کد خبر: ۳۹۳۲۷۳
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲

کلنگ تاسیس موزه «ایران درودی» به زمین خورد

مراسم کلنگ زنی ساخت موزه ایران درودی نقاش برجسته ایرانی، همزمان با سالروز تولد این هنرمند نامی، پس از 47 سال در محل احداث این موزه در منطقه یوسف آباد تهران برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این مراسم مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، پژمان پشمچی زاده معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران و «محمدرضا کارگر» مدیرکل امور موزه ها سازمان میراث فرهنگی حضور داشتند. 

** ما ایرانیان هنر را به معنای ایران دوستی پذیرفتیم 
ایران درودی در این مراسم با بیان اینکه با کلمه «چو ایران نباشد تن من مباد» بزرگ شدم، افزود: پدرم از کودکی به من آموخت هویتم به عنوان ایرانی مهمترین مساله است و تا ابد باید این هویت را حفظ کنم. او من را ایران نامید و به من گفت معنای این نام آزادی و آزادگی است.
وی افزود: برای ایران و مردمان این سرزمین قلم خواهم زد و ثابت خواهم کرد که به عنوان یک زن ایرانی اگر مادر نشدم، مادر تمام ملت ایران هستم. این موزه مرکز فرهنگی ایران می شود و نسل آینده با هنر ایران و جهان در این مکان آشنا خواهد شد.
این هنرمند نقاش با بیان اینکه امروز هنر ایران به دلیل تحولاتی که پشت سرگذاشته مناسب نیست، گفت: هنر را در تخت جمشید به جهانیان نشان دادیم، هنر از ایران آمده است و ما هنر را به معنای انسان دوستی پذیرفته ایم، هنر زیباترین وجه انسان است زیرا هیچ اثر هنری نیست که با اندیشه ناپاک بوجود آمده باشد.
درودی با تاکید براینکه برای هنرمند بودن باید عاشق بود، خاطرنشان کرد: وقتی در سن 33 سالگی آثارم در مهمترین مطبوعات دنیا به چاپ رسید آروز کردم روزی آنها را به ملتم تقدیم کنم و امروز پس از 47 سال بسیار خوشحالم چراکه پس از سال ها تلاش به آروزی خودم رسیدم و آرزو می کنم روزی همه مانند من به آرزویشان برسند.
وی تصریح کرد:به ایرانی بودنم افتخار می کنم و این را آموخته ام که تا چه اندازه ارزشم به عنوان یک ایرانی مهم است. به یک تاریخ چندین هزار ساله تکیه کرده ام و براساس این تاریخ ادعا می کنم هنرمند هستم و سرپا ایستاده ام.
این هنرمند معاصر با بیان اینکه دارای گذشته فرهنگی پرافتخاری هستیم، گفت: آرزو می کنم مردم ایران را دوست بدارند چراکه هویت، اصالت، سنت و طرز فکرمان است و از آن جدا نخواهیم شد. در تاریخ مان به بشریت آموخته ایم که پس از فتح شهر مردمان آن را با هر فکر و عقیده ای می پذیریم و می بخشیم.
درودی گفت: امیدوارم این موزه تبدیل به مرکز غیردولتی شود تا نسل آینده بتواند به راحتی در آن با اندیشه ها و تفکرات متفاوت آشنا شود و بیاموزد. امیدوارم ملت ایران در جایگاهی که لیاقت، شعور و هوش آن را دارد قرار بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه هنر بزرگترین سرمایه یک انسان است، افزود: اگر هنر را از زندگی حذف کنیم هیچ چیز در زندگی نخواهیم داشت و امیدوارم این هنر را با آموزش به کودکان هدیه کنیم. زندگی را با هنر زیباتر کنیم.
این هنرمند معاصر با بیان اینکه امروز تنها آرزو و خواسته ام از خدا این است که ایمان من را به خودش بیشتر کند، ادامه داد: هنر یعنی از بالا نگاه کردن، یعنی زندگی، یعنی به خدا نزدیک شدن و من با هنر به خدا نزدیک شدم و معتقدم یکی از معدود برگزیدگان خداوند هستم چراکه خدا به من جرات نقاشی کردن را داد و شعور داد تا نقاشی را دوست بدارم. نقاشی کردن برایم نماز و نیایش است.

** خوشحالم که یکی از آرزوهای ایران درودی برآورده شد
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: ایران درودی همواره آرزو داشت برای هنر و فرهنگ این سرزمین کاری کند. 
مجید ملانوروزی افزود: خوشحالم که یکی از آرزوهای او امشب برآورده شد و اعتقاد و انرژی او به کارش باعث شد این اتفاق بیفتد. کمتر هنرمندی وجود دارد فلسفه اشراق و عرفان ایرانی تا این حد در کارش نمود پیدا کرده باشد. خوشحالم در دوران حیات چنین هنرمندانی مشغول کار هستم و امیدوارم برای سال های طولانی سایه آنها بر سر این مرز و بوم باشد. فرهنگ و هنر ایران همواره مدیون ایران درودی خواهد بود.

** ایران درودی سرشار از امید و انرژی است
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و مشاور فرهنگی و هنری شهردار تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه برای همه جای خوشبختی است که در سالروز تولد ایران درودی در این مکان گردهم آمده ایم تا بزرگترین آروزی او را تحقق بخشیم، گفت: در این مدت که پیگیر مسائل مربوط به موزه بودم بیشتر با شخصیت ایران درودی آشنا شدم و هرچه در این بانوی هنرمند دیدم نور، گل، انرژی، روشنایی، شادی و امید بود.
مجید رجبی معمار با بیان اینکه ایران درودی و آثارش انرژی مثبت به اطرافیان می دهند، اظهار کرد: باتوجه به اینکه خانم درودی قصد داشتند بیشتر آثارشان را برای ملت ایران باقی بماند و فضاهای موجود در تهران به نظر می رسید ویژگی های مناسب را نداشته باشند، تصمیم بر این شد تا با احداث یک مکان اختصاصی، این هنرمند بتوانند آثارشان را همانطور که می خواهند برای مردم ایران باقی گذارند.
وی با بیان اینکه در طول این مدت تا واگذاری زمین قطعی شود ایام پرالتهابی بر ایران درودی گذشت، تصریح کرد: امیدوارم هرچه سریعتر این موزه اختصاصی به همت این بانوی هنرمند تقدیم ملت ایران شود.
رجبی معمار گفت: خانه هنرمندان ایران متعلق به تمامی هنرمندان و علاقه مندان به هنر و به طریق اولی، متعلق به هنرمندان پیشکسوت است. امیدوارم خانه هنرمندان ایران به اجرایی شدن ایده های آنها کمک کند. راه اندازی موزه ایران درودی مایه خوشحالی ما است و برای ما مهم است که خانم درودی از روند انجام کار رضایت خاطر دارند. در روایات دینی داریم که قیمت هر کسی به قدر همت اوست، و ایران درودی مثال این موضوع به شمار می رود. از آرزوهای افراد می توان به ارزش آنها در زندگی پی برد. ایران درودی آرزوهای بزرگی داشته و برای تحقق یافتن آن زحمت زیادی کشیده است. 
وی افزود: خوشحالیم در آستانه 80 سالگی و با کمک شهردار تهران توانستیم به تحقق یکی از آرزوهای ایشان کمک کنیم. امیدوارم با همت بالای ایشان و پیگیری و دقتی که دارند، این موزه به سرعت ساخته شود و هدیه بزرگ او به مردم و به خصوص نسل آینده ایران باشد.

** شهردار تهران علاقه و تاکید بسیار زیادی برای تاسیس این موزه داشت
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز با ابراز خوشحالی از تاسیس این موزه در شهر تهران گفت: شهردار تهران علاقه و تاکید بسیار زیادی برای تاسیس این موزه داشت. 
پژمان پشمچی زاده افزود: سرانجام کلنگ تاسیس این موزه امروز به زمین می خورد. روزی که سالروز تولد این بانوی هنرمند نیز است، ما این روز را به فال نیک می گیریم. امیدوارم سالیان سال ایران درودی برای عالم هنر منشاء خیر باشد و در آینده نزدیک شاهد افتتاح این موزه و درخشش آثار این هنرمند بر دیوارهای آن و همچنین استمرار هنر دراین مکان باشیم.

** هنرمندان، فرهنگ و هنر این سرزمین را زنده نگه می دارند
مدیرکل امور موزه ها سازمان میراث فرهنگی نیز در این مراسم با اشاره به نقش بزرگ هنرمندان در استمرار فرهنگ و هنر این کشور گفت: احداث این موزه اتفاق مبارکی است که متاسفانه در کشور ما کمتر رخ می دهد. 
محمدرضا کارگر افزود: در تاریخ کشورمان یک اصل را پذیرفته ایم که همیشه شخصیت هایی در تاریخ هستند تا فرهنگ و تاریخ این سرزمین استمرار پیدا کند. این شخصیت ها که در تاریخ ایران کم هم نیستند هر زمانی که لازم بوده تا تاریخ این سرزمین استوار بماند قدم پیش گذاشتند و برایشان این مهم نبوده که پایندگی ایران مسئولیت و وظیفه دولت نیست و امروز این پرچم در دست ایران درودی است. مردم ایران به خود می بالند چراکه جامعه ایران جامعه ای ست بزرگ با هنرمندانی بزرگ که فرهنگ و هنر این سرزمین را زنده نگاه می دارند.
وی با اشاره به اهمیت نقش ایران درودی گفت: یکی از هنرمندان این کشور امروز بهترین آثار خود را برای هدیه به مردم انتخاب کرده است و این فرصت را ایجاد کرده تا مردم در طول تاریخ یاد ایران درودی را زنده نگه دارند. انسان ها از نوع آرزوهایشان تمیز داده می شوند. ایران درودی آرزو داشت تا با هزینه شخصی اش مکانی برای اهدای آثارش به ملت ایران بسازد؛ این آرزو نشان می دهد برخی انسان ها چگونه و با چه هدفی زندگی می کنند.
مدیرکل امور موزه ها با اشاره به همراهی شهرداری تهران در این امر فرهنگی و هنری گفت: شهرداری تهران در کنار همه وظایف و مشغله های خود به این مهم رسیده است که شهر برای رسیدن به تعادل و تنفس به هنر نیازمند است و این اتفاق بسیار مهمی است. موزه عامل توسعه و محصول توسعه است و جامعه توسعه یافته بدون موزه قابل تصور نیست. امیدوارم با همت سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و هنرمندان روزی شهر تهران، شهر موزه ها در سطح جهان باشد.
در بخش پایانی این مراسم کلنگ این موزه توسط ایران درودی و مجید رجبی معمار به زمین زده شد و پس از آن نیز مراسمی به مناسبت تولد ایران درودی در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
بنیاد موزه ایران درودی مرکز فرهنگی چند منظوره خواهد بود که در آن علاوه بر نمایش آثار نقاشی این هنرمند فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری دیگری نیز انجام خواهد شد. 
در این موزه 195 تابلوی نقاشی که همگی از سوی سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شده اند به نمایش گذاشته می شود. تمامی این آثار جز چند کار اخیر این هنرمند که از پاریس به ایران منتقل شده است در نمایشگاه های مختلفی به نمایش گذاشته شده اند.
مراسم کلنگ زنی ساخت موزه ایران درودی روز گذشته(پنجشنبه) همزمان با سالروز تولد این هنرمند برگزار شد.
موزه ایران درودی در خیابان یوسف آباد بین خیابان ۶۵ و ۶۷، پشت پارک پرستو واقع است و با هزینه شخصی این هنرمند ساخته خواهد شد.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین