کد خبر: ۴۰۷۵۷۹
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
هیات باستان‌شناسی ایرانی - ایتالیایی شهر پارسه تخت‌ جمشید پس از ۵۲ روز انجام مطالعات میدانی، نتایج کاوش‌های خود را اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
علیرضا عسکری، سرپرست هیات باستان‌شناسی ایرانی - ایتالیایی و استادیار باستان‌شناسی دانشگاه شیراز در سمینار یک روزه ارائه نتایج کنفرانس هیات باستان‌شناسی ایرانی و ایتالیایی در شهر پارسه، مهمترین یافته این مطالعات را کشف بنای «دروازه» در شهر پارسه دانست و افزود: این بنا از آجرهای لعابدار به سبک معماران بابلی در پارسه ساخته شده است. همچنین یافته‌های متعدد، بویژه کتیبه‌های بابلی و ایلامی و نقوش آجرهای لعابدار امروز این بحث را روشن کرده که بنا در دوره‌ی کوروش هخامنشی و پس از فتح بابل ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، او با بیان این‌که این بنا، نمونه‌ای منحصربه‌فرد از بنای بین‌النهرینی در سرزمین فارس است، گفت: تا پیش از این مطالعات روشمند، اطلاعات شهر پارسه مربوط به دوره داریوش یکم تعلق داشت و عمده اطلاعات به تختگاه تخت جمشید و پیرامون آن محدود می‌شد. این در حالی است که شهر پارسه در دوره کوروش هخامنشی وجود داشته و دروازه مکشوفه نشان می‌دهد که محدوده‌ی فیروزی بخش قدیم شهر پارسه در روزگار داریوش بوده است.

او ادامه داد: کشف این بنای ارزشمند به واسطه استفاده از فنون و روش‌های دقیق کاوش و ژئوفیزیک اکتشافی بوده است.

آجرهای تل‌آجری به آجرهای بابل شباهت بیشتری دارند

پروفسور کالیری، سرپرست خارجی هیات باستان‌شناس پارسه، نیز فنون تکنیکی ساخت بنای دروازه تل آجری را توضیح داد و این پرسش را مطرح کرد که «چرا بنا از خشت و آجر ساخته شده است و استفاده از ملات قیر به صورت گسترده چه کاربردی در بنا داشته است.»

همچنین عماد متین، عضو ایرانی پروژه مشترک به توصیف و تحلیل نقش مایه‌های به‌کار رفته در آجرهای لعابدار پرداخت.

وی آجرهای لعابدار را از نظر شکل، بُن‌مایه‌های هنری و کیفیت هنری با شوش، تخت جمشید و بابل مقایسه کرد و نتیجه گرفت که آجرهای لعابدار هخامنشی دروازه تل آجری با کیفیتی به مراتب بالاتر از آجرهای تخت جمشید و شوش و بیشتر با شباهت نزدیکتر به بابل ساخته شده است.

آجرهای تل‌آجری از شوش و تخت‌ جمشید و بابل با کیفیت‌تر است

در ادامه، سیدمحمد امین امامی، نتایج آزمایشگاهی آجرهای لعابدار را در ارتباط با کیفیت و مواد ساخت این آجرها تشریح کرد و افزود: فنون بالای به‌کار رفته در ساخت آجرها و این‌که این آجرها از هر نظر با کیفیت عالی در کوره پخته شده و مواد درون آن‌ها از خمیر مایه‌های بسیار مناسبی تشکیل شده است.

او گفت: این مواد نشان می‌دهد که آجرهای تل آجری از شوش، تخت جمشید و بابل با کیفیت‌تر هستند. این آجرها در منطقه تخت جمشید ساخته شده‌اند.

انتهای پیام

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین