کد خبر: ۳۸۲۴۰۴
تعداد نظرات: ۳۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰
پرونده مرتضوی به‌زودی به دادگاه برمی‌گردد
سورینت قشم شرکت متعلق به بابک زنجانی خریدار شرکت‌های شستا است که پس از عقد یک تفاهم‌نامه با سعید مرتضوی مدیر عامل وقت این سازمان و دریافت کننده‌ی چک‌‌هایی به مبلغ 82 میلیارد تومان است و در حال حاضر هم ادعای مالکیت 138 شرکتی را دارد که طی یه تفاهم‌نامه از سعید مرتضوی خریده است.
آفتاب‌‌نیوز :
ماجرای پرونده تخلفات سعید مرتضوی در تامین اجتماعی، با اظهار نظر اخیر عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان کل کشور درباره هتل‌های هما و پاسخ مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی، دوباره تازه شده است. البته، دادستان گفته پرونده مرتضوی به‌زودی به دادگاه برمی‌گردد؛ اما داستان مرتضوی و زنجانی، به هم گره خورده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز، رابطه دو سویه سعید مرتضوی و بابک زنجانی یکی از بزرگ‌ترین جرائم مالی کشور طی سال‌های گذشته را رقم زد، اگرچه پیچیدگی و گوناگونی این جرم سبب شد تا کمتر از دیگر پرونده‌های فساد مالی در اذهان عمومی نقش ببندد اما "مفقود شدن چک 17 هزار میلیاردی تامین اجتماعی"، "فروش زمین 10 هزار متری پارکینگ هتل همای تهران به یک دهم ارزش واقعی"، "فروش 138 شرکت تامین اجتماعی به بابک زنجانی"، "اعطای میلیون‌ها تومان کارت هدیه به برخی نمایندگان مجلس" و ... از جمله اقداماتی است که در زمان تصدی‌گری سعید مرتضوی بر تامین اجتماعی رخ داده که جرم مالی چند وجهی را با اعداد و ارقام بزرگ رقم زده که البته بابک زنجانی در این رخدادها نقشی پررنگ و حضوری فعال داشته است.

با توجه به گزارش تحقیق و تفحص مجلس هشتم از تامین اجتماعی، بر اساس معامله‌ای که مرتضوی با شرکت سورینت قشم انجام داده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، هتل‌های هما، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی تبریز، شرکت ملی نفتکش، چوب و کاغذ ایران، شرکت‌های مختلف بیمه­‌ای، (ملت، میهن، دانا، پارسیان)، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌های مختلف از جمله پاسارگاد، تات، پارسیان، دی و ... صنایع مس شهید باهنر و... به سورینت قشم تعلق می‌گیرد.

2000 میلیارد تومان چک صادر شده

تخلفات متعدد در فروش تعدادی از شرکت شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) سبب شد تا سابقه سعید مرتضوی در مقام مدیرعامل تامین اجتماعی تیره شود. مرتضوی در اجرای این معامله 82 میلیارد ین ژاپن چک به خریدار داده با احتساب این‌که هر یکصد ین ژاپن در حال حاضر 3هزار تومان قیمت دارد ارزش روز این چک‌ها بیش از 2 هزار میلیارد تومان است.

این مبلغ طی 5 فقره چک و برای ضمانت معامله فروش شرکت‌های شستا صادر و در اختیار خریدار قرار گرفته و این چک‌ها از سوی خریدار در بازار خرج شده‌‌اند، در واقع سازمان تامین اجتماعی به نوعی مسئول اصلی نقدکنندگی این چک‌هاست در حالی که این چک‌ها نه برای نقد شدن که فقط و فقط به عنوان ضمانت یک معامله در اختیار خریدار قرار گرفته بود.

سورینت قشم

سورینت قشم شرکت متعلق به بابک زنجانی خریدار شرکت‌های شستا است که پس از عقد یک تفاهم‌نامه با سعید مرتضوی مدیرعامل وقت این سازمان و دریافت‌کننده‌ چک‌‌هایی به مبلغ 82 میلیارد تومان است و در حال حاضر هم ادعای مالکیت 138 شرکتی را دارد که طی یه تفاهم‌نامه از سعید مرتضوی خریده است.

بابک زنجانی مدیر عامل سورینت قشم طی نامه‌ای به سعید مرتضوی از بروز مشکلاتی که در انجام عملیات نقل و انتقال شرکت‌هایی که خریده ابراز نگرانی کرده و به مرتضوی تذکر داده که چک‌های 82 میلیارد ینی را که برای ضمانت این معامله از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده در بازار خرج خواهد کرد. او پس از ارسال این نامه چک‌های تامین اجتماعی را در بازار خرج کرده اما با دستگیری و تشکیل جلسات دادگاه تخلفات شرکت سورینت قشم میان تخلفات این شرکت و تخلفاتی که در تامین اجتماعی رخ داده بود فصل مشترکی گشوده شد.

جلسه نخست دادگاه

سعید مرتضوی پیش از آنکه برای نخستین جلسه‌ به دادگاه وارد شود به خبرنگاران گفته بود که "واگذاری 137 شرکت تامین اجتماعی به بابک زنجانی دروغ است."

اما دیری نپایید که یکی از چک‌های صادر شده از سوی تامین اجتماعی در وزارت نفت سردرآورد و در متن چک عبارت ضمانت "بابت واگذاری" قید شده بود،‌ این عبارت در تمامی 82 میلیارد ین چکی که از سوی تامین اجتماعی صادر شده وجود داشت و بر انجام معامله 138 شرکت شستا برای واگذاری به شرکت سورینت قشم صحه گذاشت.

معامله‌‌ ناپایدار

سعید مرتضوی در مقام مدیر عامل وقت سازمان تامین اجتماعی 138 شرکت از شرکـت‌های شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) را طی یک تفاهم‌نامه به شرکت سورینت قشم می‌فروشد. اگرچه انجام این‌گونه معاملات نیازمند طی مراحل قانونی است اما مرتضوی بدون طی کردن مراحل و تشریفات قانونی این معامله را انجام می‌دهد.

او در برابر این پرسش که چرا و چگونه این معامله را انجام داده در دادگاه گفته که با پشتوانه مصوبه هیات مدیره وقت تامین اجتماعی این معامله را انجام داده اما تا کنون سندی دال بر نظر مثبت هیات مدیره نسبت به این معامله به دادگاه ارائه نکرده است.

مجتبی نظری وکیل سازمان تامین اجتماعی سال گذشته در زمان تنفس دومین جلسه دادگاه سعید مرتضوی در جمع خبرنگاران گفته: در خصوص واگذاری شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانی اهمال کاری شده و این جرم بزرگی است که این پول‌ها به آدم‌های متعدد داده شود. وقتی فردی با اطلاعات حقوقی و بعنوان دادستان سابق وارد عرصه‌ای می‌شود و 444 هزار میلیارد ین ژاپن بدون هر نوع مزایده و کارشناسی یک شبه وارد تفاهم می‌شود از دید ما عین تبانی است. این موضوع باید برای وی منفعتی داشته باشد وگرنه نمی‌آید مهمترین شرکت های سود ده سازمان تامین اجتماعی را به دیگری بدهد.

قانون‌گریزی

محسن ایزدخواه کارشناس بیمه و تامین اجتماعی درباره ماجرای واگذاری شرکت‌های شستا به سوریت قشم، به خبرآنلاین می‌گوید: فرآیندی که برای واگذاری شرکت‌های شستا به سورینت قشم طی شده قانونی نبوده و به همین دلیل بزرگترین ایرادی که می‌‌توان نسبت به عملکرد آقای مرتضوی در دوره‌ مدیریت بر تامین اجتماعی وارد کرد مربوط به همین بخش است.

ایزدخواه که سابق بر این معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی بوده توضیح می‌دهد: اگر بنا باشد که تعدادی از شرکت‌های شستا واگذار شود این تصمیم ابتدا باید در هیات مدیره مطرح شود و پس از بحث و بررسی توسط اعضای هیات مدیره نتیجه این بحث برای بررسی بایستی به هیات امنا منتقل شود و بعد از این‌ک هیات امنا نیز در این باره نظر داد، ماجرای واگذاری مطرح و روال قانونی در ادامه نیز طی خواهد شد. اما ما می‌بینیم که در روند واگذاری 138 شرکت از شرکت‌های شستا به سورینت قشم هیچ یکی از این مراحل طی نشده و عدم طی مراحل قانونی بزرگترین بحران در دوران مسولیت آقای مرتضوی را رقم زده است.

ایزدخواه ضمن اشاره به تاکید مرتضوی بر فروش برخی شرکت‌های شستا می‌گوید: آقای مرتضوی رسمااعلام کرده بودند که قصد دارد درجهت نقد کردن منابع سازمان تامین اجتماعی تعدادی از شرکت‌ها را واگذار کند که البته این کار به روشی غیر از روال حاکم بر واگذاری‌ها انجام شد که تبعات زیادی هم برای تامین اجتماعی در پی داشت.

نکته‌ دیگری که این کارشناس بیمه و تامین اجتماعی به آن اشاره می‌کند "عدم صلاحیت" مرتضوی برای دریافت پست مدیر عاملی سازمان تامین اجتماعی است چرا که مطابق قانون ساختار نظام رفاه و تامین اجتماعی مرتضوی واجد شرایط دریافت این پست نبوده، در قانون نظام جامع قید شده که افرادی که می‌خواهند مدیر عامل یا عضو هیات مدیره‌ی تامین اجتماعی باشند مدرک تحصیلی‌ مرتبط در رشته‌هایی نظیر پزشکی، اقتصادی، بیمه و ... داشته باشد که این گونه نبوده‌است پس از منظر این قانون انتصاب آقای مرتضوی و بخشی از هیات مدیره به لحاظ نوع مدارک تحصیلی‌شان با قانون ساختار تطبیق نداشته است.

از سوی دیگر سازمان بین‌المللی کار و اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی تاکید کرده‌اند که باید "پرچم سازمان‌های بیمه ای سفید باشد" و مدیریت این سازمان‌ها باید از هر نوع نگاه ایدولوژیک و سیاسی دور بماند اما به گفته‌ی ایزدخواه یکی از ایرادات مطرح شده در انتصاب آقای مرتضوی مربوط به همین بخش مربوط بود. به هر حال ایشان در نوع مسئولیتی که درقوه قضائیه داشتند به عنوان یک جریان و یک چهره سیاسی شناخته می‌شدند که این چهره سیاسی عملکرد فرد را به لحاظ روانشناختی و جامعه شناختی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تردید در مالکیت تامین اجتماعی

بابک زنجانی در یکی از جلسات دادگاهش مدعی شده که مالکیت تمامی 138 شرکت شستا متعلق به سورینت قشم است و از حق مالکیت خود بر شرکت‌های شستا دفاع کرده است.

مصطفی ترک همدانی که وکیل گروهی از کارکنان تامین اجتماعی در پرونده تخلفات سعید مرتضوی است در این‌باره می‌گوید: "زنجانی مدعی مالکیت شرکت‌هاست و بر این حق خود پافشاری کرده است."

ترک‌همدانی بر این‌که معامله بین مرتضوی و سورینت قشم هنوز از سوی مراجع قانونی فسخ و بی‌اعتبار نشده تاکید می‌کند، به این ترتیب مالکیت شستا بر این 138 شرکت محل اختلاف است؛ بنابراین ممکن است بخشی از اموالشان را از دست بدهند.

حیف و میل بودجه غیر شمول

پرداخت مبالغی به نمایندگان مجلس، معاون اول رئیس‌جمهور وقت از سوی سعید مرتضوی هم برای او و هم برای دریافت‌کنندگان سبب بروز مشکلاتی شده، این مبالغ که از بودجه غیر شمول یا خارج از شمول تامین اجتماعی انجام می‌شده اگر چه به بهانه پرداخت به خانواده‌های نیازمند بوده اما پای گروه زیادی از نمایندگان مجلس را به ماجرای تخلفات مالی مرتضوی باز کرده‌ است.

مرتضوی هرگز حاضر نشد که فهرست کامل دریافت‌کنندگان این مبالغ را به دادگاه ارائه دهد و اما از گوشه و کنار فهرست‌هایی هر چند ناقص در این زمینه منتشر شده است.

منبع: خبرآنلاین
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۳
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
35
به به احيانا شرکت ديگري نبود که جناب مرتضوي
به ايشان ببخشند؟؟؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
هر کس بیشتر خیانت و دروغ و حق الناس را بخورد مقام بالاتری میگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
29
1
اینها دیگر کهنه شده است !!! فقط بامدرک و دقیق و با قانون صحبت بفرمائید !!! اگر چیزی میبود الان دنیا ر خبر کرده بودید !!ولی آنها ثانیه به ثانیه مدرک همه پسند و کارگر و کارمند پسند رو میکنند !! چیزیکه شماها اصلا این طبقه کارگر و کارمند حد اقل بگیر را در محاسبات و مخیله های خودتان هم نمیاورید !!!!
پاسخ ها
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
اگر مرتضوی ... تابحال اعدام شده بود...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
28
بنده خدا یک دفعه 250هزار تومان جریمه شده اگر امکان دارد در این مورد مقداری تخفیف دهید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
ای بابا حالا یکی ام پیدا شد برای رضا خدا کار کرد برچسب دزد زدن..!!
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
19
چه جالب داشتن همه چیز را بین خود تقسیم میکردند بدون پولی فقط با چک بی محل این به خدا کوچیکه این همه دزدیه بیان ببینند ان 800 میلیارد چه شده حالا برای جلوگیری یک میلیارد تومان حقئوق ها چنان پیراهن عثمانی درست کردند که ان 800 میلیارد دلار در این یک میلیارد گم شده و به روی خودشون هم نمی اورند تا احمدی نژاد محاکمه نشود و ابعاد دزدی ها مشخص نشود در دوران ایشان مردم همه را به یک چشم خواهند دید و این عفونت چرکی خواهد شد
جوان بدبخت ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
25
از خدا نمیترسید حد اقل از زنی که برای سر کردن شم بچه هاش تن فروشی میکنه خجالت بکشید ،از کولبری که به خاطر 30 هزارتومن سهوا یا عمدا ،کشته میشه خجالت بکشید .البته جون مردم که براتون مهم نیست....
آنیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
24
آقای مرتضوی اموال این مملکت رو با ارث و میراث پدریش عوضی گرفته!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
17
مرتضی یک به مرتضی 2 اموال رو بهش بده چک بی محل بگیر بعدا با هم خشک خشک حساب میکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
21
اگر صدهامورددیگرهم ازدزدی های اینهاراافشاکنید واهمه ای ندارند
قلم فرانسه
|
Turkey
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
15
وای بر حال ما که امثال سعید مرتضوی مسئولیت داشته
ناشناس
|
Denmark
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
11
بابا تو دادگاه با یه جریمه ۱۰۰۰۰ تومانی سرو تهشو هم بیارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
11
هردم از دولت پاک دست و خدمتگزار بری میرسد......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
14
کی احمدی نژاد خادم محاکمه میشود؟؟؟؟؟ ب نظر من باید اول از همه احمدی نژاد رو محاکمه کنند بعد سراغ این افراد برند چون منشا اینها هماه محمود خان پوپولیست هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
9
کاسبان تحریم و دلواپسان برجام با تمام قدرتی که از سالها فساد اقتصادی در دولت احمدی نژاد بدست آورده اند ، پشت سر مرتضوی و زنجانی ایستاده اند تا از چنگال عدالت نجاتشان دهند اما کور خوانده اند .
آمیز
|
United Kingdom
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
13
ایا اگر کسی دیگر به جای مرتضوی یا احمدی نژاد با آنهمه فساد (رو شده ) می بود ، همینطور آزادانه می گشت، به مسافرت خارج می رفت ، از در مخصوص قضات وارد عدالت خانه (!) می شد . یا به گناه نکرده محصور می شد و یا چون خاتمی بزرگوار ممنوع التصویر ،ممنوع الخروج،ممنوع البیان، میشد .
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
11
سلام

منحل شدن سازمان مدیریت وبرنامه کشور که از اول انقلاب بی سابقه بود به تبع حیف و میل بودجه وزد وبند را محقق ساخت چنانچه وزارتخانه بودبابک نفتی شکل نمیگرفت ومرتضوی در مقابل فروش خارج از ضابطه هم نمیتوانست عمل کندوچپاول وغارت به این گستردگی شکل نمیگرفت
فقط لعنت کند بانیان را که با این عمل ضربه به اعتقادات پاک جوانان ومردم زدنند
پاسخ ها
التماس تفکر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
برای من که بد نشد اگاه شدم در کیش این دزدان نباشم و فقط انسانیت ارزش است نه چند پانتومیم و چند دکلمه با زبان غریبه
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
12
طرف داشت موعظه میکرد و میگفت اگر خانمی از کنار باغی رد شود و میوه ای بدون اجازه بخورد فرزندش دزد خواهد شد حال موندم اینا که این دکل به این بزرگی را دزدین مادرشون چی خورده بود
سامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
4
فرصتی نیست،بنده به: حق اندیشان و حق گویان پایگاه خبری آفتاب،به: نمایندگان محترم استان تهران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی،به:رئیس محترم مجلس تشخیص مصلحت نظام و به:رئیس جمهور محترم عرض میکنم : فرصت را نسوزانید و بیاد آورید که مردم منتظرند و انتظار بی جایی ندارند و به شدت از پیروان این جمله عصبانی هستند . -جمله : " به مصلحت نظام نیست که برخی موارد رسیدگی و یا رسانه ایی شود و ... " - لذا شرط من و شاید هم شرط مردم جهت شرکت در انتخابات 1396 رسیدگی حداقلی و فوری و اعلام نتایج بصورت شفاف در موارد زیر میباشد :1.مبحث اختلاص ها،2.رشوه ها در دوره های قبلی مجلس،3.بورسیه ها،4.هزینه های تحمیلی به کشور بابت ندانم کاری و کارهای کارشناسی نشده (از 2 میلیارد دلار بلوکه شده در آمریکا تا مثلا احداث سدهایی که جز فاجعه ثمری دیگر نداشته اند)-5.استخدام های خارج از ظرفیت و خارج از ظوابط در دولتهای نهم و دهم ،6.ایجاد شفافیت و نظارت قانونمند بر کلیه ردیف های بودجه،7.تعیین تکلیف سازمانهایی که بازار کار را قبضه نموده و در کل مقید به پرداخت مالیات و شفافیت عملیاتی نمیباشند و نیز اقدامات هر چند اندک در جهت روشن نمودن محدوده و اختیارات برخی از سازمانها که از قضا به هیچکس هم پاسخگو نیستند .مشکل اشتغال قابل تحمل هست،درصورتیکه بساط بی قانونی و بی نظمی و تبعیض و توهین برچیده شود.(لطفا نظرم را منعکس کنید)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
9
اولين گروهي كه بايد محاكمه شوند همين نمايندكان مجلس ميباشند ضمن اينكه شريك آقاي مرتضوي هم هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
4
آقایون دلواپس اگر ... ،اگر داشتن...، باید از شرم این دزدیها میمردن...چی میگم؟ دلواپس و ... ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
2
هردم ازاین باغ بری میرسد تبریک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
5
لعنت خدا بر دروغگویان. چطور جرات میکنید باز هم تقاضای رای از مردم بکنید
پرهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
5
هرجا سخن از اختلاس است نام محمود و یارانش می درخشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
2
تنها راه حل بدون چون وچرا فقط اعدامه بدون ترحم خیانت به بیت المال گذشت نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
3
تنها راه حل بدون چون وچرا فقط اعدامه بدون ترحم خیانت به بیت المال گذشت نداره
زنبور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
5
به یقین اگر مرتضوی فامیلی نداشت عمرا عرضه نداشت یک کیلومتر بیشتر از یزد دور نمیشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
3
وقتی که مدیریت نباشد و ارگان های اطلاعاتی کم باشد
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
3
0
سلام
دروغ می گویید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
0
0
چرا این ها را اعدام نمی کنند و یا حکم اسلام را ااجرا نمی کنند نماینده مجلس هم باشد باید مجازات شود ولی اصلی صحبتی از کارت های هدیه دریافتی نمایندگان مجلس نیست در صورتی که همه مردم دزدی آنها را دیدند .
دزد اگر برادر انسان هم باشد باید شدیدا مجازات شود و مردم هم حمایت می کنند حتی اگر برادرشان باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
0
0
من که دارم از این کشور میرم شما بمانید و مام وطن و دزدان ماهی ۴۵۰۰۰صدقه بگیرین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین