کد خبر: ۳۹۸۴۴۶
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
آفتاب‌‌نیوز : روزنامه شرق در مطلبی با تیتر «قاضی‌پور بدون روتوش» به گپ و گفت با مردم ارومیه درباره‌ نماینده‌شان پرداخته است.

بخش‌هایی از این گزارش را در ادامه بخوانید؛

غفار فرخی نانوای قدیمی خیابان راهنمایی هم که باوجود سن بالایش، به‌خوبی از جنجال‌های نماینده ارومیه مطلع است، می‌گوید: «قاضی‌پور خیلی رُک حرف می‌زند و حرف دل مردم را می‌گوید. قبلا نمایندگانی - که اسم نمی‌برم- چند دوره در مجلس بودند؛ اما هیچ کاری برای ارومیه نکردند. اما مثلا وقتی پل دریاچه ارومیه را به بهانه تعمیرات بستند، قاضی‌پور وزیر راه را تهدید کرد اگر تا یک ماه این پل باز نشود، او را استیضاح می‌کند».

او ادامه می‌دهد: «محرم پارسال وقتی رئیس مجلس اجازه نداد قاضی‌پور شعر ترکی‌اش را بخواند، خیلی صریح به لاریجانی گفت مثل اینکه شما با امام حسین(ع) مشکل داری! او خیلی شجاعت دارد». آقای فرخی درباره نحوه صحبت‌کردن این نماینده به زبان فارسی نیز می‌گوید: «به‌هرحال برای یک ترک‌زبان خیلی سخت است به یک زبان دیگر صحبت کند و اشکالی هم ندارد». او خیلی زود گریزی به دعوای اخیر قاضی‌پور با خبرنگار روزنامه ایران می‌زند و می‌گوید: «همه ما باید حد و حدود خودمان را بدانیم و یک خبرنگار هم باید حد خودش را بداند. خبرنگار توهین کرده بود و قاضی‌پور هم برای همین با او برخورد کرد».

آقای فرخی درباره سخنان توهین‌آمیز نماینده ارومیه درباره زنان نیز معتقد است: «سیاست‌مدارها هیچ حرفی را بدون دلیل نمی‌زنند و اگر آقای قاضی‌پور چنین چیزی را گفت، حتما واقعیت داشت، چون اگر غلط بود نمایندگان اعتبارنامه‌اش را تأیید نمی‌کردند».

روایت متفاوت معلمان و دانش‌آموزان یک مدرسه از نادرخان
بااین‌حال دبیران آموزشگاهی که در مجاورت عمارت تاریخی سه گنبد قرار گرفته است، مخالف رفتارهای نماینده‌شان در مجلس بودند. یکی از دبیران این مدرسه، قاضی‌پور را نماد آذربایجان‌غربی عنوان می‌کند و می‌گوید: «یک نماینده باید طوری رفتار کند که متناسب با وجهه نمایندگی مجلس باشد». یکی دیگر از معلمان نیز عملکرد قاضی‌پور را «هیچ» می‌داند و عنوان می‌کند: «او با اقداماتش با آبروی آذربایجان بازی کرده است!». دبیر دیگری نیز با تأیید همین نظرات، می‌گوید: «آرزو دارم تا صد سال بعد زنده بمانم و ببینم در تاریخ چه چیزی درباره قاضی‌پور می‌نویسند!».

ولی نکته درخور توجه اینجاست که دانش‌آموزان همین مدرسه، با معلمان خود موافق نیستند و تا نام قاضی‌پور را می‌شنوند، شعار «ستارخان، باقرخان و نادرخان» سر می‌دهند. در سایر قسمت‌های شهر هم ترازوی طرفداران آقای نماینده سنگینی می‌کند؛ باوجودآنکه بسیاری از افراد، اعم از ترک و کرد، اذعان می‌کنند در ارومیه مردم ترجیح می‌دهند به هم‌زبانان خود رأی دهند تا فهرست‌های سیاسی؛ اما می‌گویند در هرحال یکی از سه کاندیدای انتخابی‌شان، نادر قاضی‌پور بوده است.

دفاع دبیر حزب مؤتلفه از قاضی‌پور
اما سیاسیون آذربایجان‌غربی بسیار محافظه‌کار‌تر از مردم هستند و تمایل ندارند درباره نماینده شهرشان صحبت کنند؛ به‌طوری‌که بسیاری از چهره‌های باتجربه و شناخته‌شده استان، اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا، حاضر به گفت‌وگو دراین‌باره نشدند. با این‌حال یحیی عماری، دبیر حزب مؤتلفه آذربایجان‌غربی و از اصولگرایان باسابقه استان، درباره این نماینده مجلس گفت: «آقای قاضی‌پور از نیروهای باتجربه‌ای است که سال‌ها در استان منشأ اثر بود. ایشان در دفاع مقدس نقش مهمی داشت. بنده شاهد بودم آن زمانی که استان ما به دست عوامل استکبار جهانی ناامن بود، آقای قاضی‌پور بخشدار پیرانشهر بود و در این مناطق، هم با رأفت اسلامی برخورد می‌کرد، هم به مردم خدمت‌رسانی می‌کرد و هم به ‌عنوان بسیجی از نظام دفاع می‌کرد. بدون اینکه وام‌دار کسی باشم، بینی‌وبین‌الله می‌گویم آقای قاضی‌پور در سردشت که فرماندار بود، انجام ‌وظیفه کرد و انصافا کاری کرد کارستان».


عماری افزود: «شاید کسی که آقای قاضی‌پور را از نزدیک نشناسد، از مواضع ایشان اطلاع و خبر نداشته باشد و شاید ایشان را یک فرد ژورنالیستی بداند، ولی کسی که از نزدیک با او در ارتباط باشد، می‌داند انصافا در بین نمایندگان کاملا به قوانین مسلط و آشناست. وقتی هم در مجلس صدایش از رادیو پخش می‌شود، می‌بینیم که اعتراضاتش به لایحه‌ها یا طرح‌ها، دقیقا بر مبنای اصول قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس است. رأی بالایی که در آذربایجان‌غربی آورده است، نشان از عملکرد، توفیقات و ارتباط گرم اوست. شما اگر به دفتر قاضی‌پور بروید و با دیگر نمایندگان مقایسه کنید، دفتر او همیشه در تعطیلات مجلس ازدحام است و خودش شخصا آنجا می‌نشیند و مشکلات مردم را حل‌وفصل می‌کند».

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: «در این دوره از انتخابات مجلس که بنده در جریان هم‌گرایی اصولگرایان آذربایجان‌غربی، نقش کوچکی داشتم، اولین رأی را به قاضی‌پور دادیم و آن به‌خاطر دنیا نبود، بلکه برای آخرتمان بود. قاضی‌پور از نماینده‌هایی نیست که در تعطیلات مجلس اهل گردش و کیش و ترکیه‌رفتن باشد. هفته گذشته با او تماس داشتم، به روستاهای تبریز رفته بود و اگر به دفترش در تهران مراجعه کنید، اکثر مراجعانش از آذربایجان‌غربی نیستند و از خوزستان و شمال و جاهای دیگر هم مردم می‌آیند و مشکلاتشان را مطرح می‌کنند».

او ادامه داد: «آیا در این مملکت مشکلات حل شده و نابسامانی‌ها و مسائلی که مطبوعات به آن می‌پردازند کم است که امروز آقای قاضی‌پور به یک سوژه برای روزنامه تبدیل شده؟ در مملکت آن‌قدر مشکل وجود دارد. در این مملکت چرا مطبوعات به حقوق‌های نجومی و سوءاستفاده‌ها و تعطیلی صنایع و قاچاق نمی‌پردازند و امروز قاضی‌پور به یک سوژه تبدیل شده که روزنامه «شرق» از فلان شهر احساس تکلیف می‌کند که درباره‌اش گزارش تهیه کند».

این فعال سیاسی اصولگرا تأکید کرد: «کجای قاضی‌پور مسئله مهمی است؟ این یک خطر است و اگر آقای قاضی‌پور را این‌قدر زیر سؤال ببریم به شعور و آگاهی مردم توهین کرده‌ایم. 

شعار بدون عمل
اما علی‌اکبر عسکری، دبیر حزب اعتماد ملی آذربایجان‌غربی و رئیس پیشین شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان، در انتقاد از نماینده ارومیه گفت: «آقای قاضی‌پور به ‌عنوان کسی که رأی مردم را در اختیار دارد محترم است اما در بحث عملکرد، این بزرگوار آن‌قدر که در عالم شعار ظاهر شده است، متأسفانه در عمل چیزی به عرصه ظهور نرسانده و اکثر صحبت‌های ایشان در حد همان حرف است. ایشان متأسفانه با بحث‌هایی که در این دوره از انتخابات مطرح و مسائل قومیتی را در استان حاد و برجسته کرد، حتی در این بعد هم بیشتر شعارهایش پوپولیستی و عوام‌فریب‌اند بود تا اینکه عملکرد جدی داشته باشد؛ یعنی حتی در حوزه مربوط به حقوق شهروندی و قومیتی هم عملکرد و خروجی خاصی که به چشم بیاید، نداشت».

عاشق سینه‌چاک قالیباف
او در ارزیابی جایگاه و گرایش‌‌هاي سیاسی نادر قاضی‌پور گفت: «آقای قاضی‌پور در دسته‌بندی‌های سیاسی جزء طیف آقای قالیباف قرار می‌گیرد و چند دوره هم مسئول ستاد ایشان بوده و اصطلاحا سینه‌چاک آقای قالیباف است». دبیر حزب اعتماد ملی آذربایجان‌غربی درباره سخنان و رفتارهای جنجال‌برانگیز نماینده ارومیه در مسائل گوناگون اظهار کرد: «عزیزانی که ادعای اصولگرایی می‌کنند باید به اولین چیزی که توجه مي‌كنند، اخلاق باشد. متأسفانه دوستان در حوزه اخلاق، کم می‌آورند و مشکلات مختلفی ایجاد می‌کنند. این برازنده یک نماینده نیست و انتظار می‌رود نمایندگان عصاره فرهیختگان جامعه باشند». او ادامه داد: «کدام اصول و منطقی اجازه می‌دهد که چنین بی‌حرمتی‌هایی انجام شود؟ اصلا دیده نشده از افراد صاحب فضل و کمالات و بزرگان چنین بی‌ادبی‌هایی ساطع شود و این رفتارها مربوط به افراد کم‌ظرفیت است».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که آیا اصرار نادر قاضی‌پور بر مسائل قومیتی مانند «تأسیس فراکسیون نمایندگان مناطق ترک‌نشین» می‌تواند منجر به سوءاستفاده تجزیه‌طلبان شود، تأکید کرد: «البته همه ما حقوقی در چارچوب اصل ١٥ و ١٩ قانون اساسی داریم و ما هم به ‌عنوان یک جریان سیاسی پیگیر این حقوق و مطالباتیم؛ ما هم معتقدیم مردم باید بتوانند به زبان خود بنویسند و بخوانند؛ اما باید این مسائل به‌صورت علمی و منطقی پیگیری شود. وقتی هم که در ستاد آقای روحانی بودیم این مسئله را مطرح کردیم و ایشان هم این مورد را وعده دادند که پیگیری کنند و صحبت‌های خوبی درباره تدوین منشور حقوق شهروندی انجام دادند؛ بنابراین ما هم به‌دنبال این حقوق هستیم؛ اما به شکل قانونی و علمی و نه با دادوفریاد و نه به‌صورتی که با نوع برخوردمان مسئله به چالش کشیده شود و آب به آسیاب جریان‌هایی ریخته شود که هیچ‌گاه به‌دنبال منافع ملت و کشور نبوده‌اند». او درباره احتمال پیروزی مجدد این نماینده در دوره‌های بعدی انتخابات، گفت: «متأسفانه گاهی فضا طوری می‌شود که از رقابت خالی می‌ماند. اگر فضای رقابتی به شکل جدی بود و اصلاح‌طلبان و نیروهای وزینی که موفق به کسب صلاحیت نشدند، در انتخابات حضور می‌یافتند، حتی شاید در این دوره هم فرصت به آقای قاضی‌پور نمی‌رسید که در مجلس باشد. قطعا افکار عمومی و خرد جمعی اشتباه نمی‌کند؛ اما وقتی عرصه خالی است، مباحث قومیتی هم جدی‌تر می‌شود و درنهایت مانند این دوره قرعه به نام آقای قاضی‌پور می‌افتد».

حرکات قاضی‌پور درست نبود
دیگر منتقد نادر قاضی‌پور، سیدفتاح حسینی، رئیس شورای حزب اعتدال و توسعه آذربایجان‌غربی است؛ او که در انتخابات مجلس چهارم به ‌عنوان نخستین نماینده کُرد در ارومیه پیروز شد، با گذشت ٤٥ روز و به‌دنبال ابطال آرای‌ خود از مجلس کنار گذاشته شد. حسینی درباره عملکرد نادر قاضی‌پور گفت: «در اسفندماه ٩٤ وقتی آقای قاضی‌پور در انتخابات پیروز شدند من به ایشان تبریک گفتم و دلیلش هم این بود که گفتم شما اراده مردم را همراه خود دارید و با رأی مردم به ‌عنوان نماینده شهرستان ارومیه انتخاب شده‌اید؛ اما یک توصیه کردم که از این تاریخی که شما انتخاب شدید نماینده ٨٠ ‌میلیون ایرانی هستید و فقط نماینده ارومیه و آذربایجان‌غربی نیستید، چراکه طبق اصل ٦٧ قانون اساسی یک نماینده وقتی‌ می‌خواهد اعتبارنامه‌اش را بگیرد باید براساس شرف، ایمان، قرآن و... سوگند یاد کند.

او درباره شیوه گفتار نماینده ارومیه گفت: «البته هرکسی یک شخصیت اجتماعی برای خودش دارد؛ اما اینکه این شخصیت اجتماعی چه شاخص‌هایی دارد و از کجا نشئت می‌گیرد، موضوع دیگری است؛ البته آنچه مسلم است، حرکاتی که آقای قاضی‌پور انجام دادند حرکات درستی نبود، برای مثال مسئله قزوین و خانم‌ها را مطرح و برخی مسائل احساسی را عنوان کردند. ما در کشور به آرامش، وحدت و برادری نیاز داریم و از نظر قانون اساسی الهی همه ‌کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند، باهم برادر هستند و همه یک منشأ تفکر معنوی - اعتقاد و ایمان به‌نظام، ولایت، حفظ تمامیت ارضی کشور و اهمیت به سرنوشت ملت- دارند. ما در دیپلماسی این را داریم که احترام متقابل یکی از شاخص‌هایی است که هر ملتی در مقابل ملت دیگر باید رعایت کند؛ یعنی اگر به ما احترام گذاشتند ما هم به آنها احترام بگذاریم تا آن وجهه تمدن تاریخی حفظ شود».

حسینی افزود: «من آقای قاضی‌پور را از سال‌ها قبل می‌شناسم؛ اما همیشه توصیه من این بوده که هر انسانی چه سیاسی و غیرسیاسی، باید شاخص‌های ادب و نزاکت را داشته باشد. رفتار ایشان از باب مصاحبه‌ها یا گاهی با خشونت رفتارکردن - مانند برخورد با خبرنگار- و بعضی از مسائل را در خارج از نزاکت مطرح‌کردن، شایسته یک نماینده، یک مسلمان و یک انسان نیست». 

آیا قاضی‌پور درباره کارنامه عملکرد خود پاسخ‌گو است؟

اما پریسا علیلو، دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش آذربایجان‌غربی، در تشریح عملکرد نادر قاضی‌پور، گفت: «آقای قاضی‌پور در حوزه نمایندگی خود توانستند با پیگیری مطالبات طبقه‌ ضعیف تا حدودی موفق باشند. البته ناگفته نماند این مطالبات در قالب وام و تسهیلات برای قشر خاص بوده و در موعد تبلیغات انتخاباتی نیز با تکیه ‌بر این نوع خدمات که عموما مختص قشر آسیب‌پذیر اجتماع بود، توانستند از سایر رقبا پیشی بگیرند».

او ادامه داد: «ایشان در دوره‌های نمایندگی مردم ارومیه تا چه حد توانسته به مردم استان و مردم ارومیه پاسخ دهد و در قبال ادعایی که در حمایت از آذربایجان دارند تا چه حد پاسخ‌گو هستند؟ ایشان چه‌مقدار توانسته‌اند برای جلوگیری از نابودی دریاچه ارومیه در امور تصویب، تخصیص و هزینه موفق باشند؟ صنایع، معادن، تجارت و کشاورزی استان در اثر هزینه‌کرد اشتباه در جهت تمرکزگرایی به سمت نابودی کامل حرکت می‌کند. با توجه به حضورشان در کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه و هیأت تحقیق و تفحص می‌توانستند باعث حرکت روبه‌بالا باشند نه انحطاط، این در حالی است که با تکیه‌ بر ادبیات منحصربه‌فردشان در قبال مطالبات، توهین کرده‌اند».

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان، تأکید کرد: «ایشان از لحاظ کمیت در مجلس نهم جزء برترین‌ها بوده‌اند؛ اما کمیت برای ارزیابی عملکرد یک نماینده کافی نیست و باید کیفیت حضور ایشان نیز در مجلس و کمیسیون‌های مربوطه از لحاظ جنس حمایتی و در نوع برخورد با طرح‌ها و لایحه‌ها بررسی شود تا ارزیابی درستی انجام شود. ایشان در بیشتر موارد با تمایلاتی که به جناح اصولگرا داشتند به‌جای نقد و بررسی کارشناسی و حمایت از عملکردهای مثبت دولت، مانع‌تراشی و ساز مخالف با دولت کنونی را اعمال کرده‌اند».

علیلو با اشاره به انتقاد این نماینده از حضور زنان در مجلس گفت: «این جمله یکی از تیزرهای زمان تبلیغات آقای قاضی‌پور را برایم تداعی می‌کند که در جمعی به ترویج بی‌اخلاقی و تهمت به روحانیت و زنان و فحاشی به ملت و سوءاستفاده از احساسات قومی در جلب نظر قشر خاصی از مردم پرداخته بودند. معمولا ادبیات ایشان به حدی سخیف و ناراحت‌کننده است که تکرار آن فرهنگ عمومی را دچار مخاطره می‌کند. متأسفانه این نوع تفکر به حالتی اپیدمی تبدیل شده است و باید با تمام توان با آن مقابله کرد. این نوع گفتار نسنجیده باعث کسر شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نادیده‌گرفتن توانمندی‌های زنان افتخارآفرین ما در مجامع بین‌المللی و در تضاد با اهداف برنامه توسعه پایدار است. حتم دارم که توانایی علمی و اجرائی اکثر بانوان فعال با توجه به خیل رد صلاحیت‌های این قشر که مانع ورود بیشتر زنان توانمند و کارنامه‌دار به مجلس شد از برخی آقایان حاضر در مجلس خیلی بیشتر است و این امر در مجلس فعلی نیز به اثبات خواهد رسید».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
یک جانباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
0
یک خبرنگار آزاد است هر سوالی بکند
یک جانباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
0
یک خبرنگار آزاد است هر سوالی بکند و این آقا خیلی بی ادبی کرده و ابروی برادران ترک را برده و باید محاکمه شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین