کد خبر: ۴۰۷۰۴۸
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۰
مجموعه‌ای از اشیاء باستانی توقیفی که ۹ سال پیش توقیف شده بودند، از ایتالیا به کشور مسترد و به موزه ملی ایران منتقل شدند.
آفتاب‌‌نیوز :
«جبرئیل نوکنده»، مدیر موزه ملی ایران اعلام کرد: مجموعه‌ای از اشیاء باستانی متعلق به کشور که توسط پلیس ایتالیا در حدود ۹ سال استرداد مجموعه‌ جدید آثار تاریخی از ایتالیا به کشورپیش توقیف شده بود، براساس رای دادگاه ایتالیا به ایران مسترد شد.

وی افزود: در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ مجموعه بزرگی از آثار باستان‌شناسی توسط پلیس در شهر مونتزا ایتالیا توقیف شد که پس از تحقیقات مشخص شد آثار مذکور توسط فردی پاکستانی‌الاصل با تابعیت کشور ایتالیا در بانکوک خریداری و به کشور ایتالیا منتقل شده است. با توجه به اینکه این آثار مکشوفه باستان‌شناسی با مبدأ خارجی فاقد مدارک و اسناد نشان دهنده صادرات قانونی آنها از کشورهای مبدأ بودند، بنابراین موضوع از طرف پلیس و دادگاه ایتالیا پیگیری شد.

او اضافه کرد: متعاقب آن کارشناسان موزه ملی هنرهای شرقی رم اصالت مجموعه و تعلق بخشی از آثار توقیفی را به جمهوری اسلامی ایران تأیید کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، وی افزود: کارشناسان اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی- تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از آگاهی از این موضوع از طریق وزارت امور خارجه،  نظر کارشناسی خود را به طرف ایتالیایی اعلام و در نهایت دادگاه کشور ایتالیا رأی صادره درباره تعلق بخشی از آثار توقیفی به نفع کشور را  تأیید کرد.

به گفته «نوکنده»، این آثار در هفته گذشته در شهر رم در سفارت جمهوری اسلامی ایران تحویل نماینده موزه ملی ایران شد و در شامگاه یکشنبه - ۱۶ آبان ماه - از ایتالیا و از طریق مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شد و همراه آثار نمایشگاهی موزه باستان شناسی "آکویی له یا" وارد موزه ملی ایران شد.

او گفت: تعدادی از آثار استردادی مربوط به هزاره سوم و هزاره اول پیش از میلاد است و شمار بیشتر آنها متعلق به دوره میانه اسلامی است. این مجموعه شامل 30 قلم شیء شامل ظروف سفالی بی‌لعاب و لعابدار، مُهر استامپی، پیکرک، النگو و انگشتری است.

 نوکنده تاکید کرد: موزه ملی ایران به زودی نمایشگاه از این آثار استردادی برگزار کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین