کد خبر: ۳۷۱۷۸
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۸۴ - ۱۳:۵۴
آفتاب‌‌نیوز :  به گزارش خبرنگار سیاسی آفتاب در اطلاعیه سازمان قضائی نیروهای مسلح آمده است : 
  1- سازمان قضايي نيروهاي مسلح پس از وقوع حادثه غم‌انگيز سقوط هواپيماي C130 و ارجاع پرونده به اين سازمان با تشكيل تيم ويژه تحقيق به سرپرستي بازپرس شعبه اول دادسراي نظامي تهران كار تحقيق و بررسي بر روي پرونده را با سرعت و دقت آغاز كرد و اين تيم تاكنون اقدامات جامع و دقيقي به شرح ذيل را به مرحله اجرا درآورده است:
-معاينه دقيق محل وقوع سانحه با حضور كارشناسان فني.
-تحقيق از شاهدان عيني و خسارت‌ديدگان از سانحه.
-بررسي ابعاد مختلف اين سانحه در جلسه‌اي با حضور فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و فرمانده پايگاه هوايي مهرآباد.
-بازديد از قطعات متلاشي ‌شده هواپيماي سي 130 طي چند نوبت.
-بازديد از برج مراقبت نظامي پايگاه هوايي مهرآباد.
-مشاهده و بررسي اسكوپ رادار برج مراقبت از هنگام برخاستن هواپيما تا هنگام سقوط آن.
-بررسي ابعاد مختلف سانحه طي دو جلسه با حضور اعضاي كميته 29 نفره بررسي سقوط هواپيماي سي 130.
-احضار و تحقيق از كليه افرادي كه به نحوي از موضوع سانحه و دلايل وقوع آن اظهار اطلاع نموده‌اند به عنوان مطلع.
-بررسي‌هاي لازم در خصوص وضعيت تعمير و نگهداري هواپيماي سانحه ‌ديده.
-تحقيق از تعدادي از مسوولان پايگاه هوايي مهرآباد و احضار فرماندهان تيپ ترابري منطقه هوايي و انجام تحقيقات مفصل طي چند جلسه.
-احضار كنترولرهاي برج مراقبت و تقرب و ساير مسوولان مراقبت پرواز فرودگاه مهرآباد و انجام تحقيقات مفصل طي چند جلسه.
-انجام تحقيقات از اولياي دم و خسارت‌ديدگان.
-انجام اقدامات قانوني لازم به منظور اخذ و تهيه گواهي فوت شهداي حادثه، حصر وراثت و تهيه ساير مدارك مورد نياز شركت‌هاي بيمه براي تسريع در پرداخت ديه و خسارات بازماندگان و انجام هماهنگي‌هاي لازم در اين خصوص با شركت‌هاي بيمه و مبادي ذي‌ربط.
-بررسي دقيق نوار مكالمات خلبان با برج مراقبت و مكالمات برج مراقبت و تقرب مهرآباد و همچنين كليه مكالمات تلفني خطوط داخلي برج و تقرب از ابتداي پرواز تا چند ساعت بعد از وقوع سانحه.
-بررسي كارشناسي آثار و لوازم باقيمانده از شهداي حادثه از قبيل دوربين، تلفن همراه و غيره.
-تحقيقات مفصل و جامع از خلبانان، ناوبران و كمك خلباناني كه در روزهاي قبل از سانحه با هواپيماي سي 130 سانحه ديده پرواز نموده‌اند.
-بازديد از اداره مراقبت پرواز، ابروج (تقرب) برج مراقبت و بخش‌هاي فني ضبط مكالمات و. . . فرودگاه مهرآباد.
-استعلامات قضايي لازم مبني بر روشن يا خاموش بودن تلفن‌ها، تعداد مكالمات انجام‌شده در طول پرواز و پيام‌هاي كوتاه ارسالي، 39 شماره تلفن همراه مربوط به شهداي حادثه از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات.
-اخذ و بررسي كليه مقررات، دستورا‌لعمل‌ها و اسناد مربوط به مديريت ترافيك و مراقبت پرواز و مقررات مربوط به وظايف برج مراقبت و تقرب در شرايط عادي و اضطراري و آيين‌نامه‌هاي اجرايي مصوب ايكائو و سازمان هواپيمايي كشوري طي جلسات متعدد با حضور كارشناسان مختلف.
-بحث و بررسي كارشناسي پيرامون مقررات و ضوابط مربوط به مراقبت پرواز و نحوه عملكرد مسوولان برج مراقبت و تقرب فرودگاه مهرآباد، طي جلسات مشتركي با حضور مسوولان و نمايندگان سازمان هواپيمايي كشوري و شركت فرودگاه‌هاي كشور و تيم 29 نفره ارتش (در محل سازمان قضايي).
-برپايي جلسات متعدد با مديرعامل و هيات مديره جامعه متخصصان مراقبت پرواز و همچنين بعضي از مسوولان شركت‌هاي هواپيمايي غيردولتي و اخذ نظريات كارشناسي آنان با بازبيني و بررسي متعدد تصوير صفحه رادار پرواز مزبور و مكالمات خلبان.
-تحقيق از خلبانان دو هواپيماي فوكري كه قبل از سانحه در فرودگاه مهرآباد فرود آمده‌اند، به منظور بررسي شرايط جوي، وضعيت ديد، روشن يا خاموش بودن چراغ‌هاي باند و وضعيت ILS فرودگاه مهرآباد و عملكرد مراقبت پرواز.
-اجراي پرواز آزمايشي هواپيماي سي 130 و شبيه‌سازي پرواز مذكور در مورخ 13/10/1384 به منظور بررسي عوامل و فرضيه‌هاي احتمالي انحراف و سقوط هواپيما و بررسي تأثير احتمالي امواج تلفن‌هاي همراه و رايانه‌هاي شخصي بر روي سيستم ناوبري هواپيما با هماهنگي مسوولان محترم ارتش جمهوري اسلامي ايران و ستاد كل نيروهاي مسلح.
-بررسي كليه مكالمات راديويي برج مراقبت و ابروج (تقرب) و فيلم اسكوپ ابروج پرواز آزمايش مذكور و تطبيق آن با مكالمات و فيلم اسكوپ پرواز سانحه‌ديده.
2- تحقيقات و بررسي‌هاي تيم تحقيق سازمان قضايي نيروهاي مسلح در نهايت منجر به احضار 3 تن از مسوولان تيپ ترابري پايگاه هوايي مهرآباد و 3 تن از مسوولان برج مراقبت و تقرب فرودگاه مهرآباد به عنوان متهم به دادسراي نظامي گرديد كه پس از تحقيقات مقدماتي، در حال حاضر اين شش نفر با توديع وثيقه آزاد هستند.
3- با وصول گزارش ارتش جمهوري اسلامي در خصوص اين سانحه، بررسي و تطبيق دقيق مفاد اين گزارش با تحقيقات تيم تحقيق سازمان قضايي نيروهاي مسلح آغاز و موارد ابهامات و نقايص قضايي موجود در اين گزارش به ستاد كل نيروهاي مسلح و ارتش جمهوري اسلامي ايران، جهت رفع ابهام و تكميل تحقيقات منعكس شده كه منتظر پاسخ مراجع ذي‌ربط هستيم.
4- بناي سازمان قضايي نيروهاي مسلح بر بررسي جدي، دقيق و موشكافانه ابعاد مختلف و دستيابي به علل واقعي وقوع اين حادثه بوده و هست و اين امر تنها با تكميل تحقيقات فني و همه جانبه كارشناسان فني و قضايي و رفع ابهامات موجود ميسر است. لذا درخواست مي‌شود كه اشخاص حقيقي و حقوقي از گمانه‌زني و فرضيه‌بافي‌هاي مختلف در خصوص اين حادثه خودداري نمايند.
5-در پايان از كليه نهادهايي كه در اين زمينه تحقيقاتي به عمل آورده‌اند درخواست مي‌شود كه نتايج تحقيقات خود را به همراه اسناد و مدارك موجود به اين سازمان ارسال نمايند تا مورد بهره‌برداري قرار گيرد. اين سازمان به تمامي ابعاد اين حادثه رسيدگي خواهد نمود و نتايج تحقيقات سازمان قضايي پس از تكميل، طي گزارش جامعي به اطلاع ملت شريف ايران خواهد رسيد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین