کد خبر: ۳۸۰۹۵۶
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۲
جا به جایی دفتر جشنواره‌ها، اجرای یک نمایش در آلمان، تقدیم اجرای یک نمایش به کیارستمی و... از جمله خبرهای سینما و تئاتر 21 تیر ماه است.
آفتاب‌‌نیوز :
«معاونت امور بین‌الملل» و «مدیریت امور جشنواره‌های» بنیاد سینمایی فارابی از تیر ۹۵ در ساختمان مرکزی این بنیاد واقع در خیابان سی تیر مستقر شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد سینمایی فارابی؛ معاونت بین‌الملل بنیاد فارابی که از سال ۱۳۸۲ در ساختمان باغ فردوس واقع در خیابان طوس مستقر شده بود، پس از ۱۳ سال به ساختمان مرکزی بنیاد سینمایی فارابی بازگشت.

دست اندرکاران سینما می‌توانند جهت پیگیری امور و ملاقات حضوری، به نشانی: خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، شماره ۵۹ (ساختمان مرکزی بنیاد) مراجعه کنند.
 

نمایش " مرز " به کارگردانی جعفر مهیاری و بریتا شرام در ماه جولای ( تیرماه ) در سالن نیونرپلتز شهر وورزبورگ آلمان به روی صحنه می رود.

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر زندگی، نمایش " مرز " اثر مشترک گروه تئاتر زندگی و کمپانی نیونرپلتز که دور اول اجرای خود را در اردیبهشت و خردادماه سال جاری در فرهنگسرای اندیشه پشت سر گذاشت؛ حال دور دوم اجراهای خود را از تاریخ ۱۴ تا ۲۴ ماه جولای ( ۲۴ تیر تا ۳ مردادماه ) در سالن اختصاصی کمپانی نیونرپلتز در شهر وورزبورگ آلمان از سر خواهد گرفت.

"مرز" نمایشی بی‌کلام و متکی بر حرکت است که روایت‌گر درگیری دو گروه است که بر سر مرز زمین‌های خود در ستیز هستند؛ اما طی اتفاقاتی سرانجام میان‌شان صلح و دوستی برقرار می‌شود. در این نمایش به نوعی ماهیت و ضرورت وجود مرزها از اساس به چالش کشیده می‌شود و با ترکیب نور، موسیقی، لباس، دکور و بازی بدنی بازیگران و با رویکردهای پرفورمنس آرت به صحنه خواهد رفت.

جعفر مهیاری به عنوان نویسنده و سعید ابک، برند استولبرگ، آناهیتا صفی خانی، کریستینا فورستر بازیگران نمایش " مرز " را تشکیل می دهند. همچنین معصومه آرواز و مینا آریایی دستیاران کارگردان هستند.

اجرای نخست نمایش راپورتهای دکتر مصدق به عباس کیارستمی تقدیم شد

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این نمایش ، تئاتر راپورتهای شبانه دکتر مصدق که به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی از یکشنبه شب هفته جاری در مجموعه تالار وحدت به روی صحنه رفته است ، با گرامیداشت یاد و خاطره عباس کیارستمی کارگردان سینمای ایران، کار خود را آغاز کرد.

بر اساس این گزارش ، نمایش راپورتهای شبانه دکتر مصدق با محوریت زندگی  رهبر نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران برهه‌هایی از زندگی این شخصیت ملی گرا و نامدار معاصر کشورمان را به تصویر می‌کشد. این نمایش هر شب ساعت 18 و به مدت یکماه در تالار وحدت اجرا می‌شود.

در نمایش راپورتهای شبانه دکتر مصدق ، فرهاد آئیش  در نقش (دکتر مصدق)، رویا میرعلمی (خدیجه دختر مصدق)، ایرج راد (روزولت)، علیرضا زمانی‌نسب (رشیدیان)، علیرضا آرا (سرلشگر زاهدی)، علی نیکزاد (رئیس مجلس)، رضا بهبودی (نماینده موافق)، خسرو امیری (فدوی)، امین زارع (نماینده مجلس ممتنع)،علی محمد رادمنش (نماینده مخالف) ، نرگس محمدی (خانم رئیس) وخسرو احمدی (گنده لات) به همراه جمع دیگری ار هنرمندان حضور دارند.

نمایش آیینی ایراندخت در نیاوران

نمایش آیینی ایراندخت (ویژه بانوان) کاری از گروه هنری پری سان گیلان به نویسندگی ،طراحی و کارگردانی پریسا قاسمی ۲۴ و ۲۵ تیرماه ساعت ۱۵ درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، نمایش ایراندخت (ویژه بانوان) اثر گروه پری سان اولین گروه بانوان استان گیلان است که  در اجرای حرکات آیینی فولکلور اقوام ایرانی، آیینی سنتی، نمایشی، کلاسیک و مدرن در تهران اجرای نمایش خواهند داشت.

پریسا قاسمی طراح و کارگردان این نمایش با بیان اینکه دراین نمایش 10 اجرا خواهیم داشت گفت:برای طراحی تمامی بخش‌های این اجرا نمادها و نشان‌ها و فرهنگ بومی هر منطقه در نظر گرفته شده است. به طور مثال در نمایش مربوط به منطقه گیلان تمام منش ،رفتار ،نماد و نشان‌هایی که زنان گیلان درشالیزار انجام می‌دهند توجه شده و به نمایش گذاشته شده است.

قاسمی با بیان اینکه داستان این نمایش برگرفته از یک قطعه‌ آهنگ نمایشی و اپرا بنام کارمینا بورانا می‌باشد که توسط کارل اورف در بین سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ ساخته شده‌ بیان داشت:داستان نمایش درخصوص دختری غربی است که در یک جشنواره شرکت کرده  و در این جشنواره اجرای حرکات آیینی فرهنگ های مختلف از جمله یک گروه ایرانی را می‌بیند و به فرهنگ و هنر ایران علاقمند می‌شود و به ایران سفر می‌کند.

کارگردان نمایش ایراندخت در ادامه بیان داشت:حرکات آیینی این نمایش ازدوره قاجار آغاز شده که در آن تاریخچه‌ای ازمجلس زنان آن دوره را نشان می‌دهد و سپس به دوران معاصر می‌رسد و  در بخش دیگر این اجرا با آهنگ ساری گلین که مربوط به حرکات نمایشی آئینی آذربایجان است ادامه خواهد داشت و سپس به بخش‌های عرفانی خواهیم رسید که برگرفته از سماع می‌باشد.

پریسا قاسمی ، سولماز بای بردی ، ساناز حق پرور، پریناز عظیمی ، ندا موسوی ، شیرین حق جو ، گل آذین شیخی  پریسا عظیمی، بانی انصاری,نگین عزیزی، سارا احمدی، فاطمه سبزه کار ، گوهر حسنی، آتنا رفعت نیکا بهرام و دیبا دلخوش هنروران این نمایش خواهند بود.

همچنین عوامل دیگر این نمایش عبارتند ازمجری:فهیمه احمدی، مدیر صحنه:گل آویز شیخی ، طراح پوستر و بروشور:هدی رسولی و طراح لباس: گل آذین شیخی.

اعلام آمار مخاطبان دو نمایش‌  «صور اسرافیل » و «بیرون پشت در»

نمایش‌های «صور اسرافیل» به کارگردانی عامر مسافر آستانه با 2 هزار و 582 مخاطب و «بیرون پشت در » به کارگردانی ایمان اسکندری  با 3 هزار و 238 مخاطب به اجرای عمومی خود در تماشاخانه ایرانشهر پایان دادند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، نمایش‌های  «صور اسرافیل» و «بیرون پشت در»  که از 6 تیر ماه،  در ساعت‌های  19:30 و 21:30  اجرای عمومی خود را در سالن استاد سمندریان  تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده بود، با 32 و 31  اجرا به کار خود در این مجموعه پایان داد.

 نمایش «صور اسرافیل»در اجراهای خود درمجموع پذیرای 2 هزار و 582 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 894 مخاطب با بلیت 30 هزارتومانی، 132 مخاطب با بلیت 24 هزارتومانی، 211 مخاطب با بلیت21 هزارتومانی ، 115 مخاطب با بلیت 20هزارتومانی،351 با بلیت 18 هزارتومانی و 470 مخاطب نیز با بلیت 15 هزار تومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 509 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.

طبق این آمار، فروش نمایش «صور اسرافیل» طی 32 اجرا مبلغ 53 میلیون و 343هزار تومان بوده است.

نمایش «بیرون پشت در» به کارگردانی ایمان اسکندری نیز در اجراهای خود درمجموع پذیرای 3 هزار و 238مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 1924 مخاطب با بلیت 30 هزارتومانی، 14 مخاطب با بلیت 25 هزارتومانی، 13 مخاطب با بلیت 24 هزارتومانی ، 199 مخاطب بلیت 21 هزارتومانی، 584 مخاطب با بلیت 20 هزارتومانی، 7 مخاطب با بلیت 18 هزارتومانی،138 مخاطب با بلیت 15 هزارتومانی،3 مخاطب نیز با بلیت 14 هزارتومانی، به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 356 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.

طبق این آمار، فروش نمایش «بیرون پشت در » طی 31 اجرا مبلغ 72 میلیون و 499 هزار تومان بوده است.

معرفی هیات انتخاب متون بخش مسابقه صحنه‌ای سوگواره خمسه

نادر برهانی مرند، ایوب آقاخانی و خیرالله تقیانی پور به عنوان هیات انتخاب متون بخش مسابقه صحنه‌ای سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه معرفی شدند.

نادر برهانی مرند، ایوب آقاخانی و خیرالله تقیانی پور متون ارسالی جهت شرکت در بخش مسابقه صحنه‌ای سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه را انتخاب می‌کنند.

سوگواره خمسه در بخش‌های مسابقه صحنه‌ای، نمایشنامه‌نویسی و تئاتر خیابانی، مدافعان حرم، آیینی، بچه های مسجد و... برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه محرم و صفر سال جاری به دبیری علی اصغر خسروی و به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین