کد خبر: ۳۷۵۹۷۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۴
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا انتشار فیش های حقوقی جرم است؟ گفت: انتشار فیش های حقوقی جرم نیست، اما اگر به حیثیت افراد و خانواده‌شان لطمه وارد کند صحیح نیست.
آفتاب‌‌نیوز :
 حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌‌اژه‌ای در خصوص حادثه شهران گفت: قطعا پرونده‌ای در این رابطه تشکیل خواهد شد و قاضی در این اظهارات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده‌های جهرمی، تعرض به سفارت عربستان، فیش‌های حقوقی، نازنین زاغری و ...خصوص به تنهایی نمی تواند نظر دهد و باید نظر کارشناسان مطرح شود. فردی که فوت شده حقوقی دارد و به وی دیه تعلق می‌گیرد. 

به گزارش آفتاب، وی در رابطه با پرونده روزنامه قانون گفت: گاهی برخی از جرائم جنبه عمومی دارد و این به این معنا نیست که اگر شکایت مطرح شد شخص حتما مجرم است ،البته بیش از یک شکایت مطرح شده و از آخرین نتیجه آن اطلاعی ندارم.

محسنی اژه‌ای همچنین در رابطه با توقیف سایت جهان نیوز گفت: این توقیف مربوط به قوه قضاییه نبوده‌و هیات نظارت بر مطبوعات آن را توقیف کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که آیا شرکای بابک زنجانی می‌توانند وثیقه بگذارند، گفت: هر کسی که در ایران وثیقه داشته باشد و وثیقه آن مشکلی نداشته باشد می تواند وثیقه بگذارد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه ایا انتشار فیش های حقوقی جرم است گفت: انتشار فیش‌های حقوقی جرم نیست، اما اگر به حیثیت افراد و خانواده‌شان لطمه وارد کند صحیح نیست...

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه با بیان اینکه مردم توقع دارند اسم افراد را به صورت اختصاری نگوییم و عریان آن را بگوییم گفت: قانون رسیدگی علنی و اعلام را باید اصلاح کرد و من هم موافق اعلام اختصاری نام افراد همچون «م. س» و «م. ه» نیستم.

وی با اشاره به پرونده بابک زنجانی گفت: در رابطه با وضعیت بابک زنجانی نیز قانون جدید آیین دادرسی کیفری اجازه داده که با تشخیص دادستان کل دادگاه علنی برگزار شود و در صورت اجازه رییس قوه قضاییه اسامی اعلام شود. پرونده هایی که در حال رسیدگی است به اصطلاح عامه، پرونده های آفتابه دزدی نیست و متهمانی داریم که با ثروت کلان در انتظار رسیدگی هستند. علاوه بر این افرادی که صاحب رسانه، ثروت و مقام هستند و ثروتشان بیش از هزار میلیارد است هم در صورت تخلف برای قوه قضاییه یکی هستند. عزم قوه قضاییه برخورد با دانه درشت ها و یقه سفیدها و قاچاقچیان و آنهایی که فساد و فحشا را ترویج می دهند، است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی در مورد بازداشت نازنین زاغری و اتهام وی گفت: از بیان جزییات آن طبق قانون معذورم ولی این پرونده امنیتی است و به تهران ارسال می شود و رسیدگی آن در تهران است. پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد.

وی یادآور شد: یکی از مسائل مهم برای قوه قضاییه برخورد با کسانی هست که نفوذ کرده و یا می کنند که در این رابطه بحث پیشگیری و برخورد مهم و مطرح است.

محسنی‌اژه ای در خصوص پرونده تعرض به سفارت عربستان گفت: شنیده شده از برخی از مسئولان صحبت هایی مطرح است که می‌توانستند این داستان را کنترل کنند و برخی اعتنایی نداشتند، اگر گزارشی رسمی ارسال شود بررسی می کنیم. 

محسنی اژه‌ای در رابطه با صدور حکم جزای نقدی هشت میلیونی پرونده مدیر عامل سابق بانک صادرات گفت: در پرونده فساد سه هزار میلیاردی بیش از 250 کیفر خواست صادر شد. در رابطه با این شخص حکمی صادر شد. جهرمی همچون تعداد دیگری از متهمان محکوم شد و هیچ اعتراضی نداشت. به همین دلیل حکمش قطعی شد، البته اتهام این شخص فساد مالی نبود و احتمالا سهل انگاری در نظارت بوده است.

وی افزود: از جزییات حکم صادره و نوع اتهام وی اطلاعی ندارم.

به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای با اشاره به حقوق های غیرمتعارف و میلیونی گفت: برخی از این ها خلاف عدل است؛ چرا که عدل به معنای این است که در ازای کاری که می کنیم و خدمتی که ارائه می کنیم حق الزحمه داشته باشیم البته تفاوت هایی بین فرد متخصص و غیر متخصص باید باشد اما نمی توانیم بدون رعایت عدل و عدالت اجتماعی عمل کنیم.

وی افزود: گزارش مقدماتی سازمان بازرسی در رابطه با فیش های حقوقی آماده شده و در این هفته یا هفته آینده ارایه می شود.

وی به دستور سازمان بازرسی برای رسیدگی به این وضعیت گفت: به سازمان بازرسی اعلام شد که بررسی کند چه کسانی و چه مقداری دریافتی داشتند که در این راستا گزارش مقدماتی سازمان بازرسی آماده شده است.

وی به یکی از نمونه های حقوق متعارف یکی از مدیران صندوق های ملی اشاره و تصریح کرد: کسی بوده که 57 میلیون در ماه گرفته است، علاوه بر آن برای هر کدام 300 میلیون وام با نرخ 4 درصد ارائه شده است نباید  این موضوعات در آینده ادامه یابد.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که قوه قضاییه در سال 94 بر روی آن متمرکز بود و در سال 95 هم ادامه دارد ، احیای حقوق عامه در موضوعات مختلف از جمله در سلامت جان انسان‌هاست.

وی به یکی از پرونده های قضایی اشاره کرد و افزود: در پرونده ورمی کمپوست سیزده هزار شاکی وجود دارد که حقوق آنها باید رعایت شود. 

وی به وضعیت کشف مواد مخدر در سال 94 اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه سال گذشته 124 هزار کیلو مواد مخدر از انواع مختلف شناسایی و کشف شد که بیش از 5 هزار کیلوی آن هرویین و بیش از 400 کیلو شیشه بوده است، اما نکته اصلی در این است که اگر این میزان توزیع می شد چه خطراتی گریبان گیر جامعه می شد.

محسنی اژه ای با بیان اهمیت پیشگیری از وقوع جرم گفت: در معاونت پیشگیری از وقوع جرم برنامه هایی در خصوص آسیب های اجتماعی لحاظ شده است و باید توجه کرد هر مقدار هزینه در این بخش سرمایه گذاری است و امیدواریم با کمک رسانه ها، دولت و مجلس اهمیت پیشگیری دوچندان شود.

محسنی اژه‌ای در خصوص اینکه گفته شده قوه قضاییه در برخورد با پرونده ها سیاسی عمل می‌کند،  گفت: برنامه ما رسیدگی بر اساس جناح ها نیست اما وقتی پرونده ای شروع می شود برخی استفاده سیاسی می کنند و اگر فردی از یک جناح تحت تعقیب قرار بگیرد، بهره برداری های سیاسی می شود که این از دست قوه قضاییه خارج است. برخی می گویند افرادی حریم امن دارند که این مساله صحت ندارد و باید توجه داشت که برخی پرونده ها شکل پیچیده ای دارند.

ادامه دارد ...

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱
0
1
صندوق بازنشستگی کشوری. تو کارخانه جات تحت پوشش واویلاهاست. مدیران کار نابلد و حقوق های میلیونی و پاداش های کلان. هیچ ضوابطی تو انتخاب مدیران و حقوقاشون جزء روابط حکم فرما نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
0
در مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری صندوق ورشکسته بازنشستگی کشوری صد ها ملیون تومان پاداش برای برای اعضای هیات مدیره منظور می شود و افزون بر حقوق و مزایای کلان برای شرکت در هر جلسه مبلغ یک میلیون تومان تصویب شد. در برابر اعتراض یکی از افرادی که در مجمع حضور داشت و گفت این پول باید صرف پرداخت مستمری بازنشستگان شود و نه پاداش هیات مدیره، یکی از افراد هیات مدیره گفت نگران پرداخت مستمری بازنشستگان نباشید چون نمایندگان مجلس هم عضو این صندوق هستند و دولت را مکلف می کنند که کسری ها را پرداخت کند. شرم آور است که فردی با این افکار رانتخوارانه مدیر ارشد یک صندوق بازنشستگی بزرگ می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین