نمایندگان دو حزب اتریش معتقدند که با سیاست تحریم، دنیا روی آرامش نخواهد دید و آنچه در انفجارات تروریستی پاریس دیدیم، نمونه‌ای کوچک از خطر احتمالی افزایش حضور تروریسم در همه جای دنیاست که باید با کار اجتماعی، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، جلوی رشد اندیشه‌های تروریسم را گرفت که البته گسترش تحریم علیه دیگر کشورها، متضاد چنین سیاستی است.

 آقای میشاییل هویپل با ستایش امنیت ایران، گفت: در اروپا همه به این نتیجه رسیدند که ایران تنها فاکتور امیدبخش در منطقه است و مطمئناً خیلی از گروه‌هایی که از کشورهای متعدد به ایران می‌آیند علاوه بر اهداف اقتصادی، می‌خواهند بررسی کنند که عامل امنیت ایران در منطقه پرآشوب چیست!؟
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
2
6
مردان بزرگ همیشه بزرگند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x