کد خبر: ۴۰۰۴۴۵
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۴
بازگشت روابط دو جانبه ایران و مالزی به سطح گذشته
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه در نشست خبری مشترک با 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی، از توافق دو طرف برای بازگشت سطح روابط تهران – کوالالامپور به سطح گذشته خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
رئیس جمهوری به خبرنگاران، گفت: تصمیم امروز آقای نخست وزیر جناب نجیب عبدالرزاق و من این بود که بتوانیم سطح روابط را در مرحله اول به سطح گذشته برگردانیم.

وی گفت: البته باید در مرحله بعد بتوانیم روابط دو کشور را به سرعت به دو برابر امروز برسانیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: ما در شرایط پسابرجام و پساتحریم که سرمایه گذاری های فراوانی به سمت ایران سرازیر شده علاقمندیم مالزی هم در بخش های مختلف حضور داشته باشد.

وی گفت: تاکید کردیم سال 2016 سال تحرک و توسعه روابط دو کشور در زمینه اقتصادی، علمی، فرهنگی و سیاسی باشد.

رئیس جمهوری گفت: ایران و مالزی دارای روابط بسیار خوب و برادرانه بودند، منتهی در سال های اخیر به دلیل مسأله تحریم روابط اقتصادی و تجاری ما رو به کاهش نهاد.

وی اظهارداشت: فضای بسیار خوبی برای فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری ایرانیان در مالزی و نیز کارآفرینان مالزیایی در ایران وجود دارد که دو دولت از این مسیر به طور کامل حمایت می کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: ما امروز در دیدار خصوصی و عمومی زمینه های مختلفی را که می تواند در بخش تجاری و اقتصادی دو کشور حرکت سریعی بوجود آورد، مورد بررسی قرار دادیم و مهمترین مسأله که آقای نخست وزیر هم اشاره کردند تسریع در تحرک بخشیدن به روابط بانکی دو کشور است.

رئیس جمهوری در ادامه تاکید کرد باید بخش های خصوصی دو کشور از ظرفیت های موجود در ایران و مالزی به طور کامل مطلع شوند و از این ظرفیت ها استفاده کنند.

وی گفت: ایران آمادگی دارد تا شرکت های مالزیایی در زمینه نفت گاز و پتروشیمی در ایران سرمایه گذاری کنند و در زمینه صنایع غذایی و غذای حلال دو کشور بتوانند با هم مشارکت داشته باشند.

دکتر روحانی در ادامه به پیشرفت های مالزی و ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به پیشرفت مالزی در بسیاری از مسائل علمی و فناوری ها و پیشرفت ایران در برخی فناوری های پیشرفته، دو کشور اعلام آمادگی کردند در زمینه های فناوری، علمی و دانشگاهی همکاری های خود را توسعه بخشند.

وی گفت که در مذاکرات توسعه گردشگری مورد تاکید دو طرف بود تا مردم ایران بتوانند از زیبایی های این کشور لذت ببرند و مردم مالزی نیز از جاذبه های فرهنگی و گردشگری ایران بهره مند شوند.

به گفته رئیس جمهوری، در زمینه صنعت گردشگری زمینه های فراوانی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که از سرمایه گذاران مالزیایی در این زمینه استقبال می کنیم.

روحانی به همکاری دو کشور در بخش روغن پالم هم اشاره کرد و گفت: منتظر هیاتی از مالزی هستیم تا با سفر به ایران به تبیین ویژگی های روغن پالم از لحاظ مساله سلامتی بپردازد.

رئیس جمهور کشورمان به مزاح گفت: آقای نخست وزیر امروز گفتند ما از روغن پالم در مالزی استفاده می کنیم و وضعیت سلامت ما هم خوب است.

این سخنان روحانی خنده بلند نخست وزیر مالزی را در پی داشت.

وی همچنین گفت: در مذاکرات در مورد مباحث دنیای اسلام و مسائل منطقه گفت و گو کردیم. موضوع اختلافات ناخواسته‌ای که از طرف دشمنان به جهان اسلام تحمیل شده به عنوان یک نگرانی مشترک در مذاکرات مطرح بود و هر دو معتقد بودیم همه مذاهب اسلامی اعم از شیعه و سنی یک هدف دارند و از یک ریشه و سرچشمه نشات گرفته اند.

روحانی در پایان به مساله تروریسم اشاره کرد و گفت: معضل تروریسم به عنوان یک نگرانی مشترک در منطقه و جهان مورد نظر دو طرف بود و تاکید داشتیم دولت ها و کشورها در مبارزه با تروریسم باید از همه ابزارها استفاده کنند.


منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین