کد خبر: ۳۹۶۵۶۰
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۷
لیبیایی‌هایی که در انقلاب علیه حکومت معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع این کشور شرکت کرده بودند اکنون دلتنگ روزهای باثباتی هستند که در دوران نظام سابق از آن برخوردار بودند و این امر به دلیل خشونت‌های وحشیانه انواع گروه‌های مسلح و شبه نظامی فعلی تبدیل به یک رویا شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
به نوشته روزنامه دیلی میل، این مساله را می‌توان در مصاحبه‌های انجام شده از گروه‌های مختلف مردم در لیبی به ویژه در پایتخت این کشور برداشت کرد.

این در حالی است که چند روز پیش یک کمیته مجلس عوام انگلیس با انتشار گزارشی تقصیر سقوط اوضاع در لیبی و ظهور داعش در این کشور را بر گردن دیوید کامرون، نخست وزیر قبلی گذاشت.

چندین تن از اعضای حزب محافطه کار انگلیس از کامرون خواسته‌اند در مقابل کمیته دفاعی مجلس عوام این کشور حاضر شده و نسبت به جنگ "اشتباه" سال 2011 علیه لیبی توضیح بدهد.

اکنون که پنج سال از این جنگ گذشته مردم لیبی از بابت خشونت‌ها، قطع برق، کمبود کالاها و بحران مهاجرت و آشوب کلی در کشورشان متاسف‌اند و حسرت دوران باثبات سابق را دارند.

محمد یکی از این لیبیایی‌ها که با حکومت قذافی جنگیده بود به دیلی میل گفت: من همان روزهای اول به انقلاب پیوسته و با قذافی جنگیدم. پیش از سال 2011 من از قذافی بیشتر از هرکس دیگری متنفر بودم اما اکنون زندگی بسیار سخت شده و تبدیل به بزرگترین طرفدار او شده‌ام.

هارون، یک کارگر صنعت نفت لیبی نیز گفت: سرنگون کردن قذافی به روشنی یک "اشتباه" بود زیرا ما برای دموکراسی آماده نبودیم و نیاز به حمایت جامعه بین‌المللی داریم در حالی که خبری از این حمایت نیست.

فاضل، یک فعال سیاسی نیز می‌گوید: اگرچه دوران فعلی به اعتقاد من از زمان قذافی "بهتر" است اما تمام چیزی که برای ما باقی مانده آشوب است و همه در حال جنگیدن با هم هستند و ما شاهد اغتشاش هستیم.

نوری، یک کارآفرین از شهر طرابلس گفت: مساله اکنون حمایت از قذافی نیست زیرا او یک رهبر "دیوانه" بود که "موجب خجالت ما در عرصه بین‌الملل می‌شد "اما مساله این است که زندگی مردم در مقایسه با زمان قذافی خیلی سخت شده است.

به گزارش ایسنا، سالم، یک دانشجوی 26 ساله پزشکی اهل طرابلس گفت: در پی جنگ تحت رهبری آمریکا علیه لیبی امیدهای مردم از بین رفت.

وی تاکید کرد: از سال 2011 تعداد خیلی بیشتری از مردم نسبت به زمان قذافی و یا دوران انقلاب کشته شده‌اند. ما هرگز این مشکلات را نداشتیم. همیشه پول و برق موجود بود و گرچه مردم حقوق فراوانی نداشتند اما همه چیز ساده و ارزان بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x