کد خبر: ۳۷۶۴۳۱
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران گفت: گزینه‌ای بهتر از روحانی برای ریاست جمهوری وجود ندارد و صحبت‌هایی مثل رد صلاحیت ایشان آرزوهایی است که مخالفان به زبان می‌آورند.
آفتاب‌‌نیوز : مرتضی بانک با اشاره به فرایند درباره مهم‌ترین رقیب روحانی در انتخابات ۹۶ گفت انتخابات ریاست جمهوری معمولا دو قطبی است. با این حال اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند کسی را به عنوان کاندیدا معرفی کنند که مورد اجماع اصولگرایان باشد و وجهه مردمی داشته باشد. از طرفی کسی که چند بار در انتخابات شرکت کرده و رای نیاورده است، اگر روی نامزدی خود اصرار کند، وارد تقابل با مردم شده است.

به گزارش ایلنا ، بانک یادآور شد: احمدی‌نژاد هم رقیب جدی برای روحانی نیست او دوست دارد در رسانه‌ها تیتر شود و این رفتار‌ها را برای همین انجام می‌دهد. این کار توسط هر کسی که معرفی شود او به خواسته خود رسیده است، اما به هیچ وجه اصولگرایان روی احمدی‌نژاد اجماع نخواهند کرد و چون تعدد کاندید‌اها به ضرر آن‌هاست، در ‌‌‌نهایت فرد دیگری نامزد خواهد شد.

او افزود: به نظر می‌رسد شعارهای احمدی‌نژاد هم اعتباری ندارد مثلا شعار مبارزه با فساد در حالی از سوی او و دوستانش مطرح می‌شد که بیشترین فساد در آن دولت اتفاق افتاد. به نظر من جمع اصلی اصولگرایان باید کسی را معرفی کنند که متمایز باشند و به نظر می‌رسد این برگ برای اصولگرایان در حال حاضر وجود ندارد.

عضو ارشد حزب اعتدال و توسعه درباره احتمال استعفای آقای نعمت‌زاده و حضور در ستاد انتخاباتی روحانی گفت: چنین موضوعی به هیچ عنوان مطرح نشده است، اما درباره شایعات دیگری که شنیده می‌شود باید رئیس‌جمهور تصمیم‌گیری کند. ترمیم کابینه بر عهده رئیس‌جمهور است و هیچ کس دیگری جز ایشان نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند.

مرتضی بانک در پاسخ به این سوال که اولویت‌های دولت در سال آینده که مجلس همسو‌تر با دولت خواهد بود چه مسائلی است، متذکر شد: هر موفقیتی که دولت به دست می‌آورد، از جناح مقابل هجمه قوی‌تری علیه دولت به وجود می‌آید. در داستان برجام دیدید که طرف مقابل چه فضایی ایجاد کرد تا برجام را یک عدم موفقیت نشان دهد و موفق نشد.

او افزود: ستاد قدرتمندی برای تخریب دولت تشکیل شده است که با استفاده از امکانات گسترده‌ای که دارد افکار عمومی را تحت الشعاع قرار می‌دهد و تا زمان انتخابات این موضوع را گسترده‌تر می‌کنند. این‌ها مشکل ریز را به یک بحران عمومی تبدیل می‌کنند و برای تخریب دولت و مایوس کردن مردم از آن استفاده می‌کنند. این همه فشار تبلیغات رسمی گسترده که به وجود آورده‌اند، برای ضربه زدن به دولت است که باید به این مسئله توجه شود.

او در پیش‌بینی نتیجه انتخابات ۹۶ گفت: جریان اجتماعی که در سال ۹۲ ایجاد شده هنوز فعال است و معقتد است می‌تواند در کنار این دولت به اهداف خود نزدیک شود. با این حال همیشه مقاومت و مخالفت وجود دارد.

مرتضی بانک حوزه سینما و موسیقی را از حوزه‌هایی دانست که طرف مقابل با رفتارهای دولت مقابله کرده است و خاطرنشان کرد: جامعه متوجه این بی‌اخلاقی‌ها هست و نشاط خود را برای انتخابات سال آینده حفظ خواهد کرد.

او حسن روحانی را رئیس‌جمهور پیروز در انتخابات سال ۹۶ پیش‌بینی کرد و افزود: گزینه‌ای بهتر از ایشان وجود ندارد و صحبت‌هایی مثل رد صلاحیت ایشان بیشتر آرزوهایی است که مخالفان به زبان می‌آورند.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوی گفت: همه کسانی که می‌خواهند کشور با عقل و تدبیر اداره شود به این جریان می‌پیوندند که بخش عمده اصلاح‌طلبان در این دسته قرار می‌گیرند. بخشی از اصولگرایان نیز که نگران آینده کشور هستند و به دنبال تندروی نیستند، نیز از آقای روحانی حمایت می‌کنند. ایشان اهل بده‌بستان نیست اما جمع عمده‌ای از جریان اصلاح‌طلب و قسمتی از جریان اصولگرا معتقد است می‌تواند به روحانی اعتماد کند.

او تاکید کرد: اصولگرایان راه خود را خواهند رفت، اما بخشی از آن‌ها احتمالا از آقای روحانی حمایت خواهند کرد.

مرتضی بانک به شایعاتی که درباره معرفی نامزدی به جز آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ از سوی اصلاح طلبان وجود دارد اشاره کرد و گفت: دلایل زیادی وجود دارد که چنین ایده‌ای در ذهن و فکر اصلاح‌طلبان وجود ندارد.

این فعال سیاسی اعتدالگرا به قوانینی که مجلس نهم برای فشار به دولت در ماه‌های آخر تصویب کرده بود، اشاره کرد و گفت: قوانینی مثل تغییر در استعلام‌ها یا عدم تصویب بعضی موارد مربوط به قانون برنامه سال ۹۵ یا موضوعات دیگر. طبیعتا دولت موظف به اجرای قانون است. مثلا درباره توقف پرداخت بخشی از یارانه‌بگیران دولت اعلام کرد که امکان شناسایی این افراد وجود ندارد. دولت باید هم قانون را اجرا کند و هم اگر اصلاحاتی نیاز دارد به مجلس ببرد تا اصلاحات لازم انجام دهد.

مرتضی بانک درباره وعده ۲۵۰ هزارتومان یارانه که از سوی بعضی از حامیان احمدی‌نژاد برای انتخابات سال ۹۶ مطرح می‌شود، تصریح کرد: از او از این شعار‌ها زیاد شنیده‌ایم. از سویی برای مردم مسجل شده که این روش پرداخت درست نیست و در گذشته که این رقم پرداخت شده بود، قیمت همه اقلام ضروری زندگی مردم افزایش سرسام آوری داشت. به نظر می‌رسد این خیلی شعار گیرایی برای مردم نخواهد بود و مردم ضررهای این تصمیم را در زندگی شخصی خود احساس کرده‌اند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه تاکید کرد: با وجود واکنش‌هایی که در حوزه فرهنگ انجام شده است، شاهد گشایش‌های زیادی در این عرصه هستیم و دولت هم در این زمینه تلاش خود را بیشتر خواهد کرد تا با دستگاه‌هایی که مجوز‌ها را لغو می‌کنند تعامل بیشتری داشته باشد و از برخورد جریان‌هایی که مانع برگزاری برنامه‌های فرهنگی می‌شوند، جلوگیری کنیم. چراکه هیچکس نمی‌خواهد آسیبی به فرهنگ غنی ایران وارد شود. ضمن اینکه نهادهای فرهنگی زیادی در کشور وجود دارند و همه باید تلاش کنند فرهنگ جامعه را ارتقاء دهند و صداوسیما به عنوان فراگیر‌ترین رسانه وظیفه خطیری در این مسئله دارد.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا رئیس جمهور  به نظر شما نقش تدارکاتچی دارد یا توانسته در برخی موارد اثرگذار باشد، تاکید کرد: بعضی‌ها دوست دارند روسای جمهور به سمتی بروند که تدارکاتچی بشوند، اما این دولت اثرگذار است. همین تصویب برجام یکی از کارهای مهم دولت بود که در تاریخ ثبت خواهد شد.

مرتضی بانک به تورم چهل درصدی کشور اشاره و تصریح کرد: این تورم امسال به زیر ده درصد می‌رسد و این در تاریخ کشور بی‌سابقه است. چنانچه تعداد زنانی که در این دولت مسئولیت گرفتند نیز بی‌سابقه است و مسئولیت‌هایی مثل فرمانداری در یک شهرستان سیستان و بلوچستان نیز از تلاش دولت برای تغییر خبر می‌دهد. البته ضعف وجود دارد اما سمت و سو به سمت هدفی عالی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین