کد خبر: ۳۷۴۹۹۱
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸
اداره کل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شیوه نامه رتبه بندی خبرگزاری ها را بمنظور بررسی عملکرد خبرگزاری ها در تابستان 95 منتشر کرد.
آفتاب‌‌نیوز : با انتشار این شیوه نامه هیات رتبه بندی کار خود را در روزهای پایانی شهریور ماه آغاز می کند تا خبرگزاری ها در مهر ماه بر اساس زمان بندی، فرم های خوداظهاری را ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، براساس این شیوه نامه، وجود تعداد قابل توجه خبرگزاری‌ها در کشور و تفاوت عملکرد و ماموریت آنها از جمله در میزان تولید خبر، گستره فعالیت، زبان، سرعت در تولید و انتشار اخبار، تعداد دفاتر و نمایندگی‌های خبری در داخل و خارج از کشور، میزان بهره‌مندی از فناوری های جدید رسانه‌ای، رعایت اصول حرفه‌ای و دهها شاخص دیگر، ایجاب می‌کند که ارزیابی دقیقی از فعالیت های حرفه ای آنان صورت پذیرد.

این شیوه نامه با هدف ارتقاء جایگاه حرفه‌ای خبرگزاری‌ها و برقراری عدالت رسانه‌ای، تنظیم شده است.

پیش‌نویس اولیه این دستورالعمل توسط تعدادی از روزنامه‌نگاران مطلع و مدیران خبرگزاری‌ها و با کمک کارشناسان معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی تهیه و در اختیار مدیران خبرگزاری‌ها و جمعی از اهالی رسانه قرار گرفت تا پیشنهادها و نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را ارائه دهند.

براساس این گزارش «هیأت ارزیابی و رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری اینترنتی» این پیشنهادها را برای ارزیابی این رسانه‌ها در شش ماهه نخست سال 94 به کار گرفت که نتایج آن اعلام شد.

در مرحله بعدی اشکالات و شاخص ها و مدل محاسباتی جمعا در شش جلسه با حضور مدیران مسئول خبرگزاری‌ها بررسی شد و نتیجه آن به شرح زیر برای ارزیابی عملکرد خبرگزاری ها در تابستان 95 به تصویب رسید و از این پس برای دوره های شش ماهه مبنای عمل خواهد بود.

متن کامل این شیوه نامه به همراه شاخص‌های رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و امتیاز هر شاخص اکنون در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین