کد خبر: ۳۹۲۰۲۲
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
این خبر بروز رسانی شد
مراسم بدرقه پیکر داود رشیدی با تمجید علی نصیریان،انتقاد جمشید مشایخی از یاد نکردن هنرمندان در زمان زنده بودن و تشکر ویژه‌ی احترام برومند از مردم برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز : صبح یکشنبه 7 شهریور ماه تالار وحدت میزبان حضور مردم، هنرمندان، مسوولان هنری و حسین فریدون دستیار ویژه‌ی رییس جمهور شد تا داود رشیدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به آرامگاه ابدی‌اش، قطعه هنرمندان بدرقه شود.

به گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، مراسم با تلاوت قرآن مجید و ورود خانواده این هنرمند (احترام برومند، مرضیه برومند، لیلی رشیدی،بهرام شاه‌محمدلو و..) و آمبولانس حامل پیکر داود رشیدی حوالی ساعت 9:20 دقیقه آغاز رسمی شد و تا ساعت 10:15 ادامه پیدا کرد.

امین تارخ: عزای رشید سینمای ایران، سوگ عظیمی است

اجرای این برنامه را عباس سجادی برعهده داشت و در ادامه تعدادی از هنرمندان حاضر سخنانی را در وصف داود رشیدی مطرح کردند که پیش از همه امین تارخ به عنوان رئیس انجمن بازیگران خانه سینما با قرائت دل‌نوشته‌اش گفت: به راستی زندگی ترکیبی از جشن و عزا است، جشن دریافت بزرگترین جوایز سینمایی و از آن طرف عزای رفتن عباس کیارستمی. جشن عروسکی بچه‌هایمان و از آن طرف "عزای رشید سینمای ایران "که سوگ عظیمی است.

او با اشاره به درخواست بازماندگان داود رشیدی برای برگزاری بدون تغییر جشنواره تئاتر عروسکی ادامه داد: این مهری بزرگ است از رشیدی مهربان که جشن و عزا درهم آمیخته است، در حالی که به جرأت در هیچ مقطعی از تاریخ سینمای ایران این حجم از اتفاقات خوش و ناخوش کنار هم نبوده و در حالیکه خوشی را مزه مزه نکرده بودیم باید تلخی را بچشیم.

تارخ گفت: داود رشیدی رفت ولی دنیایی از خلاقیت و سپاس هنرمندانه را باقی گذاشت. داود عزیز همان‌طور که گفته بود «آمدم، دیدم و رفتم» بود، نه آن گونه که سزارگونه بگوید «آمدم، دیدم و پیروز شدم.» پیداست که به پیروزی‌های بیشتری می‌اندیشید، لیکن غمی در دل داشت.

رئیس انجمن بازیگران سینما همچنین با تأکید بر اینکه داود رشیدی همیشه زنده است از مدیریت مسئولانه این هنرمند در انجمن بازیگران یاد کرد و از همسر او که کودکی بسیاری از بزرگان با قصه‌گویی‌های او گره خورده است، سخن گفت و برایش آرزوی سعادتمندی و سلامتی کرد.

علی نصیریان: می‌خواستم با تو روی این صحنه باشم

علی نصیریان هنرمند دیگری بود که در جایگاه حضور یافت و در حالی که متأثر بود، گفت: داود! من هرگز نمی‌خواستم به این تالار برای بدرقه تو به سفر آخرت بیایم. من می‌خواستم با تو روی این صحنه باشم.

او افزود: داود رشیدی یکی از ستون‌های استوار تئاتر جدید ایران است و منظورم از تئاتر جدید جنبش و نهضتی است که توسط فارغ‌التحصیلان بازیگری در اواسط دهه 30 شروع شد و در دهه 40 به ثمر رسید.

این بازیگر سینما و تئاتر ادامه داد: تئاتر معاصری که از آن صحبت می‌کنم، با تئاتر لاله‌زار و چین متفاوت و براساس کار مدرن دنیا بود و ما کم کم آن را یاد گرفتیم چرا که هنرمندانی همچون سمندریان، پری صابری، داود رشیدی و خجسته کیا آمدند به ما پیوستند و بدنه جدید معاصر تئاتر را غنا بخشیدند.

نصیریان با اشاره به کارهای متفاوت و خاصی که داود رشیدی برای اجرای تئاتر انتخاب کرد و نیز نمایش «در انتظار گودو» که با معرفی ساموئل بکت هوای تازه‌ای را وارد تئاتر ایران کرد، گفت: او با شهامت، جسارت و مهارت بود و یک نقطه عطف در کار خود و تئاتر ایران محسوب می‌شد.

این بازیگر با اشاره به اینکه ممتازترین بخش هنرمندی داود رشیدی کارگردانی او در تئاتر بود به بازیگری و فعالیت‌های او در آموزش اشاره کرد و افزود: او کارهای زیادی برای توسعه و پیشرفت تئاتر انجام داد و خدماتش به لحاظ اجرا و نیز کارگردانی، میزانسن و بازیگری در فرهنگ و هنر این سرزمین بارز بود.

انتقادات جمشید مشایخی از برخی بی‌توجهی‌ها


جمشید مشایخی هنرمند دیگری که به عنوان یکی از همراهان و همکاران قدیمی داود رشیدی در جایگاه حاضر شد، در سخنانی انتقادی بیان کرد: چرا زمانی که عزیزی در بین ماست راجع به او صحبت نمی‌کنیم، اصلا او را نمی‌بینیم و وقتی از دنیا می‌رود آن وقت چه حرف‌ها و مطالبی می‌شنویم، عجیب است.

او گفت: زمانی که ایشان بیمار بود چطور کسی به سراغش نیامد. حالا چه فایده دارد؟! چه فایده دارد بنده از ایشان تعریف کنم. فقط بگویم خانم برومند همسر ایشان در مدتی که داود رشیدی بیمار بود خیلی زجر کشید و به همین دلیل برایش احترام ویژه‌ای قائلم.

او با اشاره به همکاری‌های مشترک خود با داود رشیدی اضافه کرد: امیدوارم قبل از اینکه کسی از دنیا برود از او یاد کنیم.

تسلیت علی مرادخانی


علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم با تسلیت به خانواده مرحوم داود رشیدی برای روح این هنرمند فقید و محشور شدن با اولیای الهی دعا کرد.

خاطره‌گویی داریوش فرهنگ از داود رشیدی

داریوش فرهنگ یکی دیگر از هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون که در گروه تئاتر «امروز» به همراه داود رشیدی عضویت داشته است به همکاری خود با داود رشیدی در سال 1347 اشاره و اظهار کرد: وقتی ایشان نمایش «در انتظار گودو» را اجرا کرد به پشت صحنه کار رفتم و خواستم مرا بپذیرد که پس از آن به همراه مهدی هاشمی به آن گروه رفتیم. او با مهربانی و بلندنظری ما را پذیرفت و با روحیه مهربانی که داشت پذیرای همه بود.

سخنرانی حجت‌الله ایوبی در وصف شهریاران فرهنگ و هنر ایران

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی هم در سخنانی بیان کرد: شهریاران فرهنگ و هنر ایران همین ستاره‌هایی مثل جمشید مشایخی، علی نصیریان و رضا کیانیان هستند و ما قدر همه شما را می‌دانیم. می‌دانیم که اگر امروز ایران بوستان و لاله‌گون است به خاطر وجود شما و خون شهدا است.

وی با بیان اینکه "آقای داود رشیدی" قدر شما را می‌دانیم، افزود: نمی‌دانم اگر این نسل و بزرگان فرهنگ و هنر نبودند از ایران، از اسلام و از ما چه نشانه‌ای باقی می‌ماند. ما این بنای باشکوه را هم مدیون تو هستیم.

رئیس سازمان سینمایی خطاب به داود رشیدی و با اشاره به اینکه همه ایران داغدار شماست، گفت: به بانوی بزرگ فرهنگ و هنر ایران سرکار خانم احترام برومند به خاطر آنکه باشکوه و باعظمت و زیبا از این گل سرسبد فرهنگ و هنر ایران در این سال‌ها پذیرایی کردید تبریک می‌گویم.

سخنرانی همسر داود رشیدی و تشکرهای ویژه


در ادامه مراسم احترام برومند همسر مرحوم داود رشیدی با اشاره به اینکه قصد نداشت صحبت کند اما واقعیت‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را بگوید، گفت: همه به ما محبت کردند، دولتی و غیردولتی، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همه مردم از شهرهای دور و نزدیک. آن‌ها همه کار حاضر بودند انجام دهند، مثلا از یزد برای ما پسته بفرستند و از رشت برنج. خیال همه شما راحت.

وی خطاب به مردم افزود: شما اینقدر خوبید که دولتمردان هم قطعا تحت تأثیر شما قرار می‌گیرند. وقتی مردم ما را دوست دارند دولتمردان هم مجبور می‌شوند ما را دوست داشته باشند.

برومند گفت: آقای مشایخی ممنونم که از من یاد کردید. آقای نصیریان من بدون داود رشیدی هیچم. او بود که سال‌ها زندگی ما را با آبرو، زحمت و کوشش اداره کرد.

همسر مرحوم داود رشیدی در بخش پایانی صحبت‌های خود با تشکر از رئیس جمهور و دیگر افرادی که پیامی برای تسلیت صادر کرده بودند، گفت: من سیاسی نیستم اما در کنار همه کسانی که پیامی صادر کردند آقای خاتمی هم پیامی فرستادند. ایشان برای دیدن داود رشیدی به منزل ما آمدند و این را که می‌گویم به خدا سیاسی نیست. من از پیام همه تشکر می‌کنم اما چون پیام ایشان در جایی منتشر نشده حق‌شان را ادا و در اینجا تشکر می‌کنم.

او در پایان از حاضران خواست که برای شادی روح کیارستمی و داود رشیدی صلوات بفرستند.

بخش پایانی مراسم و پیش از خواندن نماز توسط حجت‌الاسلام محمود دعایی به صحبت‌های لیلی رشیدی اختصاص داشت که ابتدا از طرف خود، برادر، مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش از همه تشکر کرد و پس از آن متن پیام رئیس دولت اصلاحات را که در تاریخ پنجم شهریورماه نوشته شده بود قرائت کرد.

حجت‌االله ایوبی رئیس سازمان سینمایی،علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سینمایی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد، احمد مسجد جامعی و عبدالحسین مختاباد عضو شورای شهر تهران، عباس عظیمی مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت، حمید شاه‌آبادی و مرتضی کاظمی، سعید اسدی دبیر جشنواره‌ی تئاتر فجر، بردیا صدر نوری به نمایندگی از محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت، علیرضا تابش مدیرعامل فارابی، مهدی شفیعی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی ، پیمان شریعتی مدیر تئاتر شهر و... از جمله مسوولان حاضر بودند.

در ادامه حجت‌الاسلام دعایی نماز میت را خواند و حوالی ساعت 10:15 پیکر داود رشیدی از تالار وحدت به قطعه هنرمندان بهشت زهرا منتقل شد.

علی نصیریان، جمشید مشایخی، هوشنگ قوانلو، داریوش اسدزاده،  لیلا حاتمی، مریلا زارعی،داود گنجه‌ای، فرشته طائرپور، اکبر زنجان‌پور، منوچهر شاهسواری،محمدرضا خاکی، مسعود فروتن، محمد سریر، زری خوشکام، بهمن فرمان‌آرا، اسماعیل  خلج،خسرو سینایی، رضا کیانیان، بیژن امکانیان، سیروس الوند، هادی مرزبان، جعفر والی، پرویز پورحسینی، فاطمه معتمدآریا، صدیق تعریف، آتش تقی‌پور، رسول نجفیان، قطب الدین صادقی، الهام کردا، علی دهکردی، عبدالرضا اکبری، عبدالله اسکندری، داریوش ارجمند، غلامرضا موسوی، پوری بنایی،داریوش فرهنگ، پرستو گلستانی،حبیب دهقان‌نسب،حبیب رضایی،لیلی گلستان، نصرت الله وحدت، آهو خردمند، جعفر پناهی، علیرضا خمسه، افسانه چهره آزاد، پرستو صالحی، ویشکا آسایش، پانته آپناهی‌ها، مانی حقیقی،سعید اسدی،فرهاد توحیدی و... از جمله هنرمندان حاضر بودند.

در آیین بدرقه‌ی پیکر داود رشیدی که جمعیت زیادی از مردم مدتی پیش از ساعت 9 صبح زیر آفتاب تند در حیاط تالار وحدت جمع شده بودند، ازدحام زیاد باعث بی نظمی در برگزاری مراسم شده بود تا جاییکه در زمان برگزاری مراسم،مردم با عبور از میله‌هایی که برای جدا کردن جایگاه ویژه مهمانان در نظر گرفته شده بود،شلوغی و سر و صدای زیادی ایجاد کردند.

 مراسم ترحیم این هنرمند فقید روز سه‌شنبه در مسجد جامع شهرک غرب و روز جمعه ساعت 16 در مسجد بلال سازمان صداوسیما برگزار خواهد شد.

داود رشیدی 5 شهریور ماه بر اثر ایست قلبی درگذشت.

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر داود رشیدی

پیکر داود رشیدی بدرقه شد / «سوگ عظیم رشید سینمای ایران» +تصاویر

پیکر داود رشیدی بدرقه شد / «سوگ عظیم رشید سینمای ایران» +تصاویر

 بدرقه داوود رشیدی به خانه ابدی
 
بدرقه داوود رشیدی به خانه ابدی  
 
بدرقه داوود رشیدی به خانه ابدی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۲
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
41
سلام

انشاا..خدا رحمت کند وبیامرزد رشید سینمای ایران را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
29
روانش شاد و درود بر خانواده بزرگوار و آزاد منش او ....
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
2
10
چه صحنه تامل برانگیزی
لوله های داربست رو میگم که از ورود مردم به محل جلوگیری میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
10
5
آقایان هنر مندی که به هر دلیلی در تشیع جنازه شرکت نکردید اگر به منظور شرکت نکردید بدانید یک روزی این شتر درب خانه شما را هم خواهد زد و بدانید دنیا محل گذر است خوب باشیم تا دیگران هم به نیکی از شماها یاد کنند هنر مند سیاسی نباشید.
شهین
|
United States
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
10
پوری بنایی هم امد تشیع جناره ؟
احمد کابلی از زنجان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
14
روحش شاد و قرین رحمت و تسلیت به خانواده محترم رشیدی
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
15
واقعا متاسفم . میله که کمه باید با گرز جدا میکردن. صحنه هایی دیدم که شرمسارم. 90 درصد برای گرفتن سلفی و دیدن بقیه هنرپیشه ها آمده بودند. مونوپاد آوردده بودن سر خاک مرحوم.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
2
گرگ اجل تک تک از این گله می برد . این گله را بین چه آسوده می چرد. خدا بیامرزدش مرحوم رشیدی را .
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
1
من مرگ هیچ عزیزی ا باور نمی کنم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
16
0
مگر یکی از وظائف جامعه هنری استفاده از ابزار هنر در اعتلای فرهنگ اسلامی نیست ؟ پس چگونه کسی که خود ظاهری مغایر با فرهنگ دینی ما دارد می تواند مروج فرهنگ اسلامی باشد ؟ سکوت هر مسلمان خیانت است به قران .
پاسخ ها
محمد
| Japan |
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
اول صبحی دارو هاتو نخوردیا
ناشناس
| Japan |
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
میشه لطفا توضیح بدید ظاهری رو که مغایر با فرهنگ دینی ما(تمام مسلمانان تو ایران زندگی نمی کنند)نباشه چیه
محمد92
| Japan |
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
خجالت نکشیدی این چرت و پرتا رو نوشتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
5
روحشان‌‌‌شاد‌‌و‌‌یادشان‌‌گرامی‌باد.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
5
روحش شاد
سعيد فكار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
1
قدر آيينه بدانيم چو هست نه در آن وقت كه افتاد و شكست
و انسانها فقط .........به فرياد هم ميرسند نه به سكوت هم
وهمه اين هنر پيشه هاي پا به سن گذاشته در صف جدا شدن از پيكر سينماي ايران هستند البته روح و جسمشان....... نامشان تا ابد باقيست
تن خاكي هدف ناوك دلدوز قضاست خبر از خويش نداري كه كجايي در خواب
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
3
آآآآآآآآآققققققققققققققققققققققااااا
ایشون زنده بود کجا بودین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
الان که راحت شد بذارین یه دل سیر، راحت راحت بخوابه، دیگه چی میخواین از ....
شاهرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
3
روحش شاد و یادش گرامی
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
0
0
1-خدا رحمتش کند.
2 - چه لزومی دارد همه مطالب منتشر شود. لطفا از نشر مطالب سخیف در صفحات مربوط به مرگ چنین بزرگوارانی پرهیز نمائید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
0
1
مرحوم لحن خاصی داشت خدا رحمت کنه
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
0
1
لطفا همه یک فاتحه برای ایشان بخوانند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
روحش شاد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین